| Moisie a întrebat:

Ati fost vreodata la inmormantare?
Daca ati fost, si aveti convingerea ca sufletul este nemuritor, atunci va intreb daca ati vazut vreun singur mort la care sufletul sa-i ramana viu, pentru ca nu-i asa sufletul este nemuritor?

60 răspunsuri:
| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

"si nici semnalul unui telefon nu se propaga la infinit daca nu este retransmis de alte antene din retea, asa ca ai dat-o in bara cu exemplul tau!"
Esti praf. Semnalul ala de care vorbesti reprezinta o unda electromagnetica. Undele electromagnetice se propaga singure prin univers fara a avea nevoie de antene,ca in primele momente dupa Big Bang, cand electronii s-au anihilat cu pozitroni si au dat nastere undelor electromagnetice incan u existau oameni si antenele lor, asa ca undele se propagau singure.
Antenele reprezinta in realitatea doar o bobina + un condensator pus in paralel, ce capteaza undeleelectromagnetice, atat.
O sfanta ignoranta.

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

E adevarat ca oamenii nu fac ce zice Biblia, doar o singura forma de inchinare se straduieste sa respecte normele biblice. 1ioan5:3,isaia43:10-12

| Therraex a răspuns (pentru Radu284):

Good Answers. :3
Dar nu merita sa iti bati capul... probabil a avut multe conturi sterse. Pacat ca conturile nu pot fi facute 1 pe IP atunci nu ar mai veni oricine primeste ban aici la infinit...

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Sper ca i-ai raspuns lui Moisie ca e praf, nu mie. Citatul ala era de la el.

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

"nu este un telefon si nici semnalul unui telefon nu se propaga la infinit daca nu este retransmis de alte antene din retea"
Fals.

| Moisie explică (pentru danay72):

Din cine ai citat?
Din Ioan sau nu am vazut bine?
Cine cucu meu e Ioan?
Si-a schimbat cumva Yahwe numele in Ioan?
Daca NU, atunci care este diferenta intre pocaitul Parpanghel si Judaizerul Ioan?
Nu cumva avantajele sunt chiar de partea pocaitului Parpanghel

| Moisie explică (pentru Inferno):

Ceee?
Vrei sa spui ca semnalul unuiamarat de telefon celular se propaga pina la infinit peste miliardele de univesuri fara nicio pierdere?
Cred ca visezi!

| Moisie explică (pentru Therraex):

Cred ca ai avea o placere diabolica sa ma vezi arazand pe rug pentru faptul ca fiecare vorba a mea bazata pe adevaruri demonstrabile si logica elementara va arde pe voi iubitorii minciunii, ca vitriolul turnat in ochi!
Asa-i ca regreti vremurile de glorie in care crestinii mureau de placere vazand cum ard rugurile celor care vorbeau ca mine?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Nu as avea nici o placere diabolica sa te vad arzand pe rug, nu as avea o placere diabolica sa vad pe nimeni arzand pe rug.
Fiecare isi primeste pedeapsa de la Divinitate/Karma/Mama Natura (cum vrei sa ii zici) la un moment dat.
Nu trebuie sa fac nimica. Lucrurile astea sunt interzise in Biblie (in special in Noul Testament). Oricine o face este considerata ucidere, deci incalcarea legii.

Galateni 6:6-10: „Cine primeşte învăţătura în Cuvînt, să facă parte din toate bunurile lui şi celui ce-l învaţă. Cine samănă în firea lui pămîntească, va secera din firea pămîntească putrezirea; dar cine samănă în Duhul, va secera din Duhul viaţa vecinică. Să nu obosim în facerea binelui; căci la vremea potrivită, vom secera, dacă nu vom cădea de oboseală. Aşa dar, cît avem prilej, să facem bine la toţi, şi mai ales fraţilor în credinţă."

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

La biblioteca in nici un caz, muceo! happy

"nu va duce capul sa raspundeti la intrebarea pe care am pus-o si la care astept raspuns!" - Nu vreau sa fiu iar acuzat de lipsa de modestie. happy Dar, muceo, probabil ca anii mei de scoala tie nu iti ajung pentru a-i numara pe cei traiti pana acum.

Consider ca la intrebarile trollilor nu trebuie sa dai raspunsuri serioase. Daca toti ar proceda asa, tu ai fi tot mai singur si mai cu bun simt...

| Moisie explică (pentru Therraex):

In Biblie? Poi nu ti-am spus de 1000 de x ca Biblia nu este recomandata nici de Dumnezeu si nici de Isus, asa ca de ce as urma-o?
Din contra, cea care va avea de suferit vei fi tu ca si crestina pentru ca tu urmezi o religie care cere INCALCAREA Legii lui Dumnezeu, si Dumnezeu a cerut CLAR sa fie ascultat in aceasta privinta, asa ca daca ai avea un pic de ratiune, ti-ar tremura si chilotii pe tine de groaza ca ai ales religia gresita, adica religia Diavolului care se da drept Dumnezeu si se lasa slavit in biserici mai presus de Dumnezeu!

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Ceeee? Multi ani de scoala in Romania ceausista in care se spalau creiere in loc sa se formeze personalitati proeminente si caractere?
Poi cu cat stai mai mult intr-o scoala de spalat creiere cu atat ai creierul mai eficient spalat, adica atat de rebutat incat nu/l mai poti folosi la nimic.
Vaaai ...de abia acum inteleg de ce esti atat de ....adica religios!
Troli sunt aceia care bat campii in loc sa raspunda la intrebari, tu ai raspuns la vreo singura intrebare ...ma TROLL-ule? Te-a dus mintea aia scolita cu clabuci de sapun ca sa raspunzi rational la vreo singura intrebare din acele zeci de intrebaria pe care le-am pus eu aici pe forum?
Poi de la cine sa ma astept eu sa rationeze?
De la unu care are in cap scolile ceausiste care au distrus Romania si a facut-o de rasul intregii Europe?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Autorul Bibliei este Dumnezeu, deci cuvintele sunt inspirate deEl. 2Timotei3:16

| Moisie explică (pentru danay72):

Hahahahah... Hai ca asta e tare de tot!
Adica clerul evreu recunoaste ca aproape toata Biblie este de fapt o cronica istorico-culturala tinuta de rabinii Marii Sinagoge, si tu ca si un primitiv mincinos ca Timotei sustii ca e inspirata de Dumnezeu?
Poi pe cine sa credem?
Nu de alta se pare ca NT este inspirat de "dumnezeul veacului acesta" numit de unii ....stai ca-mi scapa!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Scopul meu este acela de a te informa corect cu privire la Biblie. Daca tu consideri ca e mai bine sa ti cont de un om si nu de Cuvantul lui Dumnezeu, desi acesta este sustinut de istorie si arheologie, este decizia ta.

| Moisie explică (pentru danay72):

Aia ce numesti tu "informatie" este de fapt o dezinformare!
Daca ai dori sa ma informezi in privinta "Cuvantului" lui Dumnezeu atunci ai vorbi de un singur capitol din toata Biblia si anume de Deuteronom, titlu care inseamna AICI E CUVANTUL, si cuprinde Legea lui Dumnezeu!
Si stii care e culmea prostiei crestine?
Este ca exact acest capitol numit CUVANTUL, exact acesta este neglijat si incalcat de crestini!
Asa ca nu ma "informa" tu...pentru ca sunt bine informat in privinta Bibliei, si nu pun botul la minciunile si prostiile celor ca tine!

| Moisie explică (pentru Jmecherasul):

Asa pare pentru fraierii care se cred smecheri ...adica tot fraieri!

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Problema este ca nu trebuie neaparat sa tii minte de existenta ta inainte de a te naste.
Poate asa cum nu vom tine minte nici de cea dupa moarte.

Nu te intrebi?
-atunci cand dormi profund nu ai cunostinta de tine,constienta e adormita.
Cand te trezesti devii constient de tine,de lumea materiala din jur, de corpul tau, de persoana ta.
Iti amintesti cine esti.
E posibil sa se intample la fel si cu intrarea in viata, cu nasterea, cu intrarea in lumea fizica.

Eu asa gandesc.

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Numai ca Deuteronomul e o carte, nu un capitol. Contine 34 de capitole.Ea e a 5 -a carte din cele 66 cate contine Biblia.

| Moisie explică (pentru Lizzu):

Eu am avut in acest domeniu experiente mult mai profunde decat tine, si anume am fost in coma profunda cateva zile, si stii cum era?
Exact ca atunci cand esti mort, adica nu stii nimic, nu simti nimic, nu gandesti nimic si nu ti dai seama ca esti viu si nici nu stii ca ai sau n-ai... murit! Totul gol ca... "memoriile" dinainte de a te naste.

| Moisie explică (pentru danay72):

Nu stii nimic! Odata ca Deuteronomul este a patra carte din cele 5 carti ale, ui Moise. si tema discutiei se referea la faptul ca Biblia (compusa din 66 de carti) este sa nu "cuvaNTUL" LUI Dumnezeu, si ti-am explicat ca exista o singura carte / capitol din Biblie care cuprinde cuvantul lui Dumnezeu, si anume Deuteronomul, iar restul este "umplutura" si tocmai ca ceea ce este esentialul, adica CUVANTUL este neglijat de crestini!
Nu ti se pare absurd si idiot acest lucru?

| Moisie explică (pentru danay72):

Da este doar uns din cele 66 de carti dar este cea mai importanta pentru ca ea contine CUVANTUL lui Dumnezeu, restul sunt umputuri istorico-culturale sau evanghelii, adica vesti bune spuse de oameni si transmise de oameni altor oameni, acestea nu au nicio legatura cu Dumnezeu!

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Imi pare rau. Ma bucur ca s-a terminat cu bine sisper ca acum esti bine.
Tocmai, ca e posibil sa nu ai habar nici de ceea ce este inainte de nastere si nici de ceea ce e dupa moarte.

Poate in acea stare de nefiinta,nu mai ai macar amintiri din viata fizica,din tipul cand erai intr-un trup.
S-ar putea ca ceea ce ne compune dupa moarte sa fie cu totul alte perceptii ca cele de acum.
Si astfel sa se anuleze reciproc.

Daca se anuleaza, atunci cand intram in viata si ne nastem, uitam ce am fost inainte de fiinta, iar cand murim, uitam ce am fost in timpul vietii.

Sunt doar supozitii. As vrea ca macar sa am o informatie care sa nu poata fi contestata.

| Moisie explică (pentru Lizzu):

Pai vezi, chiar tu admiti ca ceea ce este dupa moarte, de fapt nu are nimic comun cu viata!
Deci e gresita expresia "viata vesnica" si este muuuult mai corecta expresia "moarte vesnica" dar cine ar cheltui bani multi sa mearga sa linga icoane si sfinti care le promit Moarte vesnica"?

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Treaba cu religia e o chestie pur pamanteasca.
Religia=masina de facut bani.

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Mda, indoctrinat. Nu poate accepta ideile altora si faptul ca oamenii gandesc diferit.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Un om care nu poate accepta o minciuna dovedita Nu se cheama indoctrinat!
Indoctrinati sunt aceia care urmeaza cu fanatism o doctrina ...care in cazul tau este una MINCINOASA!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Adica vorbesti despre tine, nu? Urmezi cu fanatism ideile tale, fara sa mai accepti libertatea celorlalti.
Cum zicea un prieten... oamenii se vor impartii in doua tipuri: oamenii buni si oamenii ignoranti adica cei ce nu pot accepta libertatea celorlalti si raman la stadiul animalic.

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

Te agiti? Mai nou si scoala vi se pare nociva? happy

"de abia acum inteleg de ce esti atat de ....adica religios!" - ai inteles prost. Nu sunt religios, muceo. happy

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Nu scoala nu mi se pare nociva, si cand zic asta ma gandesc la scolile normale din lumea normala si civilizata, aia din Ro nu se cheama scoala ci institut de prostire in masa a tinerilor astfel ca sa iasa gata ratati inca de la absolvire, si ca om normal care treieste intr-o lume normala, nu mi se pare ca asta este rostul corect al unei scoli!