| andreisergiu123456789 a întrebat:

Avand in vedere ca religiile protestante si neoprotestante au aparut tarziu, iar religiile ortodoxa si catolica au fost primele din cultul crestin, intreb:
De ce Dumnezeu a permis modificarea bibliei de catre capetele bisericesti, sute de ani la rand?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E un "comportament" normal pentru un personaj imaginar care in mod evident nu poate face nimic.

37 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Faptul ca traducerile difera nu inseamna ca s-a modificat Biblia, daca mesajul e acelasi.Se fac mereu traduceri noi pentru ca oamenii sa inteleaga mai bine mesajul ei imuabil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă i se rupe în 14 de elucubrațiile popilor.

| halogen001 a răspuns:

Orice lucru real se verifică practic.
Dacă nu se verifică practic, atunci pot spune și eu că am puterea să pot vindeca chiar acum toți oamenii bolnavi, să pot opri toate războaiele, dar nu o fac, pentru că vreau să pun oamenii la încercare, pentru că vreau să îi las să facă tot ce vor și așa mai departe.
La fel pot să spun că nu a murit nici un om. Toți sunt la mine în universul paralel și se simt foarte bine.
Cine vrea dovezi nu-i dau nici una, pentru că trebuie să aibă "credință" laughing Așa dorește suflețelul meu, multă credință.

| Brizbriz a răspuns:

"De ce Dumnezeu a permis modificarea bibliei de catre capetele bisericesti"

cum adica "modificarea"?!?
ai vreo dovada OARECARE, macar vaga, ca D-zeu a scris biblia?!?!?
ca eu nu stiu ca "dovada" decat cuvantul preotilor
aceeasi preoti care au dat lege in Anglia, sa fie arsi pe rug, oricine ar fi prins cu o biliblie in orice alta limba decat latina, latina inteleasa NUMAI de preoti, deci, NUMAI preotii "stiau" "cuvantul lui D-zeu"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Biblia (biblo /colecție/ bibliotecă), a-fost insuflată de Dumnezeu anumitor oameni curați la suflet, care au-scris pe urmă manuscrisele ce-au constituit/ format ulterior Biblia; după primul consiliu de la Niccea convocat/ organizat de către împăratul roman Constantin Cel Mare!
Aceia erau/ au-fost preoți romano-catolici din perioada inchiziției creștine!
Erau niște pseudo-"preoți" păgâni, total anticreștini, și a-ceea ce înseamnă creștinismul cu adevărat!
Mai degrabă s-ar putea spune că era niște fanatici religioși cu o-dorință arzătoare de putere, de conducere, și de-decizie!
Nu erau deloc departe de fariseii și cărturarii din vremea lui Iisus Hristos, și cei care l-au omorât pe sfântul Ștefan, împroșcându-l cu pietre!
Evanghelia propovăduită de Iisus Hristos nu a-fost, și nu a-avut absolut deloc un astfel de mesaj; ochi pentru ochi, și dinte pentru dinte!
Ci, din contră, a-fost totalmente non/antiviolență, și nu a-căutat răzbunarea, sau pedepsirea!
Dacă cineva ar-fi aruncat cu pietre în tine, mesajul Evangheliei era "să arunci înapoi cu pâine"!

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Realizezi ca ce ai zis arde si condamna vechiul testament ca fiind nefolositor si modificat si recunoaste real doar noul testament doar pentru ca violenta nu mai e prezenta?
Asta inseamna evolutie.Trecerea d ela un Dumnezeu criminal si nepasator, la u Dumnezeu iubitor si onest care isi sacrifica propriul fiu pentru omenire.
Uite aici un fir narativ mai logic:
https://www.youtube.com/watch?v=rg3iqPIMoZ4

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Fără supărare dar, tu nu înțelegi teologia și de ce a-murit Iisus Hristos pentru omenire!
Citește Biblia și încearcă să înțelegi VT și NT!
Mi-este foarte greu să-ți răspund la fiecare întrebare în care găsești ceva condamnabil la Biblie și Dumnezeu!
Dacă nu vrei, sau crezi că nu poți citi Biblia, atunci vizionează un film sau un documentar creștin!
Poate așa vei reuși să te lămurești mai bine!

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

De fapt nu: Apocalipsa este cea mai violenta carte din Biblie.

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Am citit o in mare si ghici ce:
Dumnezeu tot nu exista!

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"Biblia (biblo /colecție/ bibliotecă), a-fost insuflată de Dumnezeu anumitor oameni curați la suflet, care au-scris pe urmă manuscrisele ce-au constituit/ format ulterior Biblia; după primul consiliu de la Niccea convocat/ organizat de către împăratul roman Constantin Cel Mare!"

defineste "insuflat"
si te rog sa te gandesti SERIOS inainte de a raspunde
nu de alta, dar inchizitia a ars pe rug pe oricine a fost VAG diferit, fiind considerata lucratura diavolului, ori cineva "insuflat" e in mod EVIDENT... ABSOLUT DIFERIT, moment in care... ai niste dovezi OARECARE ca aia "insuflati" au dovedit, CATEGORIC, ca sunt "insuflati" de D-zeu si nu de altceva/altcineva, si deci, din cauza asta au fost acceptati ca biblia scrisa de ei vine de la D-zeu?!?
SUNT NUMAI URECHI, MORRRRRRRR DE CURIOZITATE daca ai un raspuns real, si nu alt rahat bisericesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Pot să-ți dau dar, nu cred că va-fi îndeajuns să crezi măcar cât o boabă de muștar că, ceea este scris în Biblie este, și a-fost adevărat!
De-altfel nu e nevoi de Biblie ca-să crezi în Dumnezeu!
Credința ori o-ai, ori nu o-ai!
( Nu o-lua în nume de rău! )
Credința vine de la Dumnezeu; numai să ai îndrăzneala și tendința de a-crede măcar câtuși de puțin că, ceea-ce scrie acolo (în Biblie) a-fost adevărat!
Chair dacă nu poate fi dovedit 100% în totalitate!
Nimeni și nimic nu te-va putea convinge să crezi în Dumnezeu!
Nici măcar Biblia!
Biblia este doar o dovadă testamentală a existenței Lui Dumnezeu, și ceea-ce a-fost cu foarte foarte mult timp în urmă!
Cum zice-se de însuși Domnul Iisus Hristos : Nimeni nu vine la Tatăl Ceresc, decât dacă este chemat!
Ioan 6:44
44 Nimeni nu poate veni la Mine dacă nu-l atrage Tatăl, care M-a trimis;
Nu știu dacă ai auzit dar, înainte de a-fi formată Biblia în totalitate, au-fost găsite mai multe manuscrise în care se vorbea tot ce-se face referire în Biblie!
De la Geneza (facerea lumii), și până la Apocalipsa după Ioan (sfârșitul lumii)!
După cum am-mai menționat și înainte, multe din manuscrise ce au constituit Biblia, s-au găsit în zona Orientului-Mijlociu!
Printre care cele de la Marea Moartă!
Tot printre acestea au-fost găsite unele, și considerate drept apocrife (neplauzibile) ce, nu au-fost adăugate/ incluse în Biblie; cum ar-fi : Evanghelia apocrifă a lui Ioan și Toma, sau Evanghelia apocrifă după Iuda!
( Excepție făcând doar câteva în religia ortodoxă și catolică! )

Pe urmă, ar-mai fi/ exista totuși niște dovezi care să ateste autenticitatea Bibliei; și anume, a-existat/ trăit un arheolog și explorator contemporan cu sec. 20 pe nume Ron Whyatt ce, consideră că Dumnezeu la condus spre multe descoperiri arheologice-biblice!
Printre care celebrul Chivot de aur/ (Chivotul Legământului) în care se-află/ aflau : Tablele Legii cu Cele 10 Porunci, toiagul lui Aron, și o-parte din mana cerească; cu care au-fost hrăniți israeliții în timpul exodului!
Tot el (Ron Wyatt) susține că a-descoperit locul unde a-acostat arca lui Noe după retragerea apelor din timpul marelui potop!
Și anume undeva în Turcia, în apropierea/ aproximitatea muntelului Ararat, chiar pe vârful unei coline!
Deasemenea tot el susține că, a-descoperit locul unde se aflau cetățile Sodoma și Gomora ce, au-fost pedepsite de Dumnezeu prin foc; din cauza desfrânăriilor-lor trupești duse dincolo de marginile firescului, cât și a-felului lor rău de a-fi!
Și tot el (Ron Wyatt) de asemenea susține că, ar-fi descoperit aproximitatea locație-i Babilonului și a-turnului Babel, unde s-au amestecat limbile neamurilor-lumii!

Mai jos + am-atașat niște videoclipuri de pe YouTube ( unele în engleză, unele în romană ) :

Totuși, rămâne la-latitudinea ta să crezi dacă omul îsta spune adevărul sau nu, cât și despre autenticitatea descoperilor sale!
O zi bună!

https://youtu.be/4wWfFurbwwY
(Descoperirile lui Ron Wyatt)

https://youtu.be/Y_Bj4-kfyPQ
(Descoperirea Chivotului Legământului de către Ron Wyatt)

https://youtu.be/S5_aCIkdwAY
(Conferință Ron Wyatt - Australia 1999)

https://youtu.be/oQwfU7DvUyE
(Muntele Ararat și Chivotul Legământului)

https://youtu.be/vdSubkm_hJQ
(Artefacte găsite de Ron Wyatt)

https://youtu.be/EGLPADW_kUw
(Picătura / proba de sânge colectată de Ron Wyatt în timpul descoperirii Chivotului Legământului)

https://youtu.be/wrG8ahBBEqc
(Sodoma & Gomora)

https://youtu.be/k2lCkHiSS3I
( Ron Wyatt și turnul Babel 1996 )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Insuflat : https://dexonline.ro/definitie/insuflat
- descoperit, revelat, inspirat într-un mod cu totul neobișnuit!
Inchiziția a-ars mulți pentru că, era tiranică și dictatorială; văzând, recunoscând, și impunând propria-i viziune religioasă/ "creștină"!

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles raspunsul meu, tocmai definitia reala doare, pentru ca, daca un om zice ca scrie o carte pentru ca asa i-a spus D-zeu, pe vremea aia, toti ar fi crezut ca e lucratura diavolului

de aia ar fi bine sa se gandeasca serios inainte de a da ce crede el ca e definitie la "insuflat"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Dinou, nu e nevoie de Biblie ca-să crezi în Dumnezeu!
Nu am pretenția și nici nu încerc a-convinge pe cineva ori de câte ori ar-avea vreo îndoială asupra autenticității ei raportat la existența Lui Dumnezeu!
Până la urmă, mai mult sau mai puțin, am înțeles ce vrei să zici; și anume : vrei să ai convingerea autenticității că, Manuscrisele de la Marea Moartă, cât și altele au-fost cu adevărat scrise de acei autori la îndemnul Lui Dumnezeu!
Vrei să ști dacă nu cumva acei autori au fost niște mincinoși, pretinzând pur și simplu că ceea ce au scris, au scria la porunca și îndemnul Lui Dumnezeu!
Ei bine, dacă la asta te refereai, sincer nu aș-putea să î-ți spun!
La fel cum nici nu pot să î-ți spun dacă Giulgiul din Torino e autentic și că, chipul vag de pe el, î-i aparține Lui Iisus, pretins a-fi învelit în el; când a-fost pus în mormântul peșterii!
Doar o minune î-ți poate confirma dacă Biblia minte, dacă ceea ce este scris în Biblie e o minciună!
Numai dacă și ție, ți-se-va revela Dumnezeu cu adevărat în privința aceasta!
Dacă există totuși un Dumnezeu cu adevărat, atunci ți-se-va revela într-un mod sau altul!
Important e-să conștientizezi lucrul acesta!
Până atunci, cam grele șanse de a putea spune ceva în privința aceasta!
Nici fariseii din Bibliei nu au crezut că Iisus Hristos este trimisul și Fiul Lui Dumnezeu; cu toate că avea profețiile marilor și micilor profeți din VT raportat la venirea/ nașterea Lui pe Pământ!

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 12 ore | Joey8 a răspuns (pentru Brizbriz):
Dinou, nu e nevoie de Biblie ca-să crezi în Dumnezeu!"

"Dinou" e vorba de AFIRMATIE, afirmi ca biblia nu e scrisa de oameni, asta e o TAMPENIE IMBECILA, mi se rupe in ce sau "cine" crezi, in momentul in care NU ai cel mai minimum de bun simt, sunt unii care nu o sa stea si sa te lase sa te aberezi, doar d'aia, ca doar tu crezi, deci orice aberatie amarata iti e permisa

mai ales ca vii cu argumente si mai pe dinafara, auzi "insuflat", iar cand cineva te intreaba ce viabilitate ar avea un "insuflat" pe vremea aia, te tot cotoiesti in jurul cozii, cu credinta si alte cioace, complet pe langa subiect

de ce sunt asa de ofuscat? ei bine dude, ori vi cu argumente reale

ORI INCETEZI SA IMI ****INSULTI**** INTELIGENTA

DAP, tu esti ala care insulti, NU EU!

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Https://youtu.be/Y_Bj4-kfyPQ
(Descoperirea Chivotului Legământului de către Ron Wyatt)
Nicio poza sau filmare cu chivotul.
(Picătura / proba de sânge colectată de Ron Wyatt în timpul descoperirii Chivotului Legământului)
Avand in vedere ca in filmare in loc de chivot si table cu legi sfinte(care dupa spusele acelui "arheolog" Dumnezeu ii ceruse sa faca poza ca ARATE LUMII)))), in loc de chivot si table apare o cutie ce pare de lem sau piatra filmata doar casa fie filmata, unde e chivotul unde sunt tablele unde e toiagul? si unde sunt celelalte lucruri din grota?
Sangele acela e fals avand in vedere ca in filmare nu apare tot ce am zis mai sus. Apropo amuzant faptul ca acel arheolog a primit un permis special care nu a putut "fi aratat lumii din cauze sensibile".

| halogen001 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Corect. Când nu există dovezi? Când e minciună, pentru că minciuna e un lucru fals și atunci nu există dovezi.
Când e nevoie de credință? Atunci când nu există dovezi, deci exact atunci când este minciună.
Vorbele rămân doar vorbe dacă nu sunt confirmate de realitate.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Printre care celebrul Chivot de aur/ (Chivotul Legământului) în care se-află/ aflau : Tablele Legii cu Cele 10 Porunci, toiagul lui Aron, și o-parte din mana cerească; cu care au-fost hrăniți israeliții în timpul exodului!" Ah, ah, ah, Premiul Dan David in valoare de un milion de dolari este prea mic sa rasplateasca asta. Wyatt este un pseudoarheolog care se lauda cu cate-n luna si-n stele.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Care este motivul pentru a denatura scripturile atât de flagrant? Ei bine, răspunsul, desigur, este evident: scriitorii Evangheliei erau disperați să demonstreze că omul lor, Isus, era Mesia care fusese promis în Vechiul Testament. Deoarece în Vechiul Testament nu existau în mod real profeții despre un Mesia născut din fecioară, răstignit și înviat, ei au trebuit să se strâmbe și să denatureze pentru a da impresia că Isus era acela cel mult așteptat.
— Farrell Till, „Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim"

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Să facem inventarul: luați toate universitățile din Ivy League și toate universitățile de stat din SUA, la câte dintre ele se predă drept fapt istoric real că:

Moise a scris Tora?
Daniel (profet) a existat în realitate?
Darius Medul a existat în realitate?
Două milioane de evrei au participat la Exodul din Egipt și au stat 38 ani la Tell el-Qudeirat?
Evreii conduși de Iosua Navi au venit din pustie („de peste Iordan") și au cucerit Canaanul într-un război-fulger?

Opinia mea informată: 0 (zero) dintre ele predau așa ceva. Sigur, ele predau că așa zice Biblia, dar nu predau că ce zice Biblia despre astea ar fi adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e așa cum susți, atunci trebuie dovedit câtuși de puțin că, Biblia a-fost modificată sute de ani la rândul de fețele bisericești!
Probabil că a-fost actualizată în decursul anilor după limbajul timpurilor acelea, dar mesajul presupun că, a-rămas același; neschimbat!
Probabil că Dumnezeu a-lăsat în felul acesta ca, fiecare să decidă după cum î-l îndeamnă inima și propria-i minte, lăsând la-latitudinea fiecăruia după î-l îndeamnă conștiința!

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

Sunt scenarii
In primul biblia e modificata.Nu stiu cum nu e evident ca daca biblia a trecut prin mainile atator fete bisericesti sa nu fie modificata.Ma cam indoiesc, dar mna.
p.s. voi nu intelegeti o chestie.
Dumnezeu vede timpurile care inca n au fost facute, deci vede in viitor corect? Daca vede in viitor e atotputernic sa vada si ce va alege omul corect? Si daca da, a vedea in viitor ca daca lasi oamenii sa modifice biblia, va duce chiar la ignorarea existentei tale ca zeu, nu ti se pare asta ca fiind o NEGLIJENTA MAXIMA DIN PARTEA TA CA SI CREATOR?
In al doilea scenariu biblia nu i modificata. Daca asta e mesajul pe care Dumnezeu l a lasat miilenii oameniilor, daca ce scrie in biblie e 100% real atunci aceasta entitate se face vinovata de tot ce am spus mai sus.
Asadar intr-un scenariu, Dumnezeu se face vinovat de lasarea bibliei in mainiile celor cu intentii necurate si modificarea ei dupa bunul plac, si n al doilea se fac e vinovat de tot ce e scris in carte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Ai și tu partea ta de dreptate, dar încearcă să tratezi problema contextual, și privind dincolo de percepțiile și propriile înțelegeri!
În Geneza se vorbește de șarpele cel rău (metaforic, dar și direct vorbind) cum a-ispitit-o pe Eva alegând să guste din fructul Pomului cunoașterii a binelui și a-răului!
Astfel că, naivi fiind atât Eva, cât și Adam, sau lăsați ademeniți și ispitiți de cel rău făcând neascultare, și încălcând porunca Lui Dumnezeu ce le-a fost dată!
La fel și-n cazul lui Moise care nu a-făcut ascultare până la capăt întocmai după cum i-a fost poruncit de Dumnezeu, de-a-și vorbi stâncii, nu numai de-a bate în ea!
Iisus le-vorbește ucenicilor săI că nu cu-carnea au de luptat ci-cu domniile și duhurile rele ce sălășluiesc în văzduh!
Nu-ți amintești să-fi citit în primele 4 evanghelii din NT, unde zice că-cel rău a-intrat în inima lui Iuda Iscarioteanul determinându-l în mod inconștient de a-L vinde pe Iisus Hristos fariseilor ce căutau a-L prinde?
Crezând astfel Iuda a-fi stăpân pe sine și pe faptele lui!

( La fel ca Iuda și mulți alții crezând astfel a-fi stăpâni pe sine și pe faptele lor! )

La fel și-n cazul lui Petru, care din instinct de conservare, de protecție și de iubire fața de Iisus, a-fost determinat în mod inconștient de a-L convinge pe Iisus să nu-se coboare cu nici un chip la Ierusalim, căutând cuva de a-L ferii; căci astfel urma să fie prins și omorâT, după prevestirile și profețiile Sale!

(Vechea traducere)

Ioan 6:70

Isus le-a răspuns: „Nu v-am ales Eu pe voi cei doisprezece? Şi totuşi unul din voi este un drac."

(Vechea traducere)

3 Dar Satana a intrat în Iuda, zis şi Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.

Luca 22:31-32 VDC

31 Simon, Simon, iată, Satan a cerut să vă cearnă aşa cum se cerne grâul, 32 dar Eu m-am rugat pentru tine, ca să nu ţi se piardă credinţa. Iar când te vei întoarce, întăreşte-i pe fraţii tăi!

(Vechea traducere)

Ioan 8:44

44 Voi aveţi de tată pe Diavolul şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

Exodul 7.3-4 spune: „Eu voi împietri inima lui faraon, şi Îmi voi înmulţi semnele şi minunile în ţara Egiptului. Totuşi, faraon n-are să v-asculte. Apoi Îmi voi întinde mâna asupra Egiptului şi voi scoate din ţara Egiptului oştile Mele, pe poporul Meu, pe copiii lui Israel, prin mari judecăţi."

La 1 Samuel 16:14-15 scrie că Dumnezeu a trimis un duh rău să-l chinuie pe Saul. De ce Dumnezeu trimite duh rău.

În 1 Samuel 16:14-15 scrie că Saul a fost muncit de un duh rău care venea de la Dumnezeu, iar la  1 Samuel 18:10 și 19:9 scrie că acest duh rău era trimis de Dumnezeu.
( Aceasta pentru a-se împlinii planului Lui Dumnezeu făgăduit lui Samuel despre regele Saul cu privire la neascultarea sa de porunca dată! )

Ezra
În cel dintîi an al lui Cir, împăratul Perşilor, ca să se împlinească cuvîntul Domnului rostit prin gura lui Ieremia, Domnul a trezit duhul lui Cir, împăratul Perşilor, care a pus să se facă prin viu grai şi prin scris vestirea aceasta în toată împărăţia lui:...
(Dumnezeu îmbunează duhul (sufletul) lui împăratului Cir; pentru împlinirea a-ceea ce urma să-se întâmple!
Și deci anume, de a-se întoarce Ezra cu câțiva oameni de ai-lui înapoi în patria sa, în vederea reclădirii Templului lui Solomon (Casa Domnlui Dumnezeu) dărâmat de babilonieni în vremea lui Nebucadnețar!)

Efeseni 6:12-14

12 Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti.

Deci vezi că, într-un final mintea și acțiunile omului sunt influențate în mod inconștient de niște forțe divine, sau malefice!?!?!
La fel ca măcelul primilor creștini din vremea lui Nero de după "moartea" și învierea Domnului Iisus Hristos, a-fost cumva rezultatul ca parte a-unei răzbunări venite din partea celui rău ca răspuns la jertfa lu-I Iisus!

(Matei 10:28 VDC
Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeți-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă și sufletul, și trupul în gheenă.)

Tot la fel și cu inchiziția creștină din vremea romano-catolicismului, cât și cruciadele; toate au-fost niște atrocități comise de "cel rău" în mod indirect, determinându-i pe oameni să facă rău celor ce caută de-al afla pe Dumnezeu!

La fel s-a întâmplat și cu Hristos în vremea Sa, cu fariseii și cărturari orbiți de răutatea insuflată de "cel rău"; din ura și teama de a-nu-le deschide (Iisus) inima și mintea oamenilor către Dumnezeu!
Cum zice și-n Ioan 8:44!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar Biblia e aproape identica la ortodocsi/catolici și protestanți

| andreisergiu123456789 explică:

Dragul meu stiu ca a fost gasita pe bucati, dar asta nu schimba cu nimic intrebarea.Biblia e un complex de manuscrise, n am zis ca a fost gasita intreagalaughing
Intrebarea e necesara pentru majoritatea credinciosilor crestini.
Biblia e plina de brutalitati si atrocitati facute de Dumnezeu sau in numele lui:

1.)Avraam era gata gata sa si omoare fiul, in numele lui Dumnezeu.
„Ia pe fiul tău, pe Isaac, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, şi du-te în pământul Moria şi adu-l acolo ardere de tot pe un munte, pe care ţi-l voi arăta Eu!"

Atunci a grăit Isaac lui Avraam, tatăl său, şi a zis: „Tată!" Iar acesta a răspuns: „Ce este, fiul meu?" Zis-a Isaac: „Iată, foc şi lemne avem; dar unde este oaia pentru jertfă?" 8. Avraam însă a răspuns: „Fiul meu, va îngriji Dumnezeu de oaia jertfei Sale!" Şi s-au dus mai departe amândoi împreună. 9. Iar dacă au ajuns la locul, de care-i grăise Dumnezeu, a ridicat Avraam acolo jertfelnic, a aşezat lemnele pe el şi, legând pe Isaac, fiul său, l-a pus pe jertfelnic, deasupra lemnelor. 10. Apoi şi-a întins Avraam mâna şi a luat cuţitul, ca să junghie pe fiul său. 11. Atunci îngerul Domnului a strigat către el din cer şi a zis: „Avraame, Avraame!" Răspuns-a acesta: „Iată-mă!" 12. Iar îngerul a zis: „Să nu-ţi ridici mâna asupra copilului, nici să-i faci vreun rău, căci acum cunosc că te temi de Dumnezeu şi pentru Mine n-ai cruţat nici pe singurul fiu al tău".
2.)Potopul
Dumnezeu a dat peste tot pamantul un potop ca sa ucida toti oamenii si animalele, in afara de 2 perechi din fiecare specie si de familia lui Noe.
Iti dai seama, ca Dumnezeu a rezolvat tot raul din lume.
NU.
Fiindca dupa milenii de la acel cataclism constat ca oamenii tot rai sunt.Asadar tot ce a facut Dumnezeu a fost sa incetineasca progresul raului, in loc sa l opreasca definitiv.Hhmm cam NON-atotputernic Dumnezeul asta.
Unde mai pui si faptul ca o recunoaste pe fata:6 Domnului I-a părut rău că l-a făcut pe om pe pământ şi s-a întristat în inima Lui. 7 El a zis: „Îl voi şterge de pe faţa pământului pe omul pe care l-am creat, atât pe el, cât şi vitele, animalele mici şi păsările cerului, pentru că Îmi pare rău că le-am făcut."
Lui Dumnezeu care nu greseste NICIOADATA, II PARE RAU CA A FACUT OMUL.De obicei cand iti pare rau ca ai facut ceva, oarecum esti raspunzator de acel lucru chiar si 1%. Hopa Dumnezeu a gresit 1%?laughing
3.)Sodoma si Gomora
De mentionat ca stiu ca homosexualitatea nu era neaparat principalul pacat al Sodomei, erau si altele mai importante de exemplu, a te purta extrem de hain cu oaspetii.
Insa revenind la homosexualitate, in loc sa ne arate Dumnezeu un leac pentru vindecarea homosexualilor(pamantul devenind un loc mult mai bun), Acesta alege sa i omoare deoarece erau spurcaciuni de oameni.Astfel Dumnezeu ne induce ideea ca oriunde vedem un om care e si homosexual, acesta ar trebui privit cu ura si chiar agresat sau chiar ucis, precum ne a demonstrat El.
In ziua de azi stim ca homosexualitatea NU E O ALEGERE.Am fost si eu dezamagit de multe femei la viata mea dar cu toate astea n am venit sa zic de azi devin gheilaughing, cu atat mai mult ca fara nicio dezamagire sa zic de azi sunt ghei.
Desi nu se poate stabili cu exactitate cauzele homosexualitatii aceasta cu siguranta vine peste tine fara voia ta.Ori te nasti asa, ori esti abuzat psihologic, orice dar nu o alegere cum cu siguranta o NUMESTE ZEUL CRESTIN.

"Sodomiţii şi Gomoriţii, adică cei ce fac spurcăciuni în gură, împărăţia lui Dumnezeu nu o vor vedea (I Cor. 5, 9-10)."
Scoate pe bărbaţii care sunt la tine, scoate-i afară, pentru că vrem să ne culcăm cu ei"
Vindecarea era mai sfanta decat omorarea lor, conform umanismului.

Alte exemple ca Dumnezeu a luptat mereu impotriva homosexualilor, in loc sa i vindece s au sa zica lumii sa fie toleranti cu ei si sa le gaseasca leac(macar atat putrea sa zica).

Leviticul 18:22: „Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune".

Leviticul 20:13: „Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor."

Judecatori 19:22"Pe când se veseleau ei, iată că oamenii* din cetate, nişte fii ai lui Belial**, oameni stricaţi, au înconjurat casa, au bătut la poartă şi au zis bătrânului, stăpânul casei: „Scoate† pe omul acela care a intrat la tine, ca să ne împreunăm cu el."

Avand in vedere cele mentionate de mine:
Dumnezeu, conform bibliei pe care o avem azi, este razbunator, sadic, fara scrupule, indiferent si non-atotstiutor.
Asadar puteti doar sa sperati crestiniilor ca eu am dreptate si anume ca biblia a fost modificata ca sa l faca pe Dumnezeu sa insufle teroare peste oameni si oamenii sa se teama de El.
Dar cum Dumnezeu e atotputernic nu ar fi lasat biblia sa fie modificata de oameni.Asadar nu i nici atotputernic caci nu i-a impiedicat pe oameni sa i modifice dupa bunul plac comoara.

Salut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Biblia nu trebuie citată și înțeleasă pur și simplu drept ca atare!
Ci, trebuie căutat a-fi înțeles mesajul ei prin prisma credinței, și
căutând tot odată moralul firesc!
Într-adevăr Biblia este complexă și greu de înțeles pentru cei nefamiliarizați cu mesajul ei; dar și pentru cei-ce au o cu totul altă percepție și viziune asupra lumii și a-lucrurilor pământești!

1. Faptul că Dumnezeu l-a trimis pe Avraam să-și sacrifice unicul său fiu drept jertfă adusă Lui Dumnezeu, nu a-fost altceva decât un test al credinței sale față de Dumnezeu!
Dar precum Avraam era gata să-și sacrifice unicul său fiu în cinstea Domnului Dumnezeu, după porunca dată, arată o ascultare deplină fără nici un murmur!
De-aceea, Dumnezeu la binecuvântat pe Avraam ca, ieșind din el toate neamurile și popoarele pământului; fiindcă a-făcut ascultare de El până la capăt!
Dar la fel ca Avraam, Dumnezeu nu a-cruțat pe unicuL și preaiubituL său Fiu Iisus Hristos pe-care, la dat (condamnat) la moarte drept jertfă deplină pentru renoirea legământului dintre om și Dumnezeu; aducând astfel o șansă noua de izbăvire universală, pentru fiecare de-pe fața Pământului care aude Cuvântul Lui și care crede în El; nu doar poporului ales!
Fiindcă știa dinainte de căderea lui, și de lepădarea față de El (Dumnezeu)!

2. Potopul nu a-fost altceva decât o curățire a-lumii de relele care s-au adunat pe toată întinderea și suprafața Pământului!
Dumnezeu a-văzut că inima omului se umpluse de răutate, dedându-se la tot ceea-ce era rău!
Faptul că i-a părut rău că a-creat lumea și omul, nu înseamnă neapărat că a-greșit și că e imperfect!
Facerea și existența lumii este parte dintr-un plan divin dintre lupta binelui, și a-răului!
Sau Marea Controversă cum i-se mai zice!

3.Sodoma și Gomora!
Homosexualitatea e o-dereglare psihologică și fiziologică!
Dacă e fiziologică fiind una de grad pasiv și neamenințătoare la integritatea fizică sexuală, atunci se-poate considera ca-fiind inofensivă!
Dar dacă e-un fetiș, atunci e-o problemă anormal de serioasă!
Fiindcă astfel de atracții sexuale sunt pur și simplu anormale coexistenței și autocreării pe Pământ!
Dar o-dereglare de gen și de atracție sexuală netratată la timpul și momentul potrivit, poate tinde în viitor la o-schimbare și o-înclinație diferită decât cea firească; generând comportamente anormale precum homosexualitatea și perversiunea agresivă!
Cei-ce trăiau în cetățile Sodoma și Gomora au ajuns să-se comporte anormal și imoral față de ei, și de cei din jurul lor!
Asta reiese din mesajul Bibliei!
Erau niște obsedați sexuali și niște violatori agresivi cu oricine intra, sau trecea prin cetate; pe lângă celelalte rele!
Era niște oameni care trăiau aproape ca-în sânul lui Avraam ce li-sau urât de atâta bine, încât au devenit imorali!
La fel cum zoofilia e-total de imorală, tot la fel de imorală e-atracția unui bărbat de un alt bărbat; sau a-unei femei de altă femeie!
Una-e iubirea frățească, și alta e iubirea / atracția sexuală!
Fiindcă bărbatul și femeia au-fost lăsați pe pământ ca-două perechi, completându-se una pe cealaltă!
La fel și-n rândul animalelor!
Nu există nicăieri atracții de genul homo/ zoo-sexuale în regnul animal!
Poate doar excepții anomaliitice!
Asta dovedind încăodată homosexualitatea ca-fiind o anomalie și o disfuncție sexuală; sau bine-nțeles un fetiș!

Un ultim sfat : Încearcă să citești toată Biblia, dacă nu ai citit-o deja, căutând totodată să înțelegi mesajul, și neinterpretând după bunul plac; înainte de a-cataloga atât mesajul ei, cât și Creatorul suprem după o anumită percepție și înțelegere!

| andreisergiu123456789 explică (pentru anonim_4396):

"Faptul că Dumnezeu l-a trimis pe Avraam să-și sacrifice unicul său fiu drept jertfă adusă Lui Dumnezeu, nu a-fost altceva decât un test al credinței sale față de Dumnezeu!
Domnului Dumnezeu, după porunca dată, arată o ascultare deplină fără nici un murmur"-sadicism in toata regula, saracul isaac cu cate sechele o fi ramas.laughing)
"
Dar la fel ca Avraam, Dumnezeu nu a-cruțat pe unicuL și preaiubituL său Fiu Iisus Hristos pe-care, la dat (condamnat) la moarte drept jertfă deplină pentru renoirea legământului dintre om și Dumnezeu; aducând astfel o șansă noua de izbăvire universală, pentru fiecare de-pe fața Pământului care aude Cuvântul Lui și care crede în El; nu doar poporului ales!
Fiindcă știa dinainte de căderea lui, și de lepădarea față de El (Dumnezeu)!"-Ca parca er nevoie de Iisus pentru a salva lumea, observ ca face orice dar numai ce trebuie nu.
La punctul 2 tu nu intelegi o chestie, lumea tot rea e oricate planuri fara sens a facut Dumnezeulaughing), pentru ca din nou numai ce a trebuit nu a facut.Omul nu poate fi perfect ca el si nici imperfect ca nu i bine concluzie omu nu trebuia sa existe.Dar evolutionismul oricum il scoate din discutie pe Dumnezeu.

3.}"Nu există nicăieri atracții de genul homo/ zoo-sexuale în regnul animal!"-sa mai comentez la prostia asta?
"Un ultim sfat : Încearcă să citești toată Biblia, dacă nu ai citit-o deja, căutând totodată să înțelegi mesajul, și neinterpretând după bunul plac; înainte de a-cataloga atât mesajul ei, cât și Creatorul suprem după o anumită percepție și înțelegere!"-un sfat intelege ca daca nu e adlitera biblia e metaforica, iar metaforele nu sunt de incredere.Am citit destul si nu doar din biblie, vezi ca mai sunt sutra, vedele indiene, coranul, confesiuniile traditionale chinezesti.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Avraam era bolnav psihic, d-aia a vrut sa-si sacrifice fiul. Pe urma una din vocile pe care le auzea vorbindu-i in cap i-a zis sa nu o faca. Asta presupunand ca Avraam a existat in mod real.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice, nu mai comenta despre biologie, ca nu te pricepi la aceasta stiinta. Si nici la medicina, psihologie, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau alta ipoteza: Avraam era obligat prin lege/religie sa-si sacrifice fiul. Dar fiind mai smecher decat prostimea din jurul lui, a pretins ca i-a oprit mana Zeul ca sa scape de obligatie.

| andreisergiu123456789 explică:

"Unele pasaje ar putea fi modificate in sens negativ tocmai pentru a dezorienta omul."-Ceea ce duce la ce am zis eu si anume ca biblia afost modificata, asadar multumesc ca imi dai dreptate.Problema e ca asta duce si la faptul ca Dumnezeu a permis aceasta modificare.Cum pledeaza?
"Gândeste cu inima și sufletul ce este bine sau rău."-corect e simte ce e bine si ce e rau si asta poti sa o faci fara un creator.Singura unealta folosita pentru gandire e creierul.
"Dacă vrei să îi dai de mâcare unui cersetor, inseamnă că simți asta ca simbol a binelui."-aici zici simte, deci ma afirmi.Tot aici nu e suficient sa simti trebuie sa si gandesti.Dai odata de mancare unui cersetor, dar daca l vezi zilnic in acelasi loc si iti cere iar, ii zici politicos sa se duca la munca.Sa dai cu matura sau sa stai paznic undeva, nu necesita niciun nivel de studii.
"Ceea ce intentionezi să spui este că, Dumnezeu este însuși un pacatos"-nu spun eu o spune biblia.Care e posibil sa fie modificata,iar in situatia asta ce reiese, daca Dumnezeu a permis sa fie modificata, inseamna ca a permis aceasta denigrare a lui scrisa de altii, deci a vrut sa se inteleaga ca e? ghici ce un personaj mai mult negativ, decat pozitiv.Ce-ti faci cu mana ta e valabil si la zei nu doar la oameni.
Salut!

| andreisergiu123456789 explică:

Man.
"Nu, gresit. Daca vezi zilnic un cersator dacă esti un om a lui Dumnezeu. Îi dai din nou. "-avand in vedere ca majoritatea nu is asa neajutorati pe cat ai crede si ca multi fac de fapt mii de lei din cersit si asta le e meseria, eu zic ca un frumos si sincer" du te la munca " e mai mult decat onoranil.
" Dumnezeu nu a permis nicio modificare. Modificare daca s-a facut nu s-a facut in cer, ci pe pamant unde este păcatul in floare cu ajutorul manipularii raului. "-Cum El e atotputernic si modificarea de pe pamant a dus la denigrarea lui, consider ca nu trebuia sa ne lase in minciuna pamanteniilor denigratori.Ce a facut in privinta asta? Nimic.
"Nu sucii interpretarile."-Si afirmand punctul de mai sus, din cauza ca Dumnezeu nu a intervenit in masluirea bibliei, biblia e scrisa cu atatea metafore incat din aceasta cauza nici nu mai poti crede in ea.Cartea suprema nu are nevoie de interpretare ca sa fie relevanta, nu ar avea nevoie la general de interpretare.
Eu nu inteleg de ce nu scrie adlitera acolo de fosilele dinozaurilor, de late planete, de faptul ca pamantul se invarte in jurul soarelui(nu pentru ca biblia e in contradictie cu ideea asta, ci pentru ca nu prea se specifica nimic in ea pe tema asta) etc.

| andreisergiu123456789 explică:

"Îi dai din nou"-ce vorbesti, adica eu stiu ca s sanse mari sa fiu tepuit si sa profite iar de mila mea? Amuzant.
"Modificarea, fabricarea este rodul minciuni lui Satan contra lui Dumnezeu."-MODIFICARE CARE O PERMITE DUMNEZEU.
Sa zicem dupa tine, ca Satan influenteaza, asta nu schimba cu nimic ca Dumnezeu ii permite.Tu ti-ai lasa dusmanul(daca ai fi in locul lui) sa te defaimeze fara sa faci nimic?laughing

| andreisergiu123456789 explică:

M-am plictisit de tacanitul ala.

| andreisergiu123456789 explică:

Man eu n am vorbit deloc de lucifer dar ma indoiesc ca a fost atat de prost incat sa nu inteleaga ca el o fiinta infinita poate face fata unui Dumnezeu infinit.

| andreisergiu123456789 explică:

Te rog frumos las o balta!laughing
Ai fost ultima persoana caruia am incercat sa i deschid ochii.
Salut!