| Inferno a întrebat:

Daca se poate dovedi logic ca Dumnezeu nu exista atunci de ce sa credem in el?

Peter van Inwagen, filosof american, vine cu urmatorul argument:

Un Knowno este o entitate care stie ca Dumnezeu nu exista.
O asemenea entitate nu incalca vreun principiu logic, asa cum ar fi un cerc-patrat, si drept urmare existenta ei este posibila.
Daca este posibil ca un Knowno sa existe atunci trebuie sa existe cel putin o realitate posibila in care acest Knowno exista.
Dumnezeu nu poate exista in acea realitate.
Dar Dumnezeu, fiind "cea mai mare" entitate, trebuie sa existe in toate realitatile pentru a putea exista. Daca nu exista in cel putin o realitate atunci atunci Dumnezeu, asa cum este el definit, nu exista.
Prin urmare Dumnezeu nu exista.

Ce parere aveti? Se pare ca aces knowno dovedeste inexistenta lui Dumnezeu.

https://rintintin.colorado.edu/~vancecd/phil3600/Modal.p df

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu dovedeste, deoarece Knowno poate sa existe, dar nu e sigur ca exista ca sa confirme inexistenta lui D.

6 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Interesant argument, dar la prima vedere observ o problemă. Nu ai de ce să presupui că acest Knowno există. Cel puțin după cum e prezentat, afirmatia cum ca aceasta fiinta exista este arbitrara și nejustificată.

| fllu07 a răspuns:

Remarc la cei care nu cred în Dumnezeu, cam aceiași "piedică" sa spun asa.
Nu există, pentru că dacă ar exista, nu ar fi nedreptate, suferința, boli, etc.
Copiii aia din țările sărace ar fi sănătoși și bine hrăniți, etc. Dar pentru ca toate astea există, indică faptul că Dumnezeu nu există. Sau dacă totuși există este incapabil să facă ceva. Ori e dezinteresat. (Bine această concluzie am tras-o fără să iau în calcul discuțiile cu danny1988 si halogen001, ei sfidează orice logică rațională, si orice discuție cu ei este o reală pierdere de timp, nimic altceva) dar eu ma întreb: cum ar fi o discuție normală, așezată, logică cu un ateu, discuție care să plece de la tot ceea ce a creat Dumnezeu, tot ceea ce a făcut și menține în viața. Si de la întrebarea: există vreun motiv plauzibil pentru care Dumnezeu sa permită nenorocirile?

| DonEduardo a răspuns (pentru fllu07):

Raspunsul teologic la intrebarea ta este acesta: corpul tau traieste doar 80-90 de ani, pe cand sufletul traieste o eternitate.

| fllu07 a răspuns (pentru DonEduardo):

Dar nu ma intereseaza raspunsul teologic. Oricum teologia nubare nicio treabă cu Biblia. E paralelă cu ea, dar totusi o încalcă flagrant.

| Inferno explică (pentru fllu07):

Daca Dumnezeu este bun si omnipotent atunci de ce exista raul in lume?
Vrea Dumnezeu sa elimine raul, dar nu poate? Atunci nu este omnipotent.
Poate Dumnezeu sa elimine raul dar nu vrea? Atunci nu este bun.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

E atât de simplu răspunsul la întrebarea de ce există răul în lume, de ce Dumnezeu nu intervine.