| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Sufletul omului este nemuritor?

22 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Suflet= vodka
Bineinteles ca e nemuritor.happy

| MMihai a răspuns:

Unii așa gândesc, dar de ce întrebi asta?!
În ce scop ai întrebat // ai pus această intrebare?

| DorelSudoru a răspuns:

Parca jicneai atei si mai intrebi asta?/Sau te crezi smecher ma?!

| Minks a răspuns:

Probabil ca da. Sufletul, dupa parerea mea e o forma de energie. Si dupa cum e dovedit si de catre stiinta "În natură, nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă." Deci, teoretic e nemuritor. Energia aia se poate transforma in ceva, nu neaparat poate ramane in starea initiala.

| MescaMascalina a răspuns:

Nu! Sufletul care pacatuieste, moare. Ne-am nascut pacatosi, pacatuim zilnic, deci murim. Sufletul reprezinta persoana, noi suntem suflete vii. Nu e un abur care se ridica la cer. Daca nu ma crezi, Ezechiel 18:4, 20! Eu am citit Biblia si am observat ca e in contradictie cu multe doctrine :*

Răspuns utilizator avertizat
| Infernia a răspuns:

Nu exista niciun suflet, doar constiinta.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Teoretic da, dar practic.iti voi spune peste 60 de ani laughing

| AnaAmalia31 a răspuns:

Eu asa cred. Doar trupul moare.

| flower_3416 a răspuns:

Asa este, sufletul e tot ce ramane dupa ce omul moare pe pamant.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Sufletul este inexistent.

| florina200 a răspuns:

Da sufletul omului este nemuritor numai trupul moare si putrezeste

| Mockingbird a răspuns:

Sper sa fie asa! Adica nu pot sa inteleg ca o data cu moartea nu mai exist! Trebuie sa se intample ceva cu mine, constiinta mea. E sinistru daca stai sa te gandesti bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este chiar marturisit de catre Biblie, altfel nu ar fi existat Raiul Ori Iadul pentru oameni drepti ori cazuti in pacatele mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.esteeee.

| Chrysk2 a răspuns:

Daca ne luam dupa principiile biblice, ceea ce presupun ca e cel mai indicat.
Dupa moarte nu mai exista viata happy. Exista demoni care te fac sa crezi ca exista viata dupa moarte, de aici si toate filmele horror in care se intorc mortii happy.
Fiecare crede ce vrea si nu poti sa schimbi asta.
nu vreau cearta rolling on the floor

Respect,
Chrys

PSbig grinaca ar exista viata dupa moarte de ce in atata timp o persoana nu s-a intors la familia lui chiar ca "fantoma" mie unu nu mi-ar fi frica si as vrea sa stiu ceea ce se intampla si asa mai departe laughing sau chiar sa vb cu persoana aceea.

| maria89nic a răspuns:

Da,sufletul si speranta sunt nemuritoare...
fundita?

| LonelyGirl01 a răspuns:

Pai la religie asa ne invata, dar...thinking
Mie una imi vine cam greu sa cred chestiile alea.am niste prieteni care sunt atei.

| Vlad93 a răspuns:

Da este

| Agent47 a răspuns:

Da, sufletul omului este nemuritor fiind creat de Dumanezeu care este si El nemuritor.

| Agent47 a răspuns:

Da,sufletul omului este nemuritor fiind creat de Dumnezeu care la randul Sau este nemuritor!

| scorpionsebyk2 a răspuns:

Punctul meu de vedere sufletul este o intruchipare a cea ce suntem noi pe dinauntrul nostru bineinteles exceptand organele.Deci sufletul nu exista la propriu ci doar la figurat!