| Moisie a întrebat:

Ati fost vreodata la inmormantare?
Daca ati fost, si aveti convingerea ca sufletul este nemuritor, atunci va intreb daca ati vazut vreun singur mort la care sufletul sa-i ramana viu, pentru ca nu-i asa sufletul este nemuritor?

60 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da Moisie, sufletul NU ESTE NEMURITOR din punct de vedere crestin. Afirmatia ca sufletul este nemuritor este SATANICA. FELICITARI "danay72" pentru raspuns.
Totusi ar fi ceva de declarat: cu toate ca sufletul este MURITOR, Dumnezeu Isus Hristos a INVINS moartea si o data cu EL cei credinciosi PRECUM EL vor avea parte de o REINVIERE si de o VIATA VESNICA.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei sufletul e omul iar cand moare nu mai merge nici unde. Eclesistul9:5,6,10,Ezechiel18:4,Geneza2:7,3:19

| Moisie explică (pentru danay72):

Problema este ca viata nu decurge conform Biblie ci conform legilor naturii, legi pe care le cerceteaza Stiintele Naturii, si nu preotii care cerceteaza doar grossimea portofelului si curul enoriaselor tinere!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

E adevarat ca oamenii nu fac ce zice Biblia, doar o singura forma de inchinare se straduieste sa respecte normele biblice. 1ioan5:3,isaia43:10-12

| Moisie explică (pentru danay72):

Din cine ai citat?
Din Ioan sau nu am vazut bine?
Cine cucu meu e Ioan?
Si-a schimbat cumva Yahwe numele in Ioan?
Daca NU, atunci care este diferenta intre pocaitul Parpanghel si Judaizerul Ioan?
Nu cumva avantajele sunt chiar de partea pocaitului Parpanghel

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Autorul Bibliei este Dumnezeu, deci cuvintele sunt inspirate deEl. 2Timotei3:16

| Moisie explică (pentru danay72):

Hahahahah... Hai ca asta e tare de tot!
Adica clerul evreu recunoaste ca aproape toata Biblie este de fapt o cronica istorico-culturala tinuta de rabinii Marii Sinagoge, si tu ca si un primitiv mincinos ca Timotei sustii ca e inspirata de Dumnezeu?
Poi pe cine sa credem?
Nu de alta se pare ca NT este inspirat de "dumnezeul veacului acesta" numit de unii ....stai ca-mi scapa!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Scopul meu este acela de a te informa corect cu privire la Biblie. Daca tu consideri ca e mai bine sa ti cont de un om si nu de Cuvantul lui Dumnezeu, desi acesta este sustinut de istorie si arheologie, este decizia ta.

| Moisie explică (pentru danay72):

Aia ce numesti tu "informatie" este de fapt o dezinformare!
Daca ai dori sa ma informezi in privinta "Cuvantului" lui Dumnezeu atunci ai vorbi de un singur capitol din toata Biblia si anume de Deuteronom, titlu care inseamna AICI E CUVANTUL, si cuprinde Legea lui Dumnezeu!
Si stii care e culmea prostiei crestine?
Este ca exact acest capitol numit CUVANTUL, exact acesta este neglijat si incalcat de crestini!
Asa ca nu ma "informa" tu...pentru ca sunt bine informat in privinta Bibliei, si nu pun botul la minciunile si prostiile celor ca tine!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Numai ca Deuteronomul e o carte, nu un capitol. Contine 34 de capitole.Ea e a 5 -a carte din cele 66 cate contine Biblia.

| Moisie explică (pentru danay72):

Nu stii nimic! Odata ca Deuteronomul este a patra carte din cele 5 carti ale, ui Moise. si tema discutiei se referea la faptul ca Biblia (compusa din 66 de carti) este sa nu "cuvaNTUL" LUI Dumnezeu, si ti-am explicat ca exista o singura carte / capitol din Biblie care cuprinde cuvantul lui Dumnezeu, si anume Deuteronomul, iar restul este "umplutura" si tocmai ca ceea ce este esentialul, adica CUVANTUL este neglijat de crestini!
Nu ti se pare absurd si idiot acest lucru?

| Moisie explică (pentru danay72):

Da este doar uns din cele 66 de carti dar este cea mai importanta pentru ca ea contine CUVANTUL lui Dumnezeu, restul sunt umputuri istorico-culturale sau evanghelii, adica vesti bune spuse de oameni si transmise de oameni altor oameni, acestea nu au nicio legatura cu Dumnezeu!

| RAY a răspuns:

Esti obsedat man pe bune altceva nu ai de facut

| milan9 a răspuns:

Daca Sfânta Scriptură ar avea vreo relevanţă pentru tine ai afla că SUFLETELE îşi vor continua existenţa în veșnicie, pentru că "Dumnezeu a pus în inima lor (a oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11;

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam."

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11, etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate sufletele să stea liniştite! happy
Nu moare nici un suflet! Cuvinte precum "viaţă", "moarte", "lumină", "frate", etc, sunt cuvintele cu cea mai bogată sferă de SENSURI DIFERITE!

NU este folosit sensul de bază în Iezechiel 18, 4 ci unul METAFORIC. Scriptura e arhicondensată în metafore... thinking

În cazul versetului Iezechiel 18, 4, să ne uităm la CONTEXT!
Despre ce vorbeşte autorul acolo? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, şi se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca UN RĂSPUNS al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus:

"Cel ce a păcătuit, acela va muri". Accentul cade pe pronumele "CEL" care... (în sensul că NUMAI ACELA va fi învinovăţit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale!).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre CAUZA CĂDERII sau COMPROMITERII sale. thinking

Dovada:
Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ȚĂRÂNĂ (1.) din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT (și) în faţa lui SUFLARE DE VIAȚĂ (2.) şi s-a făcut omul fiinţă vie."
Și...
"Şi ca PULBEREA (1.) pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL (2.) să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7 Etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI! Dar, un anumit cult nu vrea să citească şi ceea ce nu-i convine... thinking

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei: "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| Moisie explică (pentru milan9):

Si nu vi se pare normal ca niste oameni primitivi care nici pe departe nu puteau avea cunostiintele pe care le are un om din era informaticii, sa se insele in privinta sufletelor?
Dar nu vi se pare o aberatie imensa ca un om din ziua de azi, traitor in era informaticii intr-o perioada in care stiintele au cunoscut o dezvoltare atat de mare, uni ca Dvs sa ramana ancorati in primitivism si sa stea intorsi cu fundul catre Stiinte, in loc sa cercetati ca sa STITI si nu sa CREDETI ce credeau acei primitivi care nu aveau posibiltatile Dvs de Cunoastere?

| Lizzu a răspuns:

E in stil ironic intrebarea despre suflet?

As putea sa raspund si cu "da" si cu "nu".
Unor persoane carora le-a decedat cineva apropiat li se intampla ca timp de o luna sau doua, imediat dupa inmormantare, sa auda zgomote sau sa simta o prezenta in casa.
Ele se gandesc ca este cel mort.

--E posibil ca durerea sa fie atat de mare si gandul la cel decedat sa fie atat de intens incat produce halucinatii auditive, sau senzatii.

Chiar nu stiu ce sa cred in legatura cu asta.
Chiar ma intreb neincetat daca chiar exista ceva dincolo...

| Moisie explică (pentru Lizzu):

Poate ca ceea ce aud ei sunt niste soareci sau alte vietati!
Sufletul nu poate troncani pentru ca este ceva imaterial!
Pai se pare ca dupa moarte va fi exact la fel ca inainte de a va naste! Stiti cum ati fost Dvs cu 10 ani inainte de a va naste?
Poi cum atunci sufletul nu era nemuritor?

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Problema este ca nu trebuie neaparat sa tii minte de existenta ta inainte de a te naste.
Poate asa cum nu vom tine minte nici de cea dupa moarte.

Nu te intrebi?
-atunci cand dormi profund nu ai cunostinta de tine,constienta e adormita.
Cand te trezesti devii constient de tine,de lumea materiala din jur, de corpul tau, de persoana ta.
Iti amintesti cine esti.
E posibil sa se intample la fel si cu intrarea in viata, cu nasterea, cu intrarea in lumea fizica.

Eu asa gandesc.

| Moisie explică (pentru Lizzu):

Eu am avut in acest domeniu experiente mult mai profunde decat tine, si anume am fost in coma profunda cateva zile, si stii cum era?
Exact ca atunci cand esti mort, adica nu stii nimic, nu simti nimic, nu gandesti nimic si nu ti dai seama ca esti viu si nici nu stii ca ai sau n-ai... murit! Totul gol ca... "memoriile" dinainte de a te naste.

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Imi pare rau. Ma bucur ca s-a terminat cu bine sisper ca acum esti bine.
Tocmai, ca e posibil sa nu ai habar nici de ceea ce este inainte de nastere si nici de ceea ce e dupa moarte.

Poate in acea stare de nefiinta,nu mai ai macar amintiri din viata fizica,din tipul cand erai intr-un trup.
S-ar putea ca ceea ce ne compune dupa moarte sa fie cu totul alte perceptii ca cele de acum.
Si astfel sa se anuleze reciproc.

Daca se anuleaza, atunci cand intram in viata si ne nastem, uitam ce am fost inainte de fiinta, iar cand murim, uitam ce am fost in timpul vietii.

Sunt doar supozitii. As vrea ca macar sa am o informatie care sa nu poata fi contestata.

| Moisie explică (pentru Lizzu):

Pai vezi, chiar tu admiti ca ceea ce este dupa moarte, de fapt nu are nimic comun cu viata!
Deci e gresita expresia "viata vesnica" si este muuuult mai corecta expresia "moarte vesnica" dar cine ar cheltui bani multi sa mearga sa linga icoane si sfinti care le promit Moarte vesnica"?

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Treaba cu religia e o chestie pur pamanteasca.
Religia=masina de facut bani.

| Radu284 a răspuns:

WTF...

Daca telefoanele mobile functioneaza prin transmiterea si primirea unui semnal electromagnetic in anumite frecvente, ai vazut vreun semnal dupa ce ai dat cu telefonul de pamant? Pentru ca nu-i asa, semnalul electromagnetic continua sa se propage la infinit, dupa ce paraseste atmosfera.

| Moisie explică (pentru Radu284):

Nu confunda stiinta cu credinta, pentru ca credinta nu se bazeaza pe legi fizice ci doar pe ignoranta si nu uita ca omul nu este un telefon si nici semnalul unui telefon nu se propaga la infinit daca nu este retransmis de alte antene din retea, asa ca ai dat-o in bara cu exemplul tau!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

>nu uita ca omul nu este un telefon

Ai auzit de conceptul de metafora? Google it.

>si nici semnalul unui telefon nu se propaga la infinit daca nu este retransmis de alte antene din retea, asa ca ai dat-o in bara cu exemplul tau!

Wow. Le faci un mare deserviciu ateilor cu comentariul asta. Mai invata un pic de fizica, dupa care mai vorbeste.

| Moisie explică (pentru Radu284):

Mi-am dat seama ca e o metafora, dar era una PROASTA care nu se potrivea de niciun fel, ti-as recomanda si eu un "Google it" dar mi-e teama ca nu exista linkuri pe Google catre PROSTIE!
Lasa tu aprecierele tale bazate pe credinta a proasta, ca nu am nevoie sa ma aprecieze lobotomizatii ca tine.

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

>Mi-am dat seama ca e o metafora, dar era una PROASTA care nu se potrivea de niciun fel

Try harder happy

>dar mi-e teama ca nu exista linkuri pe Google catre PROSTIE!

O.O Tu chiar iti dai seama ce spui? happy

>Lasa tu aprecierele tale bazate pe credinta a proasta

Adica credinta bazata pe legile si formulele definite de Lorentz, Maxwell si altii? My oh my.

>ca nu am nevoie sa ma aprecieze lobotomizatii ca tine.

Sau oricine altcineva care are chiar si o minima intelegere despre conceptul de camp si electromagnetism happy

| Moisie explică (pentru Radu284):

Buna ziua mai Istrate!
Doi boboci de rata frate.
Mai Istrate tu esti surd?
Mai era colea si-un card!
Cam asa e discutia cu analfabetii structurali ca tine pe care nu-i duce capul sa inteleaga o simpla intrebare sau un raspuns.

| Jmecherasul a răspuns (pentru Radu284):

Bine punctat

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

"si nici semnalul unui telefon nu se propaga la infinit daca nu este retransmis de alte antene din retea, asa ca ai dat-o in bara cu exemplul tau!"
Esti praf. Semnalul ala de care vorbesti reprezinta o unda electromagnetica. Undele electromagnetice se propaga singure prin univers fara a avea nevoie de antene,ca in primele momente dupa Big Bang, cand electronii s-au anihilat cu pozitroni si au dat nastere undelor electromagnetice incan u existau oameni si antenele lor, asa ca undele se propagau singure.
Antenele reprezinta in realitatea doar o bobina + un condensator pus in paralel, ce capteaza undeleelectromagnetice, atat.
O sfanta ignoranta.

| Therraex a răspuns (pentru Radu284):

Good Answers. :3
Dar nu merita sa iti bati capul... probabil a avut multe conturi sterse. Pacat ca conturile nu pot fi facute 1 pe IP atunci nu ar mai veni oricine primeste ban aici la infinit...

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Sper ca i-ai raspuns lui Moisie ca e praf, nu mie. Citatul ala era de la el.

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

"nu este un telefon si nici semnalul unui telefon nu se propaga la infinit daca nu este retransmis de alte antene din retea"
Fals.

| Moisie explică (pentru Inferno):

Ceee?
Vrei sa spui ca semnalul unuiamarat de telefon celular se propaga pina la infinit peste miliardele de univesuri fara nicio pierdere?
Cred ca visezi!

| Moisie explică (pentru Therraex):

Cred ca ai avea o placere diabolica sa ma vezi arazand pe rug pentru faptul ca fiecare vorba a mea bazata pe adevaruri demonstrabile si logica elementara va arde pe voi iubitorii minciunii, ca vitriolul turnat in ochi!
Asa-i ca regreti vremurile de glorie in care crestinii mureau de placere vazand cum ard rugurile celor care vorbeau ca mine?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Nu as avea nici o placere diabolica sa te vad arzand pe rug, nu as avea o placere diabolica sa vad pe nimeni arzand pe rug.
Fiecare isi primeste pedeapsa de la Divinitate/Karma/Mama Natura (cum vrei sa ii zici) la un moment dat.
Nu trebuie sa fac nimica. Lucrurile astea sunt interzise in Biblie (in special in Noul Testament). Oricine o face este considerata ucidere, deci incalcarea legii.

Galateni 6:6-10: „Cine primeşte învăţătura în Cuvînt, să facă parte din toate bunurile lui şi celui ce-l învaţă. Cine samănă în firea lui pămîntească, va secera din firea pămîntească putrezirea; dar cine samănă în Duhul, va secera din Duhul viaţa vecinică. Să nu obosim în facerea binelui; căci la vremea potrivită, vom secera, dacă nu vom cădea de oboseală. Aşa dar, cît avem prilej, să facem bine la toţi, şi mai ales fraţilor în credinţă."

| Moisie explică (pentru Therraex):

In Biblie? Poi nu ti-am spus de 1000 de x ca Biblia nu este recomandata nici de Dumnezeu si nici de Isus, asa ca de ce as urma-o?
Din contra, cea care va avea de suferit vei fi tu ca si crestina pentru ca tu urmezi o religie care cere INCALCAREA Legii lui Dumnezeu, si Dumnezeu a cerut CLAR sa fie ascultat in aceasta privinta, asa ca daca ai avea un pic de ratiune, ti-ar tremura si chilotii pe tine de groaza ca ai ales religia gresita, adica religia Diavolului care se da drept Dumnezeu si se lasa slavit in biserici mai presus de Dumnezeu!

| Moisie explică (pentru Jmecherasul):

Asa pare pentru fraierii care se cred smecheri ...adica tot fraieri!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Mda, indoctrinat. Nu poate accepta ideile altora si faptul ca oamenii gandesc diferit.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Un om care nu poate accepta o minciuna dovedita Nu se cheama indoctrinat!
Indoctrinati sunt aceia care urmeaza cu fanatism o doctrina ...care in cazul tau este una MINCINOASA!

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Adica vorbesti despre tine, nu? Urmezi cu fanatism ideile tale, fara sa mai accepti libertatea celorlalti.
Cum zicea un prieten... oamenii se vor impartii in doua tipuri: oamenii buni si oamenii ignoranti adica cei ce nu pot accepta libertatea celorlalti si raman la stadiul animalic.

| Radu284 a răspuns:

Si inca un lucru. Am vazut ca esti in general un troll anti crestin. Ar fi poate o idee buna sa studiezi religia pe care o ataci asa de mult. Ai vedea ca in crestinism, dupa moarte sufletul nu ramane viu, ci intra in stand by, pana la a doua venire a lui Isus.

| Moisie explică:

Te inseli de doua ori, odata ca eu nu sunt troll ci un activist antireligie, si am ajuns asa pentru ca am STUDIAT Biblia dar cu ochii mintii larg deschisi.
Crestinismul nefiind o stiinta exacta ci doar o CREDINTA (dar si aia a proasta) Nu poate da alte raspunsuri decat cele bazate pe credinta a proasta

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Hmm, activist anti religie. Foarte interesant. Si cam ce obiectiv ai? Sa postezi o intrebare cu sufletul la morti, iar cei religiosi, cand o sa vada maretia intrebarii tale o sa-si zica: "Wow, nu pot vedea sufletul viu la morti, deci religia este o minciuna! De acum incolo o sa ma inchin numai la altarul stiintei si al ratiunii, o sa imi cumpar icoana cu Darwin si Dawkins, si o sa dau flegme pe usile bisericilor!".

Really. ai fi activist daca ai aduce niste argumente pertinente de genul: "BOR a luat nu stiu cati bani de la buget pentru nu stiu ce, haide sa scriem o petitie sau sa facem un meeting de protest in legatura cu asta.".

| Moisie explică (pentru Radu284):

Ma bucur ca ti-ai propus sa fi un om rational in loc de un posibil aberat irational care pe deasupra se mai dovedeste a fi si un analfabet structural pe care nu-l duce capul sa inteleaga o simpla intrebare!
Unde am cerut eu in intrebare sa dovedesti ca sufletul se vede?
- BOR a luat din bugetul statului sute de miloane de EUR pentru a construi Catedrala Mantuirii Neamului Prost!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

>care pe deasupra se mai dovedeste a fi si un analfabet structural

Analfabet structural? ^.^ Ce inseamna asta? Creierasul meu mic, indoctrinat si lobotomizat nu intelege, explica-mi si mie please. Poate asa o sa ma trezesc la ratiune.

>Unde am cerut eu in intrebare sa dovedesti ca sufletul se vede?

In enuntul intrebarii originale. Ai intrebat daca cineva a vazut sufletul nemuritor, remember?

>BOR a luat din bugetul statului sute de miloane de EUR pentru a construi Catedrala Mantuirii Neamului Prost!

Asa ca trebuie sa? Fill the dots.

| Moisie explică (pentru Radu284):

Analfabet structural este acela care stie sa scrie si sa citeasca, dar nu-l duce capul sa inteleaga ceea ce citeste!
Studiul Pisa arata ca Scoala romaneasca scoate cel mai mare procent de astfel de analfabetii, si anume cca 54%

Faptul ca am dreptate il vedem in intrebarea mea pe care tu nu ai inteles-o pentru ca NU sufletul ti se cerea sa-l vezi, ci: " va intreb daca ati vazut vreun singur mort la care sufletul sa-i ramana viu,"
Tu nu trebuie sa... faci altceva decat sa-ti deschizi mintea catre Cunoasterea Rationala si sa renunti la credinta a proasta...dar vad ca sunt slabe sperante de la analfabetii ca tine!

| Radu284 a răspuns (pentru Moisie):

Pai si cum exact ai putea sa vezi un mort la care sufletul e viu, fara sa te uiti la sufletul lui intai, pentru a determina cat de viu este?

Daca intrebarea ar fi fost: "ati vazut un mort care are pantofi albi", trebuie sa te uiti la mort si la pantofi, nu? La fel si cu sufletul, trebuie sa-l vezi daca este viu sau nu.

| Moisie explică (pentru Radu284):

Poi exact asa cum vezi un om viu, care are sufletul viu!

| Mikhtarian a răspuns:

Deja mi-e sila sa-ti vad numele din cauza ca ataci ceva ce nu cunosti indeajuns de bine ca sa poti judeca.
Pune si tu semne de exclamatie ca nu prea inteleg ce scrii.
Lasa-mi un mesaj cu intrebarea, ca sincer nu-mi dau seama ce ai vrut sa zici.
Ati vazut vreun singur mort la care sufletul sa-i raman viu, pentru ca nu-i asa sufletul este nemuritor?
Da, sufletul este nemuritor, si?

| Moisie explică (pentru Mikhtarian):

- Daca ti-e sila, incearca cu lamaie!
Poi daca sufletul e nemuritor, atunci cum se explica faptul ca niciun mort NU mai are un suflet viu?
Nu cumva sufletul este acela care moare primul?

| Kaleo a răspuns:

Stim ca acum aveti mai mult timp liber, odata ce ati terminat cu porumbul si curatenia de toamna. Tu il petreci pe la pomeni, sa intelegem?

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Da de unde, pe la Domana, dar asta numai cand Dvs lipsiti!
Asta daca chiar va intereseaza unde-mi petrc eu timpul liber si nu va duce capul sa raspundeti la intrebarea pe care am pus-o si la care astept raspuns!

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

La biblioteca in nici un caz, muceo! happy

"nu va duce capul sa raspundeti la intrebarea pe care am pus-o si la care astept raspuns!" - Nu vreau sa fiu iar acuzat de lipsa de modestie. happy Dar, muceo, probabil ca anii mei de scoala tie nu iti ajung pentru a-i numara pe cei traiti pana acum.

Consider ca la intrebarile trollilor nu trebuie sa dai raspunsuri serioase. Daca toti ar proceda asa, tu ai fi tot mai singur si mai cu bun simt...

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Ceeee? Multi ani de scoala in Romania ceausista in care se spalau creiere in loc sa se formeze personalitati proeminente si caractere?
Poi cu cat stai mai mult intr-o scoala de spalat creiere cu atat ai creierul mai eficient spalat, adica atat de rebutat incat nu/l mai poti folosi la nimic.
Vaaai ...de abia acum inteleg de ce esti atat de ....adica religios!
Troli sunt aceia care bat campii in loc sa raspunda la intrebari, tu ai raspuns la vreo singura intrebare ...ma TROLL-ule? Te-a dus mintea aia scolita cu clabuci de sapun ca sa raspunzi rational la vreo singura intrebare din acele zeci de intrebaria pe care le-am pus eu aici pe forum?
Poi de la cine sa ma astept eu sa rationeze?
De la unu care are in cap scolile ceausiste care au distrus Romania si a facut-o de rasul intregii Europe?

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

Te agiti? Mai nou si scoala vi se pare nociva? happy

"de abia acum inteleg de ce esti atat de ....adica religios!" - ai inteles prost. Nu sunt religios, muceo. happy

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Nu scoala nu mi se pare nociva, si cand zic asta ma gandesc la scolile normale din lumea normala si civilizata, aia din Ro nu se cheama scoala ci institut de prostire in masa a tinerilor astfel ca sa iasa gata ratati inca de la absolvire, si ca om normal care treieste intr-o lume normala, nu mi se pare ca asta este rostul corect al unei scoli!