| EmaS a întrebat:

Biblia este o carte unica. Nici o carte nu se compara cu Biblia. Desi au scris-o mai multi scriitori intr-o perioada de aproximativ 1500 de ani, Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care S-a servit de instrumente omenesti pentru a ne comunica noua gandurile Sale. Ce reprezinta pentru voi aceasta Carte?

Răspuns Câştigător
| barbattttt a răspuns:

Pentru mine aceasta carte reprezinta Cuvantul Lui Dumnezeu, prin ea Dumnezeu imi vorbeste. Si ce mai este interesant si frumos la Biblie este faptul ca desi scriitorii ei au trait in perioade diferite Biblia nu se contrazice si este intr-o armonie totala.
Domnul Dumnezeu sa te calauzeasca in tot adevarul!

32 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Mie-mi plac mai mult Coranul, e mai melodios.
Dar este amuzant că spui că Biblia a fost scrisă de autori, nu Duhul Sfânt se ocupase de ea? Ah, sau poate asta înseamnă că e scrisă de om. (dacă se poate fără abureala cu influența Duhului Sfânt, în vechiul testament cred că erau sub influența Marijuanei.)
Oricum, cu ce e mai specială Biblia față de Coran sau culegerile cu învățături Buddhiste?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Imi tin berea pe ea, nu vreau sa se verse.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Biblia este o minciuna,o abominatie, o carte scandaloasa, scrisa de niste sarlatani ovrei idolatri.Noi nu avem nevoie de Dumnezeul evreilor, cel ce este prezent peste tot in Biblie, este o carte SF in proportie de mai mult de 95%, si o metoda de indoctrinare groaznica.Sincer,daca as avea puterea,si as avea si garantia ca nu as fi linsat,as aduna biblii gramada,si le-as da foc, pentru ca nu au nicio intrebuintare pozitiva, e o carte prin care s-au purtat razboaie si crime.Nu e niciun cuvant al lui Dumnezeu,e cuvantul unei fiinte incredibil de rea si ipocrita,la care se rugau evreii,si toti oamenii trecutului merita blamati pentru ca au imbratisat cultul pornit de la evrei si cartea lor.Cei ce zic ca Biblia e o carte sfanta,si cea mai puternica (,) carte din lume, cred ca ar merita si ei un loc langa maldarul ala de biblii, afirmatia este oripilanta.Am zis!

| Woodenpints91 a răspuns:

O chestie cu multe pagini pe care nu am de gând să o citesc. Eu sunt mai mult cu horror/aventuri...nu fantasy şi sf.

| Bogdanux a răspuns:

Nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| muffy1 a răspuns:

K, nu ma leg de faptul ca nu cunosti nimic despre biblie, si spui aberatii cu surse din afara biblie, nici un istoric de pe vremea aia nu mentioneaza de iisus si minuni, orice ai crede tu, au trait multi istorici, si romani, si din zona aia, care cu toate ca traiau acum 2000 de ani, nu stiu nimic de iisus. de fapt ca sa nu fiu ipocrit, este doar unul, care mentioneaza ceva despre un invatator, un profet, da atat, nimic despre inviere, despre minuni, asa ca nu mintii cu faza cu mormantul, pentru tine asta e pacat.
dar nu vreau sa ma leg de faptul ca nu cunosti lucruri despre biblie. mi se pare gresit o faza doar, faptul ca scrii ca e carte unica. uite iti dau prezumptia de nevinovatie cans spu iasa ceva, in afara de coran mai da-mi 4 exemple de carti sfinte, sau nu, 2 exemple, in afara de quar'an sau torah evreiesc.
pentru ca toate spun acelasi lucru ca biblia, toate spun ca sunt singura carte adevarata a lui dzeu, toate spun ca celelalte gresesc, si toate, da absolut toate au personaje reale, pentru ca de o carte e scrisa acum 2000 de ani, e normal sa faca mentiuni la persoanje reale ce au trait acum 2 mii de ani, faptul ca in biblie sau restul se face mentiune la cineva ce traia atunci, arata doar ca biblia a fost scrisa in perioada aia, nu ca e si adevarata, daca eu scriu o carte de povesti, si spun in ea de 1000 din presedintii si oamenii faimosi de azi, inseamna ca povestile sunt adevarate? nu, atunci nu ai adus un argument bun pentru care e adevarata.
dar nu vreau sa imi arati de ce crezi tu in ea, dar faci o afirmatie, si vreau sa vad de stii si alte carti sfinte in afara de aia musulmana, si de ce e diferita biblia fata de ele, ca momentan, toate zic acelasi lucru, toate au adevarati profeti, si toate sunt scrise de dzeu, deci...dovedeste ca biblia e aia adevarata nu celelalte, si faptul ca tu crezi in ea nu e dovada pentur nimic, credinta ta persoanala si a altor crestini inseamna zero barat ca sa dovedesti ceva.

| GodBlessYou a răspuns:

Adevaratul motiv pentru care unii oameni cred tot feluri de bazaconii scrise in biblie este frica de moarte si atat... omul nu trebuie sa fie neaparat incult sau cretin, frica de moarte poate orbii orice minte rationala. Religia este un remediu impotriva fricii de moarte, un calmant. Este clar ca are niste parti negative, insa are si parti pozitive.

Specia umana este o specie constienta, intelege lucrurile care se petrec in jurul lui, prin constienta omul stie ca odata si odata nu o sa mai existe, gandul asta poate fi pentru unii un chin, un calvar... religia este remediul perfect.

Atat am avut de zis big grin

| ateu123 a răspuns (pentru GodBlessYou):

Ema daca ar gandi siar da fundita

| EmaS explică (pentru ateu123):

Crede-ma ca gandesc mult mai bine decat o faci tu! Scuza-mi lipsa de modestie.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Draga ai revenit pe unde ai fost? miai lipsit?

| EmaS explică (pentru ateu123):

Am fost la niste prieteni la Oradea.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Siai miai limpenzit mintea e fb

| EmaS explică (pentru ateu123):

Da a fost frumos.Mi-a spus sotul meu ca o sa ma ia fortat cu el peste tot ca sa nu mai petrec atata timp pe TPU.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Fb face ma bucur

| Alex a răspuns:

De ce nu zici de Coranul ca este Cuvantul lui Dumnezeu?

| ateu123 a răspuns:

Ema dependenta da deprsie eu deja mam scarbit de acest subiect inutil omului = religia, eu m-am gandit la copii care mor de foame la virusii la viata din Romania grea asa cum e probabil copii de pe TPU sunt intretinuti de parintii de aia multi habar nu au de viata nu isi raspund la intrebare e o pierdere de timp

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa zic si musulmanii de coran, evreii de ale lor, etc.

| EmaS explică (pentru Salontanul):

Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2.A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5.Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6.Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8.Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului , locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10.Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11.Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu , Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

| Salontanul a răspuns (pentru EmaS):

Ce ti-am raspuns eu si unde ai ajuns tu cu explicatia! Daca ai toate raspunsurile la tine pentru ce ne mai bruiezi pe noi? Am impresia ca ai probleme cu logica! Ca sa nu ma mai inervez degeaba te-am bagat la "ignore".

| alabalaportocala2011 a răspuns:

O culegere de basme aberante și idioate.

| mishuzuchan a răspuns:

Daca voi sunteti de alta religie sau nu credeti in zei atunci de ce batjocoriti un element din credinta crestina? ==

| mishuzuchan a răspuns:

Din cate stiu eu dumnezeu ne-o facut crestini si oameni cum se cred ei mari smecheri si-o facut ei fel de fel de religii, idoli etc etc

Răspuns utilizator avertizat
| mishuzuchan a răspuns (pentru navarre):

Din cate am invatat eu la scoala asa stiu... despre adam si eva ca au crezut in dumnezeu

| Nostradamuss a răspuns:

Esti departe de adevar.biblia numai unica nu este!

| Kei a răspuns:

Ema, din ce secta faci parte?

| EmaS explică (pentru Kei):

Sunt crestina. Cred ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru navarre):

Ce ti se pare gresit? Crestin vine de la Cristos.Toti cei care au primit iertarea prin jertfa de ispasire a Domnului Isus se numesc crestini.Nu o confeasiune sau o donominatiune ne ofera mantuirea, ci o relatie personala cu Mantuitorul.