| RAY a întrebat:

Pastele asta care vine iisus iar va fi mort pentru 3 zile?
cum poate un nemuritor ca iisus sa fi murit vreodata?
cat timp era mort cine guverna regatul?

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cat timp era el mort, a fost numit duhul sfant ca rege interimar laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Potrivit Bibliei, Isus a poruncit ca continuatorii săi să comemoreze moartea lui. (Luca 22:19, 20)
De asemenea, ea arată că Isus a fost înviat şi va exista pentru eternitate.

Biblia nu arată că Isus ar fi fost nemuritor când a fost pe pământ.

Dumnezeu a fost şi va fi Suveranul universului.

Cele bune happy

| RAY explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Iisus find zeu era nemuritor indiferent unde era si sub orice forma numai spun ca chiar el spune ca ajunge in ziua aia cu acel hot in rai, pai nu a murit daca mergea in rai

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Potrivit Bibliei, Isus este Fiul lui Dumnezeu, nu o parte din Dumnezeu aşa cum pretinde doctrina Trinităţii.
De asemenea, ea arată că el a obţinut nemurirea doar după ce a murit aici pe pământ. (Romani 6:9 Căci ştim că acum, după ce a fost sculat din morţi, Cristos nu mai moare, moartea nu mai stăpâneşte peste el.)

Cât despre cuvintele spune hotului, analizate în lumina tuturor referinţelor biblice ajungem la concluzia că Isus se referea la speranţa ce o nutreau iudeii: ca într-o bună zi să traiască veşnic în rai aici pe pământ.

| RAY explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Deja intram pe alt taram la fel spune si evanghelia lui iuda

| Elena_Cristiana_1983 a răspuns:

Pastele este o sarbatoare. Iisus a murit decat odata, pentru noi, oamenii acum 2000 de ani. Iisus nu a murit in fiecare an. Si a murit chiar daca e nemuritor, dar a inviat dupa 3 zile.

| RAY explică (pentru Elena_Cristiana_1983):

Cum poti muri daca esti nemuritor nu vezi ca e fara sens

| Elena_Cristiana_1983 a răspuns (pentru RAY):

Cand El s-a coborat pentru noi, era un simplu om si a murit, iar dupa, pentru ca totusi era fiul Lui Dumnezeu, a inviat dupa 3 zile