| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ascensiunea crestinilor suprima orizontul la jumatate de adevar,dar,ca si concordanta intre realitate si fictiune,sunt fortati sa materializeze transcendentul in ontologic.O forma de adevar,supusa,intr-adevar,unei materii,oarecum blasfemiatoare pentru divin,cere o indrumare metafizica.O sumedenie de posibilitati inclesteaza un presupus adevar,dar filoteismul nu-si elimina sperantele in revelatia materie-spirit.
Numai sfintii pot privi in Soare,caci de acolo au dobandit intelepciune,dar noi,oamenii ce-au doborat constrangerea divina,orbim,si involuam in instinct, ajungem din nou in primordialitatea genezei.Morbida lor stare venereaza divinitatea,dar noi ii privim ca fiind preafericiti,in supunerea lor neconditionata asupra pseudo-materiei,asupra Creatorului suprem.
Esteticul! Ce forma are Irealul?
Cum pot spera crestinii la o atingere a cerului,daca ei insisi obstructioneaza drumul transcendent,dorind
cu o inexplicabila ardoare sa zideasca un edificiu propriu,care stagneaza in real,imaginand sfintii intr-o
ipostaza pietrificata,inerta? Mai sunt in stare sa aspire la propria imaginatie,un estetic blasfemiator pentru
Dumnezeu, pentru a fi primiti in Regat?

6 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun explică:

@simplusimplu
In nici un caz.Tu incerci sa ma compari cu aia? Daca nu intelegi mesajul, atunci ramai la stadiul de "simplu".
Multumesc pentru ignore, simplule.

| TheStory a răspuns:

Dumnezeu nu exista ca forma proprie el reprezinta doar o forta pe care oameni dealungul timpului au modelato dupa bunul plac pana am ajuns sa spunem ca Dumnezeu este extraterestru, daca Dumnezeu este extraterestru atunci si noi suntem extraterestri pentru ca am fost facuti dupa chipul si asemanarea lui.
Dumnezeu exista doar daca crezi ca exista daca nu crezi inseamna ca nu exista si sa nu astepti ajutor di partea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irealul a fost ''inventat'' de real, deci, nu are o forma proprie. Are exact forma pe care i-o dam noi. Ma intreb de ce esteticul este pe primul loc in ceea ce priveste crestinii, de ce nu este ''binele'' pe primul loc, de ce esteticul? Oare ''binele'' este ''frumos''? De ce crestinul are mai multa grija de fizic decat de ''suflet''? Crestinii vor un singur lucru: sa traiasca aceasta viata cum vor ei, iar cand vor muri sa ajunga in rai, la fel de ''frumosi'', si sa petreaca la fel ca si aici. Imi place foarte mult aceste versuri ale lui Cheloo:
Sa ai un sef fara chef si o munca stabila
Sa stai in garsoniera nu-n vila,
Sa ai o atitudine umila,
Sa astepti o mostenire de la o baba senila,
Sa traiesti mult de dragul de-a trai,
Sa ai familie sa torni n jeguri de copii,
Sa nu fumezi, sa nu bei, droguri sa nu iei,
Sa n-ai pareri sau idei
Sa nu-ti doresti, sa nu vrei,
Sa fii bun, sa ai o conduita inalta asteptand vacanta
De pe lumea ailalta.
O arzi in halul asta?
Esti o victima indoctrinata.

Poate ca nu ti-am dat raspunsul pe care il asteptai, dar macar ti-am dat o parere personala.

| Maomau a răspuns:

Ce-i asa?
Betie de cuvinte sau glasolalie?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Maomau):

*glosolalie.
Nu,e o intrebare simpla.

| AmVicii a răspuns:

''Au creat un agregat, agreat de orice regat al mintii,,