| Arjunaa a întrebat:

Biblia ni-l descrie pe Iisus la varsta de 12 cand impreuna cu parintii lui Iosif si Maria au fost la Ierusalim.Parintii il pierd pe Iisus timp de 3 zile, ca apoi sa-l descopere in templu.
Dupa acest episod Iisus apare de abia la varsta de 30 de ani cand este botezat de Ioan.
Unde si-a petrecut viata Iisus in aceasta perioada?
biblia a luat o,, pauza " mai ales cu asa figura importanta a istoriei omenirii? sau s-a dorit ascunsa aceasta perioada a vietii lui? Pentru a intelege, urmariti clipul pana la sfarsit https://www.youtube.com/watch?v=L86pDBpG_WE

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia nu este o carte biografica ci una spirituala care prezinta episoadele spirituale importante din viata unui personaj in discutie, Domnul Isus Hristos ca exemplu.

| danay72 a răspuns:

Despre Isus avem doar esentialul despre ceea ce a facut pe pamant.Ioan a spus ca daca s-ar fi scris totul despre el, nu ar fi ajuns sulurile.Ioan21:25

| sublime89 a răspuns:

Gandeste-te ca ei i-au inventat din nimic primii 12 ani de viata. De unde ar fi stiut ei cum s-a nascut Isus, sau cum si-a petrecut copilaria? Sa fim seriosi, doar n-a stat el sa le povesteasca amintiri din copilarie. Asa ca ei au inventat niste mituri legate de primii lui ani de viata, ca sa il puna intr-un anumit context dorit de ei, iar apoi au trecut la singura parte din viata lui despre care stiau cate ceva, adica de la 30 de ani pana la moartea lui. Perioada dintre 12 si 30 de ani a fost ignorata pentru ca nu au mai stiut ce sa inventeze ca sa umple acest gol din viata lui. Si un alt motiv ar putea fi faptul ca adolescenta si tineretea e exact perioada in care "pacatuim" cel mai mult, daca intelegi ce vreau sa spun. Iar ei doreau sa-l vada drept mesia, curat si fara de pacat.

| Dorugar a răspuns:

Unde a fost Isus de la varsta copilariei pina la 30 de ani, nu stie nici Dracu.
Iar ce scrie Biblia nu este decat o facatura mincinoasa, pentru ca adevarata Biblie nu contine evangheliile crestinilor, ci doar Legea lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.Dar tu pana sa apari pe TPU, unde fusasi? si d ce nu vei mai fi unde vei fi? ca de Iisus ne putem da cu parerea in timpul respectiv dupa, faptele facute si rolul ce si l-a indeplinit mai apoi.dar tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricat de "interesante" sunt teoriile conform carora Iisus ar fi calatorit prin ideea sau Dumnezeu stie pe unde, sa revenim la esential ce stim despre Iisus, despre mediul social-cultural in care a crescut?
Stim ca era evreu, din clasa de jos (cu probabilitate ca sa fie chiar iliterat), ce-a facut in anii copilariei sale nu ar trebui sa fie asa de misterios, a facut ce ar fi facut orice evreu ar fi invatat meseria pe care urma sa o prelueze de la taica-so, deci informatiile nu era vitale, de asemenea ar trebui sa retii faptul ca la nici una din mariile personalitati ale antichitatii nu prea sunt disponibile date biografice in ce priveste copilaria si adolescenta.

| Arjunaa explică:

Ai urmarit clipul, si ce afirma acel om o somitate in domeniu, apropo cu informatii, nu cu cai verzi pe pereti cum spui tu!
Tu doar iti dai cu parerea!