| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Aveti un argument LOGIC ca ar exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| chirex a răspuns:

Stiati ca Biblia spune ca pamantul este plat? Deci din start se vede ca biblia este o minciuna si nu te poti baza pe povestile ei.
Inainte se credea ca fulgerele sunt zei. Asta pana cand oamenii si-au dat seama ca acestea sunt doar fenomene ce apar in nori. La fel a fost si cu Dumnezeu pana cand s-a descoperit ca viata este rezultatul unor reactii chimice.
Multi insa nu accepta acest adevar si cred in continuare in existenta acestui creator suprem. Religia nu este ceva rau totusi. Ea are un efect psihologic asupra celor putini mai naivi si creduli ce gasesc liniste si pace in biserica si rugagiuni ceea ce e un lucru bun.
Este exact ca povestea lui Mos Craciun. Copii sunt fericiti ca exista Mos Craciun iar cand afla adevarul sunt dezamagiti si vor sa mai creada putin ca exista.

87 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alexsmenaru, din nori vine ploaia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Nes7eA, din burta mamei si dintr-un spermatozoid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate aberatii crestinopate s-au scris pe aici!

| noob a răspuns:

Da! Scrie in biblie.Si mie imi place sa cred ca ce scrie intr-o carte este 100% adevarat.

| andreeaemmma a răspuns:

Nu exista LOGIC daca e credinta!

| David98TM a răspuns:

Cu fiecare ZI, MINUT, SECUNDA oameni nu mai cred in DUMNEZEU dar cand populatia o sa ajunga la 0 la religia lui Dumnezeu el o sa coboare si o sa faca lumea asta de pacate asa cum vrea el

| David98TM a răspuns:

In africa un om avea o boala foarte grava si era din armata si s-a intors in africa si a vrut sa mearga acasa si se opri o masina in fata lui si acel om a spus:
-urca te duc eu acasa.
omul nu era sigur pe el dar a urcat.
la dus in fata casei lui si a spus barbatu care conducea masina i-a spus urmatoarele cuvinte:
-acum esti VINDECAT.
omul o coborat din masina si so indreptat spre usa de la casa dar s-a intors sai multumeasca dar masina disparuse.
Se spune ca barbatu din masina era un inger din ceruri si e adevarata povestea ca a fost trimis de Dumnezeu.
si acel om african a fost vindecat instantaneu.
Na sa va vad cum explicati asta.
Aveti dovata ca exista Dumnezeu.

| MistikkGirl a răspuns:

De ce se spune ca Dumnezeu vede pe toti absolut ce facem? Cum ar putea o fiinta, un om sa vada tot d ep Terra ...si dau un astfel de raspuns, pentru ca Dumnezeu este oxigenul este aerul, este o energie pozitiva, la fel cu necuratul este o energie negativa. Si el Exista. Sunt precisa ca Exista...

| PanaDeIdei a răspuns:

De ce se aprinse de Paste acel foc? Unde papa intra imbracat sumar, verificat sa nu aiba chibrituri...si totusi el se aprinde (focul). Sunt atatea marturii ale oamenilor...si cum de persoanele credincioase nu patesc asa multe lucruri rele, si traiesc mult?

| Melindutza a răspuns:

Ai un argument LOGIC ca nu ar exista Dumnezeu? Tot din aceasta lume este creeat de El.tu nici nu ai exista daca el nu ar vrea sau ar fi vrut... daca ar vrea, te-ar putea distruge intr-o secunda.dar NU VREA, pentru ca El vrea sa te faca sa crezi in el! (de ar fi posibil...)

| SEBASTIANDER a răspuns:

Chirex esti super idiot

| RaduRadu01 a răspuns:

Esti sincer interesat de acest lucru, sau, cum spune Critical, e doar o provocare? Chiar mi-ar placea sa discutam pe tema asta daca doresti happy

| NOinformation a răspuns:

E o dilema! oare Dumnezeu cum a aparut? s-a auto-nascut? orice are inceput...si de unde stie lumea ca il cheama Dumnezeu? Ori de unde stiu ca exista rai si iad raised eyebrows ori povestea cu adam si eva? s-a dus cineva acolo sus la vzut si ia scris povestea? plzzzzzzz funda laughing))rolling on the floor))))))))))))))laughing)))

| Pufos8 a răspuns:

Fapul ca ne tine in viata nu e destul de logic?

| FluGg a răspuns (pentru Pufos8):

Este foarte logic.happyDomnul Isus sa te binecuvinteze!

| ionutz_7767 a răspuns:

Esti pocait?

| emooo a răspuns:

Da tu de unde crezi ca venim din iad nu de la dumnezeu el a facut totul mai ales pe tine fara el nu ezistam

| Ninz a răspuns:

Nu sunt eu pocaita sau religioasa, DAR mai cititi dragii mei din Cartiile despre Univers si Lumea cum a aparut... S-a trezt un prost sa scrie o asa numita carte Biblie si sa inventeze ce i-a venit lui in minte. ca sa aiba in ce crede lumea laughing Fiti seriosi...

| norby555 a răspuns:

Daca nu ar exista cum iti explici minunile ce le-a facut.

| norby555 a răspuns:

Domnul sa aiba mila de sufletul tau.

| norby555 a răspuns:

Tu cine crezi ca n-ea facut, Tarzan?

| yzabela_7914 a răspuns:

Ma da auziti daca nu credeti in dumnezeu atuci de cine ati mai fost creati de mama paduri

oricum toata lumea asta e pacatoasa

| chirex a răspuns:

"Crede si nu cerceta" este una din sintagmele aşa-zis creştine care mă enervează cel mai tare când o aud. De ce, pentru că NU SE REGĂSESTE în Biblie, în ciuda părerii marei mase de credincioşi.
Când spun evoluţie nu spun ca oamenii au evoluat din maimuţe ci spun ca viaţa a inceput cu organismele unicelulare iar colonizarea pământului este urmată de cresterea in diversitatea si complexitatea formelor de viata.
Să crezi ca Dumnezeu a creat pământul e ca şi cum ai crede că barza aduce copiii, in loc să crezi in nasterea biologică.

| Zyng a răspuns:

Da am intr-o biserica din lectea mare o icoana a inceput sa planga cu mir iar cei care nu au creszut acest lucru si au zis ca preotul a facut-o au fost pedepsiti de exemplu unei femeie ia loat foc palaria din senin

| Lili54521 a răspuns:

Chirex... Nu putem fi suguri in nici in cazul :omul se trage din maimuta sau Dumnezeu ne-a creat... asa ca nu trebuie sa contrazicem nici una din variante fiindca nimeni nu stie exact.
Asa ca, ori crezi in religia ta ori in stiinta ca tot acolo ajungi...

| mariuspuce a răspuns:

Daca tu crezi ca dumnezeu nu exista, inseamna ca noi suntem creati de dracu!

| reparu555 a răspuns:

Nu are cum