| crestiniromani a întrebat:

Ateilor, care este motivul pentru care nu credeti in Dumnezeu? (Fara raspunsuri jignitoare)

51 răspunsuri:
| AnonymousV a răspuns:

"... (Fara raspunsuri jignitoare)..." - Atunci, de ce ai mai dat intrebarea? Nu ii stii pe atei?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti usor sa traiesti dupa standardele celor multi.Mai greu este sa traiesti dupa voia Celui Sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tu chiar nu esti capabila sa raspunzi la niste intrebari simple?

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Deci, Vechiul Testament e plin de aberatii demne de intelegerea unor copii de gradinita iar Noul Testament, da vorbeste de Iisus dar nu aduce nici cea mai mica dovada a invierii Lui sau ca ar fi fost Mesia. La fel Apocalipsa din Noul Testament e o aberatie de o prostie crasa ce nu merita nici cea mai mica atentie.
Daca Dumnezeu, care a facut Universul a reusit doar sa-si dovedeasca existenta printr-o carte ca Biblia si aceea transmisa "telepatic" doar poporului evreu, atunci, scuza-ma ca-ti spun dar voi credeti doar in basme!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Dar eu L-am pus la incercare si s-a dovedit a fi adevarat. Ti-am trimis versete care contin profetii care s-au implinit (peste 300 in persoana Domnului Isus). Cuvantul este adevarat.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Nu Ema, tu nu poti pune pe Dumnezeu la incercare iar ce mi-ai trimis tu au fost doar speculatii caci nimic nu se poate dovedi.
Insa, cand esti subiectiva, fiecare lucru il poti lega de divinitate.
Stii care-i paradoxul zilelor noastre in ceea ce priveste Crestinismul? In loc sa aduca mai multi credinciosi, Biblia determina tot mai multe persoane sa considere pe Dumnezeul biblic doar inchipuirea poporului evreu. Si stii de ce? Pentru ca lumea merge la scoala si nu mai poate fi prostita cu vorbe; are nevoie de dovezi iar in afara Bibliei care e o carte patetica, Crestinismul nu are dovezi!

| casablanca40 a răspuns:

Am zeci de motive pentru a nu crede in Dumnezeu, iar unele pot fii foarte banale ca : Iisus s-a nascut dintr-o virgina. Numai am nevoie de nimic in plus, am devenit ateu. Ideea este ca sunt foarte multe lucruri abstracte in Biblie, ceea ca ma ajuta mai mult sa indepartez crestinismul din constientul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| GRs a răspuns (pentru AnonymousV):

Altul care crede ca daca nu crezi in Dumnezeu esti rau. Atatea prejudecati si probabil nici nu ai cunoscut vreun ateu. Nu zicea undeva in Biblie sa nu judeci ca sa nu fii judecat?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Te contrazic si pot sa iti dovedesc.Sotul meu a avut un accident foarte grav si medicii nu i-au mai dat sanse de viata.Eu m-am rugat si Domnul mi-a vorbit ca va trece prin multe si grele incercari dar se va intoarce din nou in sanul familiei.Si colegul sau care era cu mult mai bine a murit dupa 28 de zile, si slava lui Dumnezeu ca Gicu traieste si este foarte bine pentru ca Domnul mi-a promis si si-a implinit promisiunea.

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

La revedere Ema; daca tu-mi spui ca ai vorbit cu Dumnezeu iar povestea ta e o posibila dovada a lui Dumnezeu atunci, imi pare rau dar in aceste conditii nu putem sta de vorba!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Mi-ar placea sa iti spun: Ne vom vedea! http://www.youtube.com/watch?v=kAmdAOz6mAo Dumnezeu ne vorbeste prin Cuvantul Sau, prin vise. M-am rugat si am plans inaintea lui Dumnezeu rugandu-L ca sa imi lase sotul in viata si tatal celor trei copiii ai mei.Si am deschis Biblia si S-a deschis undeva unde scria nu va muri ci va trai si va vesti lucrarile Mele. Si ceea ce atunci parea imposibil, s-a implinit chiar daca si pastorul meu avea unele rezerve si Directorul de la Spitalul Judetean care este si Pastor in Deva venea in fiecare zi ca sa vada cum evolueaza starea sotului meu, imi spunea sa ma pregatesc pentru ce este mai rau. Dar eu m-am ancorat in credinta si am crezut cu toata inima mea acele cuvinte ca vin din partea lui Dumnezeu si El a facut minunea. Acum sotul meu a fost in toata Europa si prin toata tara si a marturisit cum a lucrat Dumnezeu.Ce la om este imposibil la Dumnezeu este POSIBIL!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Ca tine au plans parinti poate si mai sfinti si Dumnezeu le-a luat copilul, dar stii cum? O fetita de 5 ani moarta in urma unui viol a unui animal care nu a fost prins! Unde-i Dumnezeu in aceasta situatie? Nu crezi ca vorbim doar de perceptii?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Ei vezi, credinta face diferenta.Este scris :,, Orice veti cere in Numele Meu trebuie sa credeti ca ati si primit si veti primi,,. Eu chiar am crezut, desi ti-am spus oameni mari ai lui Dumnezeu incercau sa ma pregateasca pentru ce este mai rau.Dar eu spuneam cu tarie: Doamne eu ma incred din toata inima mea in Promisiunile Tale si astept!
Marcu 11:24,, De aceea vă spun că orice lucru veţi cere, când vă rugaţi, să credeţi că l-aţi şi primit, şi-l veţi avea.,,
De multe ori am procedat ca un copil si am pus la incercare Cuvantul Domnului si m-am tinut strans de Promisiunile scrise in Cuvant zicand Doamne, eu chiar cred ca tu vei face acest lucru si iti spun inaintea lui Dumnezeu ca El a facut lucruri care pentru mine erau imposibil de realizat. De aceea credinta mea este zidita pe Cuvantul Sau si nimeni nu mi-o poate darama! Pune-L la incercare! http://www.youtube.com/watch?v=tE_3Fc3wGCA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred...

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Hai sa iti mai spun ceva. Joi seara dupa programul de la adunare un frate l-a oprit pe sotul meu si i-a spus ca a avut un vis in care se facea ca se afla la sectia unde lucra sotul meu (otelaria electrica). Si in vis se facea ca, contabila sefa spunea ca Gicu a avut un accident foarte grav. Cand a venit acasa era putin abatut si i-am spus eu ca nu trebuie sa isi faca griji din pricina unui simplu vis.Vineri dimineata a plecat la serviciu si nu s-a mai intors. Mi-au adus doar hainele lui si el era tot ars cu otel lichid in urma unei explozii foarte mari! Apoi, atunci cand a cazut in balta de otel lichid si a luat foc, si-a pierdut cunostinta, un Inger l-a prins de brate si l-a smuls din balta de otel, si un bocanc i-a ramas acolo. Aici s-a mai implinit un verset care spune:,,"Îngerul Domnului tăbărăşte în jurul celor ce se tem de El, şi-i scapă din primejdie." Sa stii ca iti scriu aceste randuri cu lacrimi in ochi si cu inima plina de recunostinta fata de Dumnezeu care asculta rugaciunea!

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

Ce patetica esti : " Eu chiar am crezut desi ti-am spus oameni mari ai lui Dumnezeu incercau sa ma pregateasca pentru ce este mai rau.Dar eu spuneam cu tarie: Doamne eu ma incred din toarta inima mea in Promisiunile Tale si astept!"
Ce oameni mari ai lui Dumnezeu te pregateau? Eu ti-am dat doar un exemplu din cateva milioane poate, a caror parinti chiar au credinta; ce te face sa crezi ca esti asa de speciala in fata unui zeu imaginar sa te ajute pe tine iar cand vine vorba de altii care si-au pierdut copiii spui ca nu au avut credinta! Tu gandesti inainte sa vorbesti, te asculti vreodata sau doar continui cu poezia ta vesnica? Hai ca deja m-am enervat!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Daca nu vrei sa crezi este numai problema si alegerea ta. Eu cred pentru ca am avut multe experiente si nimeni si nimic nu ma poate convinge contrariul. Ioan 14:,, Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl;
şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.,,

| vl96cos a răspuns:

Secunde,minute,ore,zile,saptamani,luni de suferinta (in timp ce credeam in d-zeu )

| LolaLollita a răspuns:

Cred ca multi considera ca Dumnezeu nu face nimic pentru ei. insa ei fac ceva pentru Dumnezeu? Nu poti mereu sa primesti fara sa oferi nimic in schimb.

| adrian1419 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu fiindca e atata suferinta in lume
nu poti dovedi ce e in Biblie
Sunt prea multe religii pe pamant si fiecare vrea sa faca bani.
Sa ii zici unui ateu ca nu crede in Dumnezeu pentru ca el vrea sa pacatuiasca e ca si cum i-ai spune unuii hot ca nu crede in politisti fiindca vrea sa sparga o banca. Singura diferenta ateii nu sunt rai ca hotii si Politistii exista