| adrian1419 a întrebat:

Biblia ce zice de dinozauri? Crestinii ce cred? sunt adevarati sau falsi?
Eu stiu ca sunt adevarati vreau doar sa aflu ce zic religiosii care se lupta cu evolutia

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Biblia nu vorbeste de dinozauri, ar fi si absurd sa gasim in Biblie referiri la dinozauri. (Doar daca nu crezi ca acele creaturi fantastice descrise in Biblie sunt dinozauri.)
Nu vad ce ar putea crede crestinii si de ce s-ar diferentia ei cu ceva de restul oamenilor, in definitiv religia crestina nu are legatura cu dinozaurii, asa ca e irelevant sa specificam ca individul e crestin. E similar cu a intreba ce cred evreii despre matematica. Pai ce legatura are nationalitatea cu matematica?
Un alt exemplu de intrebare stupida ca cea postata de tine mai sus.
Ce cred cei cu ochii verzi despre Jupiter?

Cat despre ultima intrebarea ("...sunt adevarati sau falsi?") deja incepi sa pari troll. O intrebare prosteasca, cu toate ca ai mentionat ca stii raspunsul. Similar cu a intreba:
"Este Pamantul singura planeta? Stiu raspunsul, dar vreau sa vad ce credeti."

| adrian1419 explică (pentru Inferno):

Scuza-ma ca n-am formulat pe placul domniei tale...Acum intrebam daca cei religiosi cred ca dinozaurii sunt reali pentru ca asta cam contrazice Biblia.
Nu este asa?

| Dragotta a răspuns (pentru Inferno):

Dar gasim unicorni in biblie...

| Dragotta a răspuns (pentru NOname):

XD

| danut a răspuns:

Biblia nu este o carte de zoologie sau istorie aplicata ci o carte spirituala. Totusi din cele scrise putem intelege ca dinozaurii sunt produse genetice realizate de antideluvieni.

NOname
| NOname a răspuns:

Oasele au fost plantate de Dumnezeu, să le testeze credinţa.;))
http://i.imgur.com/0Ytzw4P.jpg

| anonimg a răspuns:

Daca as fi vreun cercetator as fi facut o lista cu animalele care au disparut pentru totdeauna de pe pamant.
Biblia nu spune nimic de dinozauri. Dar daca s-au gasit scheletele unor astfel de mamifere, atunci inseamna ca au existat.

PS. Chiar daca nu s-ar fi gasit arca lui Noe, eu tot as fi crezut ca exista, deoarece Biblia vorbeste de ea.

| milan9 a răspuns:

Zilnic dispar pentru totdeauna specii de plante, insecte, pasari si chiar mamifere. Dinozaurii sunt doar cei care au avut ghinionul să dispară înainte de intre pe scenă omul. Sau poate că norocul a fost cel al omului... laughing

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Asta nu concorda prea bine cu o divinitate pragmatica ce creaza totul cu un scop precis, asa cum se vrea a fi divinitatea crestina.

| NOname a răspuns (pentru milan9):

...şi nici cu Geneza (creştină).

| sublime89 a răspuns:

Biblia bineinteles ca nu zice nimic de dinozauri, iar crestinii aia autentici nu au cum sa creada in dinozauri. Eu am intalnit destui crestini care radeau cand auzeau ceva despre dinozauri pentru ca nu credeau ca au existat cu adevarat, ci doar ca e o poveste pentru copii inventata recent. Un crestin autentic nu poate crede in evolutie, milioane de ani in care omul nu a existat, fosile etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Dinozaurii chiar au existat sunt dovezi arheologice. Acesta este un lucru incontestabil.
2) Ce treaba au dinozaurii cu evolutia?
3) Toti religiosii se lupta cu evolutia este logic.

| zoltan119 a răspuns:

Biblia pomeneste in mai multe locuri creaturi asemanatoare dinozaurilor:
Psalmii 74:14 "ai zdrobit capul leviatanului, l-ai dat să-l mănânce fiarele din pustiu."
Isaia 27:1 "În ziua aceea, Domnul va lovi cu sabia Lui cea aspră, mare şi tare leviatanul, Babilonul, şarpele fugar (Asur) şi leviatanul, şarpele inelat (Babel), şi va ucide balaurul de lângă mare (Egiptul)."