| Inferno a întrebat:

Vreau si eu un singur argument cat de cat logic, cum ca exista Dumnezeu si sa nu fie din Biblie ca daca ne-am uita mai atent in ea am vedea ca sunt si multe lucruri (ca sa nu zic toate) fara sens.

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Si care sunt acele lucruri fara sens?
voi chiar nu va dati seama ca daca Dumnezeu nu ar avea grija de voi,in orice secunda ar da o masina peste voi pe strada,sau v-ar cadea un copac in cap?
ziceti ca nu exista dar cand aveti o problema sau o suparare unde ridicati capul? spre cer, normal!
chiar mi-e mila de voi, cei care ganditi asa!

| Inferno explică (pentru AlinaaAli):

Si cu oamenii credinciosi pe care ii loveste masina? N-a fost Dumnezeu atent la acei oameni s-ai cum?
Cu oamenii bolnavi in spitale, care singurul lucru pe care il mai au este credinta, pe acele persoane Dumnezeu nu le mai vede?

| AlinaaAli a răspuns (pentru Inferno):

Ba da.le vede,si daca ai citit biblia poate ai vazut ca scrie acolo ca cei care sufera pe pamant vor fi fericiti in cer!
si majoritatea care sunt bolnavi sau au probleme isi trag pacatele sau platesc pentru altii,pentru ca asa suntem noi facuti,,sa plateasca si copii pentru greselile parintilor si etc!
poate ca nu sunt eu asa redincioasa,ca nu merg in fiecare duminica la biserica sau sa stau tot cu crtea de rigaciuni in mana,dar cand am avut vreo problem m-am rugat si Dumnezeu m-a ajutat!
sincer,ar trebui sa va fie rusine s spuneti asa ceva despre biblie cand poate unii dintre voi nici nu stiti cum arata!
chiar va compatimesc pe toti cei care nu credeti in Dumnezeu pentru ca odata si odata o sa tremurati in fata lui si o sa il implorati sa aiba mila de voi!
poate ca o sa radeti cand o sa ciititi asta,dar mie mi s-au intamplat prea multe ca sa nu cred in Dumnezeu,de cate ori m-am rugat la el am reusit sa trec peste,am rezolvat ceea ce aveam de rezolvat,asta inseamna c m-a ajutat,nu? de accea sunt ff revoltata cand vad ca vine unu fara minte si pune asemenea intrebari si mai primeste si raspunsuri pe masura!
fiecare cu ideile lui, nu va fac eu morala insa, am ajuns rau pe lumea asta! nici noi nu cred ca ne mai suportam apoi Dumnezeu!

| Inferno explică (pentru AlinaaAli):

Dar cum se face ca doar persoanele slabe, lipsite de aparare cred in Dumnezeu, iar cele care isi rezolva singure problemele (cu ajutorul pumnului) nu cred in Dumnezeu?
Daca nu ai fi avut nici-o problema in viata si totul ti-ar fi mers perfect, ai mai fi crezut in Dumnezeu?

| Inferno explică (pentru AlinaaAli):

Sa mai adaug ceva:
Te -ai mai fi rugat la Dumnezeu, iai mai fi multumit?
Fi sicer/a

| AlinaaAli a răspuns (pentru Inferno):

Sincer,am fost crescuta intr-o familie unde niciodata nu am dus lipsa de nimic,ma refer aici si la dragoste din partea celor de lnga mine si la bani si la toate,poate nu am bani sa imi permit absolut orice ca si becali sau mai stiu eu cine,dar pot sa zic ca am tot ce imi trebuie, am o familie adorabiala, un ubit cu care sunt de 4 ani jumate:X altceva ce sa zic? intr-adevar pe viitor dup ce imi termin facultatea am de gand a ma mai ridic,in sensul ca vreau sa imi deschid ceva,sa produc ceva si sper ca Dumnezeu o sa ma ajute sa fie bine!
si dupa cum vezi,am avut cam tot ce a, vrut si totusi cred in Dumnezeu si ii multumesc in fiecare zi ca sunt asa cum sunt,pentru ca putam sa fiu mai rau!
Nu stiu ce s zic daca as fi avut bani asa de multi cum ai zis tu ce as fi facut,tinand cont de familia pe care am avut-o,si care m-a invatat de mica sa ma rog la Dumnezeu cred ca totusi nu l-as fi uitat!
Si am vazut ca ai scris mai sus ca exact cei bogati nu cred in Dumnezeu si doar cei saraci si bolnavi cred in el,si acum sa te intreb si eu ceva:Spune-mi un singur om bogat,hai fie numai de la noi din Romania care nu a fost acuzat de frauda, coruptie, etc! spune-mi unu singur care si-a castigat banii aia corect? doar unu! ai sa vezi ca nu exista! si sti dc? pentru ca nu ia ajutat cu ajutorul lui Dumnezeu ci cu ajutorul celuilalt cu cornitze la care o sa si mearga pe cealalta lume!
cati ani ai?
eu 22 tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Dar dumnezeu de ce lasa pe dracu sa ajute pe aia bogati?

| Inferno explică (pentru AlinaaAli):

Cu 6 mai putini decat ai tu.

| AlinaaAli a răspuns (pentru anonim_4396):

Iooai ce intrebari imi punetilaughing mai ceva ca la preot! bun!
in primul rand mai sus am gresit, am iubit de 3 ani jumate nu de 4. din grabaoh go on
in al doilea rand intrebarea ta ori e in bataie de loc,ori oh go on las-o asa!
ti-am zis ca nu sunt o credincioasa inraita ci doar ca il iubesc pe Dumnezeu si cred ca exista si oricine ce ar zice niciodata nu o sa cred contrariul!
asa ca nu pot sa am un raspuns la toate intrebarile ca nu am facut :scoala de preoti"laughing
insa,daca vrei o parere pentru intrebarea ta,cred ca fiecare om are dreptul sa aleaga daca sa fie rau sau bun,daca sa il slujeasca pe Dumnezeu sau pe dracu,intelegi? la fel cum eu vin la tine si te intreb:vrei droguri? u poti sa ma refuzi sau sa le iei,exact asa e si cu asta,vine unu si zice,ma ioane hai sa ducem fete la produs ca facem bani,sau hai sa furam c facem bani si suntem megabogati,atunci ioanea se gandeste ma,imi fac niste pacate da macar am bani,asa isi vinde sufletu la dracu,cand ar putea bine-mersi sa refuze si sa se gandeassca si el ca nu e bine!
si inca ceva, Dumnezeu nu poate sa il opreasca pe dracu atat timp cat oamenii merg la el, Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa fie credincios!

| Inferno explică (pentru AlinaaAli):

Da bebelusii care mor unde ajung?
Si sa nu imi raspunzi ca nu esti o credincioasa inraita pentru ca este imposibil sa il iubesti pe Dumnezeu si nici macar sa nu iti pui aceasta intrebare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Adica eu bunul dumnezeu no sami opresc dusmanul sami omoare copilu ca el nu a vrut

| AlinaaAli a răspuns (pentru Inferno):

Pai din cate stiu eu bebelusii care sunt avortati traiesc in intuneric pana la sfarsitul lumii iar cei care mor dupa ce se nasc ajung in cer, in rai :X si devin ingerasi :X
da nu te supara? ai suferit ff mult? sau ce te-a facut sa nu crezi in Dumnezeu/? nu crezi de cand erai mic sau e doar o "fita"?

| AlinaaAli a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu de ce nu pot sa vad ce mai scrieti nici pe a doua pagina! bagati id-ul asta, in special inferno si raymusic si vb pe messwinking
alinalazea75

| AlinaaAli a răspuns (pentru anonim_4396):

Am reusit sa vad!
pai cum ti-am spus,Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa fie credincios,daca omul avrut sa fie de parte lu dracu trebuie sa se intoarc singur la Dumnezeu ca il primeste!
insa toata lumea alege sa fie de partea lui dracu! de ce? pentru ca este mai usor! ai bani,ai de toate,prin munca putina, inselatorii, etc! dar pe cealalta lumea va fi mai greu pentru cei cre acum au de toate si cei ca voi care scoateti asemenea prostii pe guritatongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlinaaAli):

Eu nu am nimic cu dumnezeu fiecare crede ce vrea

| AlinaaAli a răspuns (pentru Inferno):

Inferno da unde esti? nu mai vrei argumente?

Răspuns utilizator avertizat
| AlinaaAli a răspuns (pentru Mizantropul):

laughinglaughing crezi? stai linistit ca o sa iti inghiti cuvintele astea odata! sa iti fie rusne oricum!
si nu are rost sa mai vb despre asta ca ma dezgustati cu ideile voastre! ciao wave

Răspuns utilizator avertizat
| TahionN a răspuns (pentru AlinaaAli):

Dar atentatele din tarile asiatice, unde mor copii si oameni nevinovati zilnic. Accidentele zilnice in care mor oamenii fara a avea nicio legatura. Pe-astea cum ti le explici. Mi-ai zis sa dau argumente cu privire la inexistenta lui. Ei bine citeste cateva paradoxuri si incearca sa judeci putin. Ai citit biblia sa vezi cat de ilogica este? Hai sa presupunem ca biblia este adevarata, daca este asa gandeste-te cate sute de generatii au trecut peste ea si cate schimbari au avut loc in lingvistica si in exprimare. Uneori sunteti chiar naivi.

50 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Majoritatea lucrurilor par fara sens inainte de a fi intelese.

| Filip23 a răspuns:

Citeste-le pe alea din urma. Se dau de vreo 2 ani aici pe site.

| sinx a răspuns:

Am taiat un cartof si ce crezi? in mijlocul lui era o cruce. Merge?

| Inferno explică (pentru sinx):

Mi-ai aratat adevarata cale. Acuma vad cat de orb am fost tot acest timp. Iti multumesc de acum sunt un om salvat.

NUUUUUUUUUUU, NU merge!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Uni argumenta cum o finta baga un cd intr-un pc imens si noi suntem conectati non stop am mai vazut alt documentar ala vrea sa demonstreze ca exista sufletul cica dumnezeu nea conectat pe toti si simnturile nostre sunt iluzi de fapt stam mereu pe loc

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Cred ca am vazut un documentar asemanator.

| sinx a răspuns (pentru Inferno):

Bah, dar greu sunteti de convins rolling on the floor

| AlinaaAli a răspuns:

Iar nu pot sa vad a doua pagina!

| atoatestiitoarea a răspuns:

Lasa-te pagubas! Dumnezu nu exista! A fost creat de om dupa chipul si infastisarea sa! Biblia este o poveste de adormit copiii sau mai bine zis de speriat!

| AlinaaAli a răspuns (pentru atoatestiitoarea):

Wtf!
cum naiba ai putut sa scrii asa ceva?:-o
esti dement/a

| TahionN a răspuns:

Eu iti pot da multe argumente cu privire la inexistenta lui. Ce pot zice, lumea este plina de supozitii si "de ce"-uri.

| AlinaaAli a răspuns (pentru TahionN):

Ia z argumentele alea! ca tare curioasa sunt! apoi iti dau si eu niste argumente ca exista totusi!

| AlinaaAli a răspuns (pentru Alex):

Alex,nu am nevoie sa citec pe wiki nimic! sunt convinsa de ceea ce stiu si cred! nu ma poate face 10000000000 de atei sa imi schimb parerea despre Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sasi dau un referat despre cum dumnezeu este salvarea omului /ultima speranta

| catalin188 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultima salvare a omului e cateru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nimic nici macar noi totul e o iluzie traim intr-un joc am vazut un documentar legat de chestia asta sti cati adepti are multi

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

In documentar spunea cum ca am trai ca intr-un fel de joc video?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Da un fel de matrix pe discovery isi dai seama ce creduli is oamenii si americanii nu tarani

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si star trec are multi adepti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca multe inventi sau realizat din acel serial

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce argument sasi dau sasi explic ex 1 sti ce se intampla cand isi ea foc creierul? nu te arde ex2 cica cativa evrei au fost inchisi intr-un cuptor au supravetiut la cateva sute de grade daca observi ambele sunt irationale dar daca stai te gandesti cand isi arde creierul cum poti simnti din moment ce creierul este sursa acelor 5 simturi desi nu te arde revenim la evrei la temperatura acea acei oamenii ar fi murit de mult in primul rand luau foc apoi carnea se frigea totul se transforma in groaza vezi tu logica exista cand o cauti religia exista cand nu cauti logica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma eu sunt crestin si vreau si eu un argument logic cum ca nu exista.ca eu m-am uitat atent in toata biblia de mai multe ori si mi se pare foarte logica.trebuie sa ma crezi pe cuvant, fiindca, nu te cunosc si de ce ti-as vrea raul? eventual macar unul din noi poate ajunge in rai si-l ajuta pe celalalt.fiindca uite; intre ce ai tu la avatar si cel in care cred eu, e o mare deosebire. Iisus Hristos samana mai mult cu mine si-mi inspira mult mai multa incredere.are sens?

| DimLight a răspuns:

Este imposibil de determinat insa chiar si cu o aparitie reala a sa ar ramane imposibil de determinat daca exista sau e un impostor.

| Alexy271 a răspuns:

Nu stiu care sunt motivele din cauza carora nu crezi in Dumnezeu, poate fiindca nu il vedem, sau nu esti convins ca El a creat ce ne inconjuara, sau poate intr-o anumita situatie nu s-a intamplat asa cum ai fi vrut. Mi-ar place sa imi spui motivul. Contacteaza-ma si putem vorbi si pe mess daca vrei.

| sinx a răspuns (pentru Alexy271):

Pai ce crezi ca e mai usor? Sa se duca Mahomed la munte sau sa vina muntele la Mahomed? Ce e mai usor de demonstrat? Existenta sau inexistenta lui dumnezeu?

| Inferno explică (pentru Alexy271):

Am vazut ca persoanele credincioase, bune sufera mai mult decat cele nesimtite, rele, necredincioase.

| adrian27 a răspuns (pentru Inferno):

In general cei ce cred in existenta unei fiinte superioare cu puteri magice sunt oamenii cu un caracter slab.Simplul adevar este urmatorul.omenirea este inca prea "tanara"sa inteleaga toate misterele universului (sau universelor)cum ar fi Big Bang-ul etc. Daca vorbesti cu D-zeu esti credincios, daca D-zeu vorbeste cu tine esti nebun!

| gabira a răspuns:

Ma Dumnezeu tatal nostru el ne iubeste pe toti
ca sa intelegi biblia desi nu ai cum sa nu o intelegi trebuie sa te intorci la Dumnezeu tie nu iti vin lacrimi in ochi cand te gandesti ca tatal nostru l-a jertfit pe isus pentru tine pe cruce? in locul tau mi-ar fi rusine sa spui despre biblie ca nu are sens si pagina cu pagina in fiecare ora minut secunda zi acele cuvinte se dovedesc adevarate deoarece se implinesc exemplu "va fi foamete 7 ani"asa va fi este cuvantul lui Dumnezeu si se implineste.

| MulteIntrebari a răspuns:

Astia care cred in Dumnezeu aveti dovada ca Biblia a fost cu adevarat creata dupa evanghelistii aia(noul testament) si Moise(vechiul testament) nu prea stiu cumm i cheama si cum li se zice sau de altcineva care a vrut de la bun inceput sa controleze multimea cea ce s-a intamplat in mare parte in urmatorele sec(biserica controla popoarele)? si mha intreb daca DUmnezeu e asa de bun dc nu vrea sa stim tot si sa credem fara sa cercetam ceva nu se leaga si ma doare mintea ca nu stiu ce si nu stiu adevarul.Si este o singura dragoste, un singur adevara un singur raspuns la milione de intrebari da Dumnezeu e rece la rugaciuni

| BomBonixXx a răspuns:

Dumnezeu e o tampenie.
Daca Dumnezeu ar exista cu adevarat nu ar mai fi diferentele astea mari intre oameni, nu ar mai fi oameni care nu au ce sa mai faca cu banii si oameni care nu au ce sa manance.
Dumnezeu e o tampenie creata de imaginatia unui om bolnav dupa care a inceput sa se ia mai multi oameni, devenind astfel unlucru divin.parerea mea este ca e o tampenie, iar parerea altora pentru mine chiar nu mai conteaza.