| Eron a întrebat:

Fie ca esti crestin, fie ca esti ateu, daca ai putea sa-i fortezi pe ceilalti sa creada ceea ce crezi si tu(convingeri cu privire la existenta lui Dumnezeu, evolutie etc), ai face-o sau nu?

26 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred pentru ca nu poti convinge pe nimeni sa creada in ceva ce ei nu cred cu adevarat

| Broadband a răspuns:

Fiecare face ce vrea si ce crede..nu pot sa-l oblig pe unu sa creada in Dumnezeu

| ROB3RT89 a răspuns:

Asta e ceva ce nu se impune, fiecare e liber sa faca ce vrea.
Daca eu cred in Dumnezeu, cu ce ma incalzeste pe mine faptul ca "fortez" un ateu sa creada si el?!
Hai sa fim seriosi, nu are nici o relevanta.

| 4b a răspuns:

Nu fortez pe nimeni dom'ne...e decizia fiecaruia pe ce drum vrea sa mearga.
Sanatatewinking

| Damasc a răspuns:

Bineinteles ca nu, asta ar insemna sa-i manipulezi, sa aiba aceleasi convingeri ca si tine chiar daca acestia poate nu sunt de acord.Ar fi toti la fel iar viata ar deveni brusc plictisitoare.Fiecare trebuie lasat sa creada ce vrea si sa aiba propriile opinii, nefiind influentat de nimeni.Ideea ta mi se pare un plan diabolic scos dintr-un film psihologic laughing

| Eron explică (pentru Damasc):

Eu doar am intrebat!

| Damasc a răspuns (pentru Eron):

Iar eu doar am raspuns! Ma bucur ca am stabilit ceea ce era evident laughing

| Eron explică (pentru Damasc):

Ideea mea? Doar am intrebat, sa vad cum gandeste lumea.Ideea mea (diabolica) era doar o intrebare si nimic mai mult.

| Damasc a răspuns (pentru Eron):

Da,frate, intrebarea ta nu este o idee? Cand te-ai gandit sa pui intrebarea,nu inseamna ca ai avut o idee? Cu ce am fost atat de neclar de purtam aceasta discutie contradictorie? Treaba cu ideea DIABOLICA a fost o mica gluma daca ii pot spune asa, pe care se pare ca nu am perceput-o amandoi ca fiind una, scuze daca ti-am transmis un mesaj negativ prin ceea ce ti-am spus, nu asta mi-a fost intentia, data viitoare imi voi alege mai bine cuvintele.Noroc!

| ZOZOKid a răspuns:

NU

| BiuL a răspuns:

Nu, fiecare e liber sa creada ce doreste.

| valentingb a răspuns:

Nu cred ca poti forta pe cineva sa creada sau sa nu creada. Cred ca daca incerci asta vei observa efectul invers. Chiar daca as gasi acel om suficient de influentabil, tot nu i-as baga in cap ideile mele ciudate.

| WhatheWow a răspuns:

Eu încerc să fiu o torță filozofică în tenebrele cunoașterii dar cred că rămân fără combustibil. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Adica nu ai adeptii?laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Trăiesc într-o lume virtuală, de unde adepți? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Si ce curent de gandire vrei sa impartasesti?

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu cred că ar trebui să mă încadrez in vreun curent filosofic, poate unul materialist științific fără viruși comuniști dar mai degrabă unul " realist " m-ar caracteriza mai bine. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

La ce va referiti cand spuneti virusi comunisti?big grin

| dracu14 a răspuns:

Nu-mi pasa de restul
''eu sunt domnul dumnezeul meu si mai ales nu cred ca suntem singuri in acest univers, nu vreau sa schimb mentalitati, nu vreau sa schimb idei, am ales sa cred in mine tu poti sa crezi ce vrei''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Fiecare e liber sa creada in ce doreste. Cei care ii forteaza pe altii sa creada in ceva, isi asuma un risc. De ce spun ca isi asuma un risc? Pentru ca nimeni nu detine adevarul absolut.

| xanderblackx a răspuns:

Si daca ai face-o, s-ar numi "indoctrinare"... nu? asa ca, n-are nici-o valoare ceea ce vrei tu sa faci, daca acel cineva respinge cel putin o data convingerile tale. numai bine

| SecretLady91523 a răspuns:

Nu,fiecare are dreptul la opinie proprie. Daca nu ar fi asa am fi toti o apa si un pamant trasi la indigo. Deci absolut nu.big grin

| Andreea304 a răspuns:

Nu stiu...tu?

| TheBlackEmo a răspuns:

Nu! Si Dumnezeu exista!

| AlexJr a răspuns:

Daca esti crestin, trebuie sa stii ca nici lui dumnezeu nu-i plac obsedatii(obsedat, maniac cu credinta)
daca esti ateu, probabil nu te intereseaza ce si cum cred altii.
deci?

| alina508 a răspuns:

Asa ceva nu se face sai sucesti mintile altcuiva poate el cu adevarat crede. Si ce trebuie noi sa ne bagam in viata altcuiva, ce vrea aceea o sa faca vrea crede vrea nu crede e de datotia lui.