| Advvrt a întrebat:

Ce asemanari sunt intre religiile : catolica, ortodoxa si baptista? Stiu ca sunt foarte multe diferente si de aceea intreb de asemanari.

Răspuns Câştigător
| Michael11 a răspuns:

Asemenarile dintre cele 3 culte crestine ar fi doctrinele de baza asa cum apar ele in crezul de la Niceea din anul 325. O diferenta ar fi la crezul catolic unde se spune ca biserica este catolica si nu soborniceasca. A doua diferenta din crezul celor 3 culte este legata de Duhul Sfant. La ortodocsi si baptisti se spune ca Duhul sfant purcede de la Tatal. La catolici se spune ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul.

Deosebirile dintre cele 3 culte crestine sunt multe. In plus fata de crezul de la Niceea, cultul baptist are si alte doctrine pe care le considera de baza. Biserica ortodoxa si baptista nu accepta autoritatea papei in biserica, purgatoriul etc.

"Cred într-unul Dumnezeu, Tatăl, Atotțiitorul, Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.

Și într-unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, nu făcut; Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.

Care pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri şi S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Maria Fecioara, şi S-a făcut om.

Şi S-a răstignit pentru noi în zilele lui Ponţiu Pilat şi a pătimit şi S-a îngropat.

Şi a înviat a treia zi, după Scripturi.

Şi S-a înălţat la ceruri şi șade de-a dreapta Tatălui.

Şi iarăsi va să vină cu slavă, să judece viii şi morţii, a Cărui împărăţie nu va avea sfârşit.

Şi întru Duhul Sfânt, Domnul de viață Făcătorul, Care de la Tatăl purcede, Cel ce împreună cu Tatăl şi cu Fiul este închinat şi slăvit, Care a grăit prin prooroci.

Într-una sfântă, sobornicească și apostolească Biserică;

Mărturisesc un Botez spre iertarea păcatelor.

Aştept învierea morţilor si viata veacului ce va să fie. Amin."

| danut a răspuns (pentru Michael11):

" Biserica ortodoxa si baptista nu accepta autoritatea papei in biserica"
Din nefericire la ora actuala si biserica Ortodoxa dar si cea Baptista se inchina din 2014 Papei de la Roma prin Alianta facuta in 2014 la Seul.

| Michael11 a răspuns (pentru danut):

"Din nefericire la ora actuala si biserica Ortodoxa dar si cea Baptista se inchina din 2014 Papei de la Roma prin Alianta facuta in 2014 la Seul "

Este prima data cand aud asa ceva. Cele 2 culte crestine se inchina papei din 2014? Ma indoiesc. Eu stiam ca se inchina lui Dumnezeu. Probabil te referi la summitul Aliantei Mondiale pentru culte si pace care a avut loc intre 17-19 sept la Seul. Daca tu ai informatii ca cele 2 culte au acceptat autoritatea papei, te rog sa le faci publice.

| danut a răspuns (pentru Michael11):

O mica parte:
Luterani
https://www.youtube.com/watch?v=DqGR7ggOR_U
https://www.youtube.com/watch?v=D9ztEW1uuak
Baptisti
https://www.youtube.com/watch?v=VczhXpKl1Ss
Ortodocsi
https://www.youtube.com/watch?v=8QdP3USs49w
la gramada
https://www.youtube.com/watch?v=ya3XGZxb1XU
https://www.youtube.com/watch?v=G4hNZqZWsao
Si acum sinceri sa fim, Dumnezeu a spus sa ne inchinam Lui Sambata iar Papa a spus duminica asa ca voi demult faceti ce spune Vaticanul (Papa).

| Michael11 a răspuns (pentru danut):

"Din nefericire la ora actuala si biserica Ortodoxa dar si cea Baptista se inchina din 2014 Papei de la Roma prin Alianta facuta in 2014 la Seul".

Am asteptat sa-mi aduci dovezi la afirmatia de mai sus pe care ai facut-o. Nu ai dovedit nimic din ce ai afirmat. I-ai pus si pe luterani, protestanti si alte culte la un loc cu baptistii si ortodocsii. Acum toti se inchina papei sau accepta autoritatea papei sau sunt condusi de papa. Am urmarit si filmuletele. Nu dovedesc nimic din ce spui. Cred ca s-au facut pasi importanti spre unificarea tuturor religiilor dar cu toate acestea cred ca afirmatiile tale sunt false. Daca cineva se inchina lui Dumnezeu duminica si nu sambata (asa cum te inchini tu) atunci inseamna ca se inchina papei? Tu realizezei ce prostii spui? Mai trebuie sa spui ca cei care se inchina lui Dumnezeu duminica, au toti semnul fiarei si merg toti in iad. Cred ca va fi in viitor o religie ecumenica ( universala ) sau o biserica apostata (lepadata de Hristos). Este posibil ca aceasta biserica apostata sa fie condusa de papa sau de un alt lider religios. Dar inca nu suntem in situatia aia. Atunci cand pe pamant va fi acea biserica universala apostata, este posibil ca si cultul crestin din care faci tu parte, sa fie si el prezent acolo, la un loc cu ceilalti. Daca s-a intalnit papa cu patriarhul Kiril, inseamna ca s-a inchinat patriarhul la papa? Poate ca s-a inchinat papa la patriarh. Daca s-au intalnit reprezentanti ai diferitelor culte cu cei ai bisericii catolice, inseamna ca deja acele culte asculta de papa? Toti membrii acelor culte sunt lepadati de Hristos si acum slujesc papei? Te sfatuiesc sa nu mai faci afirmatii pe care nu poti sa le dovedesti.

| danut a răspuns (pentru Michael11):

Filmuletele alea sunt de baza, nu eu le-am facut si nu eu i-am pupat picioarele Papei ci voi ati facut-o Nu toti se inchina Papei ci VOI o faceti Dar cred ca nu vrei sa-ti arat cum seful vostru spune ca Protestantismul S-A terminat si acum il pupati pe Papa in dos. Din punct de vedere Biblic, Papa este Antihristul si DA, toti care va inchinati Dumiunica ajungeti la Judecata Finala, sau tu nu crezi ce spune Dumnezeu? Nu toti asculta de Papa ci toti cad la invoiala cu Papa, nu ai inteles NIMIC din ce scrie in Biblie. Ecumenismul este de la DRACU, nu de la Dumnezeu care ESTE NESCHIMBAT in vesnici. Fac afirmatii Biblice, nu de la mine dar voi cititi Biblia si habar nu aveti ce cititi.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ca teologie diferentele sunt absolut minore, diferentele sunt de practica (ritual).

| RAY a răspuns:

Crestini cu numele atat, macar ortodoxi, catolici nu se dau sfinti

| RAY a răspuns:

| danut in concluzie ajung si astia in iad,ce party o sa fie,doar tu lipsesti de la cheful infern, nu o sa te plictisesti? laughing laughing

lasa ca nici voi adventisti nu sunteti mai diferiti, am fost si la voi o data, comunicau intre ei prin telefon uni, dar apreciez faptul ca nu erau fanatici, nici un pliant, intrebare

| sierra1 a răspuns:

Aemănări zici? Prosteala, aia e cea de bază

| Digikey a răspuns:

1.Cred in acelasi spiridus.
2.Folosesc povestea imprumutata de la evrei
3.Rigiditate mintala a adeptilor

| Octavian199 a răspuns (pentru Digikey):

Ca musulmanii.

| Digikey a răspuns (pentru Octavian199):

Exact,doar ca musulmanii si aplica ce au citit in Vechiul Testament. Ucid homosexualii cu pietre, adulterele, distrug templele altor religii.

| doctorandus a răspuns (pentru Digikey):

"lipsește bărbatul prins în preacurvie (conform Legii lui Moise, trebuiau uciși atât femeia cât și bărbatul prinși în adulter)" Bart Ehrman - The History of the Bible: The Making of the New Testament Canon The Teaching Company, Lecția nr. 9.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Ioan

| Nickniky a răspuns:

Ortodoxia nu este religie, este credinta cea adevarata. Exista un Domn, o credinta si un botez.Asemanari exista doar intre religia catolica si religia baptista adica sant asa cum le-ai numit tu, religii.