| mentholinks a întrebat:

Avand in vedere ca inexistenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita, matematic exista o probabilitate de 50% ca El sa existe. Destul de mare, nu credeti?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Avand in vedere ca inexistenta lui Zeus nu poate fi dovedita, matematic exista o probabilitate de 50% ca El sa existe. Destul de mare, nu credeti?

| Holiday a răspuns:

Stai putin ca nu e asa. Care Dumnezeu? Spiridusul crestin?!? Pai asta are o poveste in spate care e dovedit ca fiind falsa, asa ca in cazul astuia e 100% clar ca nu exista. Despre ce vorbim?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Chiar asta mă întrebam eu...despre ce vorbești?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o asa, nu te stresa. Mai sunt si altii care, la fel ca tine, nu inteleg lucruri simple.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Lucrurile simple...mă tem că le înțeleg mai bine ca tinelaughing

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...mă tem că le înțeleg mai bine ca tine"

Te temi degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Asta înseamnă că eu chiar le înțeleg!

| SG1995 a răspuns:

Pai da.

| xerxes1 a răspuns:

Orice prieten invizibil are 50 % sanse sa exista dupa teoria ta.

| CosminCD a răspuns:

Știința îl descoperă pe Dumnezeu. Mulți oameni de știință (atei fiind) au ajuns să-L cunoască pe Dumnezeu prin lucrarea pe care o desfășurau.

| RAY a răspuns (pentru CosminCD):

Stiinta descopera natura nu pe dumnezeu, stiinta a putut explica cum s-a format universul fara nici o intervenție divina, iar despre acei atei sunt ca crestini cu numele

| CosminCD a răspuns (pentru RAY):

Stiinta da, intr-adevar, se ocupa cu natura (si nu numai), dar prin natura oamenii de stiinta l-au descoperit pe Dumnezeu. Iti recomand cartea ORIGINI de Ariel A. Roth. Acolo spune mai pe larg exact ceea ce am afirmat eu mai sus.

| RAY a răspuns (pentru CosminCD):

Stiinta nu a descoperit nici un creator si degeaba te contrazici cu mine, un univers ca al nostru nu are nevoie de zeii, creatori

| MortalProxy96 a răspuns:

Inexistenţa poate fi dovedită.

| Raspunsurisincerepttn a răspuns:

Ba daaaa foarte

| TheArchitect218 a răspuns:

Cu părere de rău, dar nu așa funcționează probabilitățile...

| doctorandus a răspuns (pentru TheArchitect218):

Corect, lucrurile care deja s-au intamplat nu mai au "probabilitate".

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum adica s-au intamplat?

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Adica faptul ca Dumnezeu exista sau nu exista este deja intamplat, nu se mai poate schimba. Atat ca noi nu putem sti daca exista Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu desi sunt teist din punct de vedere stiintific accept o teza agnostica, totusi intrebarea se pune:
Daca nu poti dovedi inexistenta Divinitati, cum poti de exemplu sa dovedesti ca orice personaj literar nu exista? Aparent din interanctiunea mea cu ateii, asta a fost reactia cand am zis chestiunea nu poate fi infirmata. La acest nivel ce contra-argument ai aduce in favoarea agnosticismului stiintific?

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Pai eu cred in Dumnezeu, dar nu stiu daca Dumnezeu exista. D-aia se numeste credinta si nu stiinta.