| mentholinks a întrebat:

Ati atins vreunul dintre voi nirvana? Ati simtit vreo ceva spectaculos?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Deuteronom18:10-12

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Crezi ca sunt budisti pe aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.cum am atins-o cum am simtit ceva tare mai jos un pic de brau.cand am intrat in ea a fost...waw.a fost extraordinar, de nu-mi venea sa mai ies.da mai aveam si treaba asa ca cand am terminat, gata cu nirvana.se uita in ea ca milogul in traista.

| BlackSulphur a răspuns:

Din cate stiam eu, Nirvana o "atingi" dupa moarte... Corecteaza-ma, te rog, daca ma insel.

| ceaiuldetei a răspuns:

Viața e spectaculoasă.

Dar dacă tu nu insiști în a ți-o face singur așa, nu va fi nicio nirvana nimic. Oricum, pe parcursul vieții, nu ești scutit de suferință. Asta vine la pachet, o dată cu tine, când te nași. Pe traseul vieții, treburile se mai schimbă de la sine sau cu puțin ajutor din partea celorlalți. Dar tu ești baza vieții tale, chiar dacă uneori mai depinzi de ceilalți.

Și firul de iarbă e spectaculos. Și un copil care crește în burta mamei lui, are parte de o creștere spectaculoasă înăuntru.

Nu știu dacă moartea e spectaculoasă. Încă n-am experimentat-o pe asta, dar dacă viața e așa cum o știu până acum, în mod sigur și moartea, la final, va avea ceva să îmi spună, fie și pentru ultima oară. Să fii lipsit de griji și dureri, se poate, dar nu definitiv, ci atunci când dormi sau ești împăcat cu tine, cât de cât.

Îți doresc să ai parte de un spectacol al vieții spectaculos, din toate punctele de vedere.

| Denly a răspuns:

Buna! Eram odata acasa si m-am hotarat sa fac o yoga big grin eram curios ce as putea sa simt. Am vazut ca erau undeva mai multe exemple, moduri de a face yoga. Am ales sa ma gandesc la un peisaj mirific, o padure cu un rau, flori, soare afara, caldura. Cum stateam eu asa dintr-o data m-am simtit cuprins de o caldura, fericire si usurare. Nu imi venea sa cred, era o stare de bine care se accentua. Parca eram intrat in acel pisaj si, dintr-o data am auzit tare sunetul râului care curgea lin. M-am speriat cand am auzit, era prea real si, am deschis ochii sa vad daca tot in camera ma aflu. Aveam senzatia a sunt in acel loc imaginat de mine. Cand am deschis ochii brusc sunetul râului s-a oprit si inima imi batea rapid. Eram uimit de experienta si am mai incercat, dar in zadar. De atunci nu am mai reusit asa ceva. Oricum, stiu ca nu am adormit pentru ca eram constient de mine.

| OmuCuBasca a răspuns:

Iti raspund cu o singura intrebare:
Stii cu adevarat cine este... "tu"?

| dadine a răspuns:

Nu cred ca ar sta pe tpu.ro cineva care a atins nirvana happy
nu te mai preocupa micile "probleme" ale vietii, dupa ce atingi nirvana
trebuie sa ai un suflet curat si sa te scapi de Eu si Supra Eu- mai greu happy