| fictivul a întrebat:

Ateii spun că nu cred în minuni pentru că le consideiră basme. Dar atunci de cred în BigBang? Pentru ca la cum este el prezentat pare o minune. Vă rog să îmi răspundeți scurt și la obiect cei care credeți în teoria respectivă. happy

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă exis­tența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.

"Big Bang-ul (engl. Big Bang, marea explozie) este modelul cosmologic care explică condiţiile iniţiale şi dezvoltarea ulterioară a Universului. Acest model este susţinut de explicaţiile cele mai complete şi corecte din punct de vedere ştiinţific. Termenul de Big Bang, în general, se referă la ideea că Universul s-a extins de la o singularitate primordială fierbinte şi densă acum aproximativ 13 miliarde de ani."

| sublime89 a răspuns:

Ce ai scris tu se poate rezuma astfel: "Daca nu intelegem big bang-ul, atunci inseamna ca a fost un miracol". Asta e o veche capcana in care au cazut oamenii tot timpul. In antichitate, nimeni nu stia ce e fulgerul, si de unde provine. Cei care gandeau ca tine, au fost convinsi ca e un miracol si ca zeii stau la originea fulgerului. Unii filosofi insa au spus ca nu exista zei, si ca toate fenomenele naturii au o explicatie logica, inclusiv fulgerul. Toti au ras de ei, spunand ca fulgerul nu poate fi decat un miracol, pentru ca nimeni nu cunostea la acea vreme cam ce proces natural ar putea produce un asemenea fenomen. Cine a avut dreptate? E la fel si cu Soarele, de exemplu. Mii de ani oamenii au fost convinsi ca Soarele e ori un zeu, ori creatia speciala a unui zeu. Cum altfel ar fi putut sa apara acea minge de foc pe cer care ne ofera lumina si caldura si ne ajuta atat de mult incat pare sa fie facut doar pentru noi? Niciun proces natural si logic nu putea sa explice originea unui astfel lucru. Era clar ca trebuie sa fie un miracol. Acum insa, datorita stiintei moderne si a ratiunii, am aflat cum s-a format Soarele, din ce elemente e compus, ce procese stau la baza existentei lui, ce varsta are, si chiar si ce-i rezerva viitorul. In plus, am aflat ca e o stea ca oricare alta din Univers, si nu are nimic special. Am fi aflat oare toate astea daca ne-am fi bazat doar pe religie, si am fi spus ca e un miracol si ca doar D-zeu stie? Crestinismul ne spune ca soarele se invarte in jurul nostru, ca Pamantul e imobil, si ca stelele au fost create mai tarziu decat Pamantul, si mai mult, ca pot chiar sa cada pe Pamant. Ce s-ar fi intamplat daca am fi ramas cu totii la acest nivel de cunostinte astronomice? Asta e diferenta intre credinta in minuni si zei, si stiinta. Sa te gandesti la asta si data viitoare cand o sa vrei sa crezi ca big bang-ul a fost o minune.

| Dorugar a răspuns:

Faptul ca tie Big Bangulniti pare prezentat ca o minune, este o consecinta a indoctrinarii tale religioase, Big Bangul NU este nicio minune ci un fenomen fizic prezent in acele locuri din Univers unde s-au indeplinit conditiile necesare aparitiei acestui fenomen. In concluzie nu are nicio legatura cu minunile pe care le fac ciolanele impututite ale unor asa zis sfinti.

| AlexeHellsing a răspuns:

BigBang-ul nu este considerat o minune, ci o teorie. Nu compara de exemplu minunea întoarcerii Iordanului cu o presupusă explozie fără suficiente argumente. Totuși BigBang-ul se poate clasifica drept minune pentru că cineva chiar a făcut un serial după el. Și încă ce serial... big grin Respect pentru teorie...

| danalungu22 a răspuns:

Nu toti ateii cred in bigbang, este o teorie, nu un fapt dovedit 100%.In biblie apar doar basme.Totul tine de educatie, daca parintii tai ar fi fost budisti si te-ar fi crescut cu religia lor, fara sa-ti spuna nimic de crestinism, tu acum ai fi budist, convins ca buddha chiar a existat.

| fictivul explică (pentru danalungu22):

Oare chiar exista oameni carora nu le pasa cum a aparut lumea? ca sa fii ateu banuiesc ca trebuie sa crezi o anumita teorie, iar cei care cred in bigbang cred intr-o minune a naturii.

Cat priveste cei din afara crestinismului Dumnezeu are judecatile Sale pentru fiecare. El nu e atat de nedrept incat sa pedepseasca un om care nu L-a cunoscut.Asa ca daca eram budist asta e...

| danalungu22 a răspuns (pentru fictivul):

Toti ne-am pus intrebarea asta, macar o data-n viata, doar ca toate raspunsurile sunt doar povesti, nimic dovedit.Chiar si lucrurile care in biblie "s-au adeverit', tot din povesti le sti.