| soimos a întrebat:

Ati observat ca persoanele foarte religioase, de obicei resping Stiinta!
Dar toti stim ca Stiinta se bazeaza exclusiv pe adevaruri dovedite si repetabile.
Oare aceasta atitudine de impotrivire la adevarurile Stiintei, si orientarea lor catre credinta bazata pe minciuni si irationalitate, nu se poate considera ca fiind de influenta satanica-diabolica, pentru ca doar Dracu respinge adevarurile si inseala lumea chemand-o sau indemnand-o catre minciuna?

Răspuns Câştigător
| catalinantena1 a răspuns:

Un adevar sumbru!

8 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Sa mori tu?

| William a răspuns:

Da, am observat. Dar Dumnezeu nu ne spune sa respingem stiinta, El ne spune cercetam si sa pastram ce este bun.

| soimos explică (pentru William):

Unde vorbesti tu cu Dumnezeu de stii ce zice?
Cumva la telefon?

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Te rog sa-l ignori, pe viitor, pe acest descreerat numitSAIMOS, care nu face decat sa ne aduca injurii si sa-si bata joc de credinta noastra. Ignorandu-l va vedea ca nu mai are ce cauta pe acest sait.

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci pentru sfat, dar nu ma deranjaza comentariile lui.

| harciog a răspuns:

Pina acum, nici in stiinta nu a fost nici un adevar batut in cuie.

| Parintele a răspuns (pentru harciog):

Ce dracul vrei sa spui cu asta?laughing)

| danay72 a răspuns:

Adevaratii crestini nu resping stiinta, doar persoanele fanatice din punct de vedere religios. De fapt Biblia contine date stintifice. Stiinta se impleteste foarte bine cu Biblia. Biblia contine informatii care depaseau cu mult cunostintele oamenilor din perioada cand a fost scrisa.De exemplu cartea Levetic contine legi date poporului Israel din antichitate cu privire la carantina si igiena. Popoarele vecine nu stiau nimic despre acest lucru. Apoi cand oamenii aveau diverse conceptii cu privire la forma pamantului, in Biblie scria ca pamantul e cerc sau sfera.Isaia40:22 Sau Biblia spune cu exactitate ca pamantul este suspendat pe neant.Iov26:7.De fapt Biblia nu e un manual de stiinta dar este foarte exacta cand se refera la subiecte stintifice.