| Antisistem11 a întrebat:

Avand in vedere ca sarbatoarea numita Craciun este o minciuna mai are sens sa fie sarbatorita? (In Roma Antica pe 25 decembrie era sarbatorit zeul soare nu Iisus)

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Florin_8455 are dreptate, pe 25 decembrie se sarbatoreste momentul cand Soarele invinge intunericul, ziua incepe sa creasca iar noaptea sa scada. In principiu este o sarbatoare din Babilon cand este serbata Zeita Mama, prima zeita, Semiramis, regina cerului, zeita sexualitatii cu pruncul sau Tammuz in brate. De unde si "transformarea" din zeita Semiramis in Fecioara Maria cu Isus in brate. La craciun se serbeaza Zeita Semiramis.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ia baga la tata. In ce luna soarele e mai aproape de Terra. Daca tot te dai mare la astronomie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Nu este nicio transformare. Evreii au furat concepte si traditii pagane si le-au integrat in crestinism intr-o versiune evreiasca. Zeita careia tu ii zici Semiramis nu are nici cea mai mica legatura cu fecioara Maria. Cea din urma este doar un personaj fictiv biblic corupt din zeita pagana.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu sunt specialist in domeniu, asa spun cei care stiu ceva istorie de acum 2000 de ani. Mama lui Hristos a fost un personaj istoric. Suferinta ta contra poporului evreu arata ca habar nu ai nimic despre ei.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cauta pe net daca nu sti, ca doar de acolo iti extragi toata "cunoasterea".

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Inceputul lui Ianuarie.Nu e asa? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Gicutule, saptamana asta soarele rasare cel mai tarziu si apune cel mai devreme 16, 36. Incepand cu saptamana viitoare ZIUA incepe sa CREASCA in durata, de aici si renasterea zilei, Craciunul mai nou. Nimic nu are legatura cu ziua cea mai lunga din an, asta o poti afla dintr-un manual de clasa a 2-3 dar tu nu ai ajuns pana acolo asa ca ne ceri noua "raspunsuri". Cauta pe net. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Mor de ras.Crezi ca anontimpurile sunt cauzate de rotatia pamantului in jurul soarelui? rolling on the floorOare de ce e mereu cald la Ecuator? rolling on the floorAi auzit de ' inclinatia pamantului'? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Unde dai si unde crapa, am spus eu ceva de anotimpuri sau deja esti in faza de altum delirium?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ai dat replica la ce am zis eu despre soare.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Nu a fost niciun personaj istoric. Sau dacă a fost, clar nu vorbim de personajul biblic, ci de cineva care nu are nicio legătură cu biblia. Mitologia creștină este pur fictivă, nici măcar mitologia păgână din care a fost coruptă și creată cea creștină, nu are cine știe ce acuratețe istorică pentru că foarte multe mituri păgâne erau alegorii spirituale. Nu erau evenimente care s-au petrecut în istoria reală. Un mit păgân poate înfățișa în sens alegoric un aspect despre suflet. Miturile creștine sunt pură ficțiune. Ele nu înfățișează nimic simbolic sau alegoric, ci sunt doar mituri păgâne atribuite literar unor personaje fictive evreiești pe care voi le luați drept istorie reală pentru că asta vi s-a băgat în cap să credeți. Aici nu este vorba de dovezi istorice, este vorba că subconștientul vostru este atât de îmbâcsit în dogme creștine încât conștient luați orice poveste biblică drept adevăr istoric.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

"Nu a fost niciun personaj istoric"
Ai "dreptate" nu a fost ci ESTE un personaj real si viu.

| RAY a răspuns:

Iisus nu nascut pe 25 decembrie, in biblie nu scrie de asa ceva, da craciunul e ceva pagan corect

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Parca Iisus s-a nascut in ieslea de vaci rolling on the floor

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Zeu soare?
Minti si tu. Il sarbatoreau pe Saturn, sarbatoarea numindu-se Saturnalia.

| Antisistem11 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sol invictus(soarele necucerit) sau neinfrant era zeul soare oficial al Imperiului roman tarziu si un patrol al soldatilor.pe 25 decembrie in anil 274 imparatul aurelian l-a instituit ca si cult oficial pe langa celelalte culte romane traditionale.

| xerxes1 a răspuns:

Sarbatoarea pe 25 decembrie s-a tinut cu mii de ani inainte ca sa apara picior de crestin pe planeta.
Crestinii si-au insusit o sarbatoare pagana ca sa aiba mai multi adepti.

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

Crestinii sunt cei mai 'furaciosi'

| AC4S4 a răspuns:

Ce contează? Noi pe 25 Decembrie sărbătorim nașterea lui Isus Hristos.

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

Tu nu erai protestant?

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Ba da, am zis ceva greșit?

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

Eu știam ca protestanții au lăsat balta tradițiile astea pentru ca sunt păgâne și în nonconformitate cu biblia.
Adventiștii, martorii, penticostalii, etc.

Tu probabil ești mai special happy

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Voiam să evidențiez că nu sărbătorim bradul, Moș Crăciun și altele, sărbătorim nașterea lui Isus.

Nu înțeleg cu ce ne împiedică să sărbătorim nașterea Lui pe 25 decembrie, chiar dacă romanii păgâni sărbătoreau altceva tot atunci.

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

Da, dar protestanții, după cum ii știu eu, având experienta cu Adventiștii de ziua a 7-a, nu sărbătoresc nici măcar nașterea lui Isus pentru ca nu scrie nicăieri în Biblie ca Isus s-a nascut pe 25 decembrie.

Nu scrie pentru ca sărbătorea de pe 25 decembrie nu are nici cea mai mica legătură cu Hristos.

Sa spui ca nu te interesează ca pe data aia s-au sărbătorit zeități păgâne(înainte de apariția creștinismului) și ca tu îl sărbătorești pe Hristos când pe 25 era sărbătoarea Yule, adică Crăciunul de azi, este furt și hoție pe fața.

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Baptistii si penticostalii sarbatoresc nasterea lui Hristos. Adventistii s-ar putea sa nu sarbatoreasca. Prin sarbatorire ma refer la a avea o slujba speciala in preajma zilei de 25 Decembrie.
"Nu scrie pentru ca sărbătorea de pe 25 decembrie nu are nici cea mai mica legătură cu Hristos." - Niste oameni se intalnesc si canta colinde despre Hristos, se roaga, asculta o predica din Biblie despre nasterea lui Hristos. Cum nu are legatura cu Hristos?

"Sa spui ca nu te interesează ca pe data aia s-au sărbătorit zeități păgâne(înainte de apariția creștinismului) și ca tu îl sărbătorești pe Hristos când pe 25 era sărbătoarea Yule, adică Crăciunul de azi, este furt și hoție pe fața." - Tot nu inteleg ce e gresit in asta. Cu ce ma impiedica pe mine data aia? Da, data a fost aleasa pentru a inlocui o sarbatoare pagana. Dar daca eu nu sarbatoresc nimic pagan, ce e gresit? Am scris mai sus ce inseamna sarbatorire.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Tocmai asta-i si ideea, ca sarbatoarea romana sarbatorita pe 25 decembrie a fost inlocuita cu sarbatoarea evreiasca a pretinsei nasteri a lui Isus.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Pastram data, inlocuim traditiile.

| Octavian199 a răspuns:

Dai sa mearga rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns:

Crestinii il sarbatoresc pentru ca asa au fost indoctrinati sa faca.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu este nici o minciuna! Deoarece nu a zis nimeni ca Iisus Hristos s-a nascut pe 25 decembrie. Data exacta este necunoscuta! Dar se crede, potrivit detaliilor si descrieriilor din Biblie ca s-a nascut undeva pe la inceputul toamnei.

Explicatia cu data de 25 decembrie este aceasta :

" În Encyclopædia Britannica se spune că, din câte se pare, capii religioși au ales o dată care „"să coincidă cu sărbătoarea romană păgână a «nașterii soarelui invincibil»"", ținută cu ocazia solstițiului de iarnă. Potrivit cu The Encyclopedia Americana, mulți erudiți cred că s-a ales această dată „"pentru ca păgânii convertiți să se simtă mai atrași de creștinism"