| crestiniromani a întrebat:

Ateilor, care este motivul pentru care nu credeti in Dumnezeu? (Fara raspunsuri jignitoare)

51 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Bună seara, sincer dacă aş fi fost ateu ţi-aş fi răspuns dar nu sunt aşa că răspunsul meu nu este încă unul concret.

| EmaS a răspuns:

Ateii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui Dumnezeu.Autorul si conferentialul Ron Carlson a cunoscut darwinisti care au admis acelasi lucru in fata lui. Dupa o prelegere tinuta a luat masa cu un profesor de biologie.Acesta l-a intrebat:-Ei, ce parere ai despre prelegerea mea? La care profesorul i-a raspuns:-Ei, bine, ca sa fiou sincer cu tine eu voi continua sa predau darwinismul pentru ca este confortabil din punct de vedere moral.In darwinism nu exista responsabilitate morala.

| M25M a răspuns (pentru Brâncuşi):

Sa-mi fie cu iertare, pentru ce ai mai raspuns atunci?

| Brâncuşi a răspuns (pentru M25M):

Iartă-mă Mihai ai dreptate sunt într-un impas extrem de forţat mă bat pe un tricou.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Ok...
Ce treaba are darwinismul cu responsabilitatea morala?
Pentru a fi moral trebuie sa fii neaparat credincios?
Trebuie neaparat un Dumnezeu si o rasplata in Rai pentru a ne impulsiona faptele bune fata de semeni?
Ai o parere cam ciudata despre atei, de fapt nu e ciudata e comuna.

| M25M a răspuns (pentru Brâncuşi):

Nu am insiunat ca raspunzi pentru acel tricou, nu am vrut sa te lezez in vreun fel, insa nu mi s-a parut relevat raspunsul tau.

| Liviu_Chirescu_1990 a răspuns:

Uita-te la Zetigeist.....il gasesti mai peste tot....acolo o sa intelegi!

| M25M a răspuns:

Foarte multe zeitati(vreo 2000) prezente si trecute in alte culturi, discrepanta dintre biblie si alternativele stiintifice unele dovedite alte ramasa la stadiul de teorii insa sunt plauzibile, contradictiile din biblie, modul in care biblia il infatiseaza pe DUmnezeu(criminal, misogin, razbunator)... etc.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Esti atee?

| Thunderstruck a răspuns:

De ce nu cred in Dumnezeul prezentat in Biblie? Pentru ca Biblia nu este originala, a copiat multe chestii de la alte popoare, cei care reprezinta religia asta, majoritatea sunt niste hoti, mai exista atatea religii, fiecare avand 0 dovezi ca zeul lor exista, nu as putea alege una.Care este motivul pentru care nu crezi in Zeus?

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Motivul nostru pentru care nu credem in dumnezeu este mult mai logic decat motivul crestinilor de a crede in dumnezeu. Care este acela? Sunt multe... Uita-te in jur. Ce vezi? "minunatele realizari ale lui dumnezeu" sau o multitudine de atomi ce formeaza diverse (copaci, nori, pasari, oameni, etc). Daca ai ales prima varianta, nu mai are rost sa continui...

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Tiam mai raspuns draga emas scopurile mele in viata nu ar fi deranjante daca as crede in dumnezeu, scopurile mele sunt valabile pentru orice om care exista, acela e adaptarea la mediu, ajutarea celui de langa mine, iubirea pentru stiinta

unde e ceva rau in asta? poti respecta pildele lui isus filozofic uite eu nu ma omor dupa averi ca multi crestini cu vile

cu ce mar deranja dumnezeu nu stiu

| RAY a răspuns:

Cam acelasi pentru care tu nu crezi in zeus

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Sa nu ma intelegi gresit.Sunt unii care din aceasta cauza refuza sa creada pentru ca nu vor sa traiasca la aceste standarde.

| RAY a răspuns:

Daca ai fi deschis la minte ai cerceta de ce exista ateii?
si noi am fost crestini,indoctrinati,uni foarte indoctrinati dar am cercetat stiinta care explica logic,rational pe intelesul tuturor istoria universului,apoi am cercetat biblia de vt multi au ramas cu cosmaruri, au cercetat mitologia sumeriana,egipteana,greaca,indiana au descoperit de ce au inventat oamenii zeii, de ce biblia se aseamana asa mult cu mitologiile alea, asa multi au devenit ateii,,nu avem credinta pentru ceva,suntem deschisi la orice, nu tinem cu dinti la ceva,din contra a spune ca un ateu e inchis la minte este o minciuna, eu personal sunt deschis spre orice posibilitate, dar sa fie dovedita stiintific, gandeste de ce, ce cere credinta? pentru ca nu exista dovezi, gandeste logic, viata fara logica e grea

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ai vrea tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Deci tu refuzi sa crezi in alte miliarde zeitati pentru ca nu vrei sa traiesti dupa standardele respective nu? Daca nu acesta este motivul, atunci care?

Cand o sa-ti dai seama cu adevarat de ce nu crezi tu in alti zei, (poate) o sa-ti dai seama de ce nu cred nici eu in zeul tau.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehe! Eu sunt irecuperabila din punctul tau de vedere.Eu Il iubesc si Ii apartin Domnului Isus cu fiecare celula a mea.Nimeni si nimic nu ma poate desparti de dragostea Lui.

| Silyca a răspuns:

Nu conteaza de ce religie esti! Ce vina au acei oamnei care cred in Budha pentru ca asa au fost crescuti sau ce vina au ateii pentru ca asa au fost crescuti sau si-au facut singuri o parere despre asta.Religia= manipulare in masa, hotie, minciuna, indoctrinare...
Eu cred in Dumnezeu si atat stiu ca el exista si ma lupt in fiecare zi ca sa-l gasesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinilor, care este motivul pentru care credeti in Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelasi motiv pentru care nu cred nici in mos craciun: nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mai incearca o data dar acum ofera un raspuns relevant. Nu vad in comentariul de mai sus sa te fi intrebat daca iti iubesti zeul sau daca e ceva ce poate sa te desparta de el. "Iubirea" asta pe care o "emani", mie cel putin imi provoaca greata.

Data viitoate cand imi raspunzi la intrebari/comentarii, incearca sa nu schimbi subiectul.

Deci... tu refuzi sa crezi in alte miliarde zeitati pentru ca nu vrei sa traiesti dupa standardele respective?

Daca nu acesta este motivul, atunci care?

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

"Ii apartin Domnului Isus cu fiecare celula a mea" Pacat ca inca nu te-a chemat la el...

| relian a răspuns:

Am mai spus pe aici si altei personae acelasi lucru.Si repet si aici. Daca eu vin si iti spun tie ca pot ridica o masina intr-o mina ma crezi? Raspunde daca ma crezi si atunci vei primi raspuns si tu la intrebarea ta.Tu o sa spui ca nu ma crezi.Si atunci eu va trebui sa iti demonstrez lucrul asta. Daca iti pot demonstra ceea ce am spus atunci ma vei crede.Asta daca nu cumva esti un fanatic religios si o sa spui ca umblu cu Satana. Iara daca nu pot sa fac ceea ce am spus nu vei crede doar ce am spus si nu am facut.Deci nici eu sau ateii nu au cum sa credea in ceva ce nu este n-a fost si nu va fi demonstrat.Cum poti crede in ceva ce nimeni na vazut vreodata? E ceva ca o teorie inca nedemonstrata, deci nu poti fi sigur 100% ca ar exista.Pe de alta parte daca ai observant stiinta are si a avut teorii si ea insa pe parcurs acele teorii au fost demonstrate aratatea pipaite si asa ma departe.Religia nu a demonstarat nimic de mii de ani asa ca nu vad cum atei ar crede in ceva ce nimeni na demonstrat vreodata.Cam asa stau lucrurile.Si probabil daca ateii nu ar fi fost cine stie unde neam fi aflat noi acum.Ma refer ca civilizatie am fi fost foarte mult in urma.Sau poate am fi ramas tot la epoca de piatra sau ceva poatye mai sus.Insa este sigur si clar acest lucru ca datorita ateilor sa ajuns unde am ajuns.Si la fel este cit se poate de lipede ca religia nu ar fi lasat sa se descopere cite sau descoperit, mai ales daca toti am fi fost crestini. Poate dar cu foarte mare greutate si ani buni de explicari religia sa aprobe anumkite chestii si sa lase pe cineva sa ajute oamenii cu masini si altele.Tu acum te asigur ca folosesti un calculator nu datorita religiei si datorita ateilor care au fost persecutati de religie atita timp dar au reusit pina la urma sa treaca peste ei.Ateii nu cred in Dzeul religiei nu in alt Dzeu.Dzeu poate fi orice pina la urma, insa ateii nu cred in acel Dzeu al religiei care pocneste din degete si face orice doreste, fara a da o explicatie sau fara ca noi sa putem sa ne explicam cum face asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred si ateii in ceva, in logica.

| EmaS a răspuns (pentru C0nstantin):

Astept cu nerabdare intalnirea cu El.

| WhatheWow a răspuns:

Biblia e primul motiv pentru care nu cred in zeitati!

| Alphawolf a răspuns:

Nu exista nici un motiv sa cred in el. Toata povestea biblica este plina de paradoxuri, care sunt imposibilitati, pentru ca sfideaza logica. Crestinii spun ca "Dumnezeu nu poate fi inteles", dar eu spun ca nu avem cum sa intelegem ceea ce nu exista.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

De ce? Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.