| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Aveti un argument LOGIC ca ar exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| chirex a răspuns:

Stiati ca Biblia spune ca pamantul este plat? Deci din start se vede ca biblia este o minciuna si nu te poti baza pe povestile ei.
Inainte se credea ca fulgerele sunt zei. Asta pana cand oamenii si-au dat seama ca acestea sunt doar fenomene ce apar in nori. La fel a fost si cu Dumnezeu pana cand s-a descoperit ca viata este rezultatul unor reactii chimice.
Multi insa nu accepta acest adevar si cred in continuare in existenta acestui creator suprem. Religia nu este ceva rau totusi. Ea are un efect psihologic asupra celor putini mai naivi si creduli ce gasesc liniste si pace in biserica si rugagiuni ceea ce e un lucru bun.
Este exact ca povestea lui Mos Craciun. Copii sunt fericiti ca exista Mos Craciun iar cand afla adevarul sunt dezamagiti si vor sa mai creada putin ca exista.

87 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Exista un argument LOGIC ca nu exista?

| ionutz_7767 a răspuns:

Esti pocait?

| JustABelieber a răspuns:

In lumea asta aporoape nimic nu mai e logic

| Palpatine a răspuns:

Da.
Tot ce vezi cu ochii este creat de Dumnezeu.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca te referi la dumnezeul religios, nu. Daca te referi la conceputl de dumnezeu: DA. happy E o discutie imensa pe tema asta. Asa ca nu cred ca incape intr-o disctutie pe TPU. Gandeste-te la asta: orice eveniment e suma rezultatelor altor evenimente. Orice actiune a ta nu se naste din neant, ci e cauzata de educatie, personalitate, caracteristici sociale, economice, etc. Mergi la cinema pentru ca s-a inventat filmul, ca acum multi ani omul a devenit biped, etc. Daca consideri ca fiind valid faptul ca orice actiune e cauzata de alte actiuni si va cauza alte actiuni, pana la urma totul a fost hotarat cand s-a produs big-bangul. Si acea energie care s-a nascut din nimic e pana la urma creatorul a tot ce exista. Iar dumnezeu= forta supranaturala, creatoare, carmuitoare a lumii.

Răspuns utilizator avertizat
| victoas a răspuns:

Nu cred ca ai devenii credincios daca ti l-as da

| FucktheSystem a răspuns:

Nu.
@MasterOfDisaster, da există, cel puțin pentru Dumnezeul biblic, la câte aberații sunt în biblie e chiar greu să crezi că există așa creatură.

| CautNume a răspuns:

Cei de la categoria Religie o sa te ajute.

| spinake a răspuns:

Masterofdisaster asta vroiam sa spun si eu rolling on the floor
Ok gandeste-te ca o fiinta supranaturala, creatorul lucrurilor din jur, nu neaparat un om... Dumnezeu poate fi intregul univers se poate gasi in planete, stele, iar daca acel lucru se numeste Dumnezeu eu cred in el, iata argumentul. Nicio nu cred tot ce scrie in biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Nu există argumente logice că Dumnezeu sau oricare alt zeu există, iar pentru mine(şi toţi cei care preferă să-şi folosească creierul) argumentele lipsite de logică(gen îl simţi sau alte porcării) nu valorează nimic.
@MasterOfDisaster sarcina demonastraţiei cade celui ce afirmă.

| XxXBlackVampireXxX explică:

Ionutz
Sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa avatar intrebarea ta este sigur la zminteala userilor TPU, fapt confirmat si dupa apasarea unui cuvant din intrebare tra scris cu litere mari, e ca si cum ai fi tipat.
Cum nu intrebi doar ca invatatura ci doar ca provocare, este inutil sa irosim crinii pe cine nu trebuie.

| Dee_9331 a răspuns:

Uite, nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu-l vezi? Sau nu-l simti? Eu una cred in el pentru ca asa am fost educata. Ei bine, daca nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu-l vezi sau nu-l simti in aer crezi? Adica...aerul nu ai nici o dovada ca el este acolo TOT TIMPUL. Tu respiri. Stii ca este acolo pentru ca asa ai fost invata. "Daca nu ar fi aer noi am muri"-zicea mereu d-na invatatoare. Dar de unde sti ca nu este o minciuna? Faci un test acum ca sa demonstrezi ca este aer in momentul respectiv la locul respectiv.Dar peste 10 min? Cand nu mai faci testul? De unde stii ca mai este acolo? nu ai nici o dovada dar totusi crezi ca aerul exista. Nu stiu, de fapt stiu ca raspunsul meu nu ti-a folosit si nu a fost nici foarte logic dar ideea e ca am incercat. Ideea e ca noi credem ca respiram cu ajutorul aerului(pe care nu-l vedem si nici nu il simtim in mod special) pentru ca asa am fost invatati de mici. Dar faza e ca nu toti am fost invatati de mici sa credem in Dumnezeu. Eu CRED dar nu sunt SIGURA ca tu nu crezi in Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns:

Exista. Multe. Dar nu prin logica vei ajunge sa realizezi ca Dumnezeu exista. Vei sti dincolo de logica, vei avea o logica, insa cunoasterea Lui depaseste logica, o include, insa o depaseste. De aceea ai nevoie de mai mult decit de logica.

| XxXBlackVampireXxX explică:

Critical
Vroiam sa subliniez...dar ce are avut meu? N-ai mai vazut poze cu vampiri la viata ta?

P.S: am spus intrebarea din curiozitate.

| Paulla a răspuns:

@partri dacă tu nu poţi să înţelegi logica lumii ăsteia nu înseamnă că ea nu există.

| RaduRadu01 a răspuns:

Esti sincer interesat de acest lucru, sau, cum spune Critical, e doar o provocare? Chiar mi-ar placea sa discutam pe tema asta daca doresti happy

| bd3x73r a răspuns:

Logic nu da multe lucruri nu au argumente logice dar exista de exemplu ozn sau extreterestri sau fenomene care icna nu pot fi explicate multe lucruri nu au logica pe acest pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in dumnezeu, dar cred ca singurele sunt:
- miracolele si fenomenele supranaturale, astea daca nu sunt inventii
- crearea lumii (desi aici eu tind sa cred ca e cea mai mare dilema a omenirii si ca prin alte inventii se va descoperi pe cale stintifica)

| MoonLight a răspuns:

@Advanced12
Cine a zis?
@xXblAcKaNgeLXx
Parca erai fata...nu?
Si nu e gresit gramatical sa zici "atee" daca de asta ai zis "ateu".
Daca esti baiat i'm sorry big grin.

| papusikatha a răspuns:

Dar tu ai un argument LOGIC ca nu exista Dumnezeu? Noi de unde am aparut?

| Dumnezău a răspuns:

Nu,nu exista asa ceva.Dar daca stai sa te gandesti putin Dumnezeu e omnibenevolent si omniscient,deci in mod normal ar sti ca oamenii au inceput sa se indoiasca de existenta lui. Daca asta e adevarat,ceea ce si este,de ce nu trimite Dumnezeu un semn prin care sa-si ateste existenta, si nu zic de o minune sau asa ceva, ca tot am vazut icoane care plang si chipul lui Iisus desenat in cartofi.Nu! De exemplu,de ce nu trimite asa, niste ingeri pe Pamant?

Nici nu se poate arata complet existenta/inexistenta lui Dumnezeu, pentru ca inca nu suntem atat de inteligenti incat sa patrundem chestiile astea.Pace!

| MMihai a răspuns:

Aveti un argument LOGIC ca ar exista Dumnezeu?
Nu!
Exista un argument LOGIC ca nu ar exista Dumnezeu?
Nu!

| GodBlessYou a răspuns:

Iti dau cel mai logic argument dintre toate argumentele care exista. Dumnezeul (ala Biblic) exista pentru ca azi plouo? De unde vine ploaia? E logic ca din cana lui Dumnezeu... ti-am dat cel mai logic raspuns, ploua deci exista!

| Nes7eA a răspuns:

Pai Daca poti tu sa iti raspunzi singur la intrebarea cine esti? cine te-a facut?! o sa iti dai seama daca exista sau nu duuh!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alexsmenaru, din nori vine ploaia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Nes7eA, din burta mamei si dintr-un spermatozoid.