| Antisistem11 a întrebat:

Convertirea lui Constantin cel mare la creștinism... act sincer sau joc politic? Cei care cunoașteți viata acestui personaj nu mai are rost sa reiau detaliile acelea care nu ii fac deloc cinste acestui domn... totusi merita sa adaug simplul fapt ca el s-a botezat abia pe patul de moarte. Deci mai întâi s-a asigurat că face toate păcatele posibile.

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Clar a fost joc politic pentru că creștinii începuseră deja să fie destul de numeroși, convertirea nobilimii și implicit a împăratului nu era decât o chestiune de timp părerea mea, iar constantin a ales momentul perfect pentru a se converti în așa fel încât să-și atragă lumea creștină de partea sa.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu are niciun sens să fie joc politic pentru că pana la Constantin creștinii au fost persecutati si taxati. Inca astept un argument logic pentru care ar fi fost mai benefic pentru Constantin sa fie creștin decât pagan.

Iar convertirea pe patul de moarte e propaganda ieftină. Constantin a ținut morțiș să se boteze în apele Iordanului ca Hristos. A plănuit să o facă în campania împotriva Persiei. Dar ce n-a știut Constantin atunci a fost faptul că se va îmbolnăvi și nu va mai apuca să ajungă la Iordan. Așadar a fost botezat pe patul de moarte pentru că nu isi mai putea indeplini planul inițial. Nu a asteptat "sa faca cat mai multe pacate" cum zic necunoscatorii de istorie.