| Nucreeed a întrebat:

Ateu : Se intreaba de ce nu esti ateu si glumeste pe seama asta.

Crestin : Te condamna la distrugere eterna in iad pentru ca nu crezi in Dumnezeu.

Dc asa?happy

45 răspunsuri:
| C0nstantin a răspuns:

"Susțin că suntem amândoi atei. Eu doar am cu un zeu mai puțin decât tine. Când vei înțelege de ce tu îi respingi pe toți ceilalți zei, vei înțelege de ce-l resping eu pe al tău." - Stephen F. Roberts

Se pare ca crestinii nu pot intelege in nici un fel acest citat. Ateul neaga orice divinitate, iar crestinul face acelasi lucru in afara de Dumnezeu, dar nu are nici o dovada ca Dumnezeu e cu ceva mai diferit fata de divinitatile pe care ei le neaga tare si raspicat.

| AleDia a răspuns:

Pentru ca asa sunt oamenii.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu rad de oameni doar din cauza credintei lor. Rad de ei doar atunci cand dau in extreme sau isi auto-semnaleaza prostia.

| EmaS a răspuns:

Mie nu imi face placere sa amintesc ateilor ca vor sfarsi in iad din pricina necredintei, insa imi place sa cred ca ei sunt constienti ca daca nu se pocaiesc acolo vor ajunge. laughing
Nu noi am inventat iadul, el exista.

| zurick a răspuns:

Pentru ca se cred cei mai tari, crezand ca nu mai dansii au dreptate.

| dragos9234 a răspuns:

Ignoranta si ipocrizie.
Te crezi mai destept ca celalat dar s-ar putea sa fii mai prost.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

La ce persoane sunt acolo e o onoare sa fi acolo filozofic vb

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Da? Ma bucur macar ca o sa ai satisfactia sa arzi situat fiind intre cei mai renumiti atei! Asta da, satisfactie si onoare! laughing

Eu o sa am onoarea de a fi alaturi de Imparatul David,Regina Estera,Moise,Ilie, Daniel!

| RAY a răspuns:

Ateu eu personal nu cred ca se intreaba de ce esti crestin pana la urma fiecare crede in ce vrem de aia am si daramat fabricile ca sa ne aratam spiritul nostru democratic romanesc, la ce crestini vad in jurul meu sau pe TPU vad ca nimeni nu face ce crede, daca azi ma duc pe la biserici incep cu cea ortodcsa ce vad, masini scumpe, popi care imi vor banii de la intrarea in biserica

popa cu masina si 2 vile

daca merg la pocaiti desesara vad o parcare plinade masini scumpe si daca trec mai departe vad pastori cu vile reprezinta ei un umil evreu sarac care spunea sa nu isi strangi comori pe pamant? sa nu porti grija zilei de maine, sa fi ca o pasare
crestinul =care? tu nu vezi in ce tara traim asta e tara de crestini amice? nici in africa nu se intampla ce se intampla pe aici

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Mai bine printre destepti decat printre prosti

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Cei cu adevarat destepti au intelepciunea care da viata iti aduce satisfactii atat pamantesti cat si spirituale.In Isus sunt ascunse toate comorile intelepciunii.

| Alphawolf a răspuns:

Raspunsul lui Ema spune multe, ateii sunt motivati de afirmatiile si rationamentul crestinilor.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Vom trai si vom vedea!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce pamantesti?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Vom muri si vom vedea, daca vom mai vedea. laughing

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu cand vb de prosti nu ma refer la persoane care au probleme cu capul, si la persoane ipocrite, false

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestin; am fost ateu.ateii? ati fost crestini? m-am schimbat ca om, si ma simt liber.ateii? va simtiti oameni? daca da, atunci e bine. dupa cum vedeti, pe mine nu ma mira nimic.da nici nu condamn decat asa; manca-v-ar raiul.ateilor? daca ajungeti in rai m-a-ti scoate din iad?

| M25M a răspuns:

Este o generalizare in ambele cazuri insa in particularitatea sa raportul nu este gresit. Este in caracterul nostru sa ne indoim de convingerile care sunt diferite de ale noastre.

| andreiush25 a răspuns (pentru EmaS):

UUU si ce o sa faceti voi acolo? smug Cam multi barbati zic eu smug.

| C0nstantin a răspuns (pentru andreiush25):

O sa se "distreze" in numele domnului rolling on the floor smug

| andreiush25 a răspuns (pentru C0nstantin):

Meh...mai bine in iad... Diavolite hot care dau cu biciul sexy smug
Si bai spumante in ciaun. smug

| EmaS a răspuns (pentru andreiush25):

Acolo vom fi ca ingerii din ceruri.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Cu siguranta ca vom mai vedea!

| Nucreeed explică (pentru EmaS):

Cum de esti tu asa convinsa de tot ce va urma? pentru ca ai citit o amarata de carte? de ce sunteti atat de siguri pe voi? de ce credeti ca stiti tot despre dumnezeu religie viata dupa moarte s.a.m.d. cand de fapt nu stiti nimic exactstraight face pentru ca nu aveti cum :\

| EmaS a răspuns (pentru Nucreeed):

Crezi tu ca noi nu avem experiente cu Dumnezeu, ne bazam doar pe o Carte?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

"creierul uman a fost configurat din punct de vedere genetic sa incurajeze credinta religioasa... comportamentul religios si respectivele credinte ar fi "un subprodus al evolutiei"".

http://www.descopera.ro/cultura/4588035-dumnezeu-a-fost-inventat

Ma gandeam sa pun doar link-ul, daca tot mi-am amintit azi de el, dar stiu ca nu citesti de iti dau ateii, asa ca pun raspunsul intreg, merge la fix cu ce zici, "experiente".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Ca atare, surprinzator sau nu, aceeasi zona cerebrala responsabila de cat de religioasa este o persoana este si cea care se activeaza la epileptici in timpul unei crize. Aceasta descoperire este una esentiala din punctul de vedere al intelegerii adevaratelor cauze ale experientelor extraordinare (altfel spus halucinatii), care li se par oamenilor religiosi atat de reale."

| Lizzu a răspuns:

De ce asa?

Pentru ca oamenii sunt atat de diferiti incat NICIODATA nu vor imbratisa toti aceleasi concepte, credinte si pareri.

Orice ar fi.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Creierul a fost programat de Creatorul ca sa Il recunoastem, bineinteles!

| Nucreeed explică (pentru Lizzu):

Ma asta o stiu si eu...dar dc crestinii reactioneaza asa? asta e intrebarea principalastraight face dar voi intelegeti ce vreti din fiecare intrebare pusa pe TPU legata de dumnezeu/religie