| golgoluț a întrebat:

E un pacat daca te masturbezi?

Răspuns Câştigător
| T0Teu a răspuns:

Eu inteleg, dar chiar nu sunt dispusa sa ma cert, nu imi place sa ma cert. Dar as vrea sa clarific faptul ca Biblia e pentru toti oamenii si da, Dumnezeu ne a dat liberul arbitru, dar nu putem pacatui in ideea ca El oricum ne va ierta, ptc nu asa funcționează

27 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este pacat daca faci din asta un obiceiwinking
pentru 'spalatii pe creier' obsedati religios, am fost doar ironic!

nu doar despre asta este credinta! caci multi tineti posturi sunteti nelipsiti de la Biserica sau va tatuati motive religioase pe corp ca si fala ca voi sunteti adevarati credinciosi, dar nu sunteti crestini adevarati caci unii dintre voi nu va iubiti nici macar aproapele decat pe voi insivawinking
sa numai spun de cei care respecta ceea ce spune Biblia dar nu fac nimic pe placul lui Dzeuwinking
iar eu nu sunt un ateu! ci tot crestin, dar pacatos, asumat

| T0Teu a răspuns (pentru Simpatic):

Exista un singur Dumnezeu si o singura Biblie. Crezi ca daca in Biblie scrie ca cei ce se ma sturbeaza ajung in iad Dumnezeu va face o exceptie pentru tine? Nu contează ce credinta ai tu, aceleasi reguli sunt pentru toti oamenii. Dumnezeu considera acest act pacat pentru TOTI oamenii, deci poti sa nu il consideri pacat dar parerea ta nu contează. Contează ceea ce spune Dumnezeu.

| Simpatic a răspuns (pentru T0Teu):

Si eu cred tot in existenta unui singur Dumnezeu! nici nu am afirmat altceva in acest sens, nici fata de Biblie
in rest tine de fiecare cum traieste, caci insasi Atotputernicul Dumnezeu ne-a dat "liberul arbitru", el nu ne impune sa facem ceva anume, noi trebuie sa alegem intre bine si rau...
oricat de mult mi-ar place sa discut cu tine pe teme religioase, afla ca ma feresc sa fac asta pe TPU, pentru ca aici am observat ca se ivesc cele mai multe scandaluri, ori un bun crestin nu trebuie nici sa spuna lucruri urate despre ceilalti nici macar sa le gandeasca!
asa ca nu din maretie ci doar din precautie nu iti voi scrie in continuare, sper sa intelegi!
sa ne auzim cu bine!

| Simpatic a răspuns (pentru T0Teu):

Mai ales cu asta, sunt total de acord "Dumnezeu ne a dat liberul arbitru, dar nu putem pacatui in ideea ca El oricum ne va ierta, ptc nu asa funcționează "
si ar trebui predata acelor crestini care gresesc voit iar si iar pe aceeasi speta si asteapta mereu iertarea Divina!
nu-i judec doar zic, nu sunt eu cel in masura sa 'arunc cu piatra'

| T0Teu a răspuns (pentru Simpatic):

Corect. Din pacate multi "crestini" din România au doar o forma de evlavie, cum zice Biblia, si se bazeaza pe traditii si obiceiuri dar multi n au deschis nici macar o data Biblia in viata lor. Sa nu mai zic ca mulți pacatuiesc cu voia si zic "lasa ca o sa spun eu la spvedanie"... imi pare rau ca România e asa, cel puțin o parte din cei care cred in Dumnezeu. Ar fi bine sa inteleaga toti ca nu traditiile ne duc in rai, ci credinta in Dumnezeu si implinirea Bibliei

| Simpatic a răspuns (pentru T0Teu):

Interesant,ai spus-o de parca as fi scris eu dar te-ai exprimat mai placutwinking
sa ne auzim cu bine!

| Holiday a răspuns (pentru T0Teu):

"Crezi ca daca in Biblie scrie ca cei ce se ma sturbeaza ajung in iad..."

De fapt, Biblia nu face absolut nicio referire la masturbar.e. Daca nu esti de acord cu asta, pune aici versetele care ma contrazic.

| T0Teu a răspuns (pentru Holiday):

‭1 Corinteni 6:9-10: "Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiții, nici hoții, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu."

Aici gasesti la sinonime pentru "malahie" si "mastur bare":
https://dexonline.ro/definitie/malahie

| Holiday a răspuns (pentru T0Teu):

Interesant e ca in versiunea in limba engleza nu se pomeneste nimic de asta. De unde vedem din nou ca Biblia e modificata in toate felurile, in functie de cum le-a behait mintea unora, sau altora. In orice caz, dintre varianta engleza si cea romaneasca, mai credibila in ce priveste similitudinea cu originalele e prima, evident.

Corinthians 6:9-10

9 Or do you not know that the unrighteous[a] will not inherit the kingdom of God? Do not be deceived: neither the sexually immoral, nor idolaters, nor adulterers, nor men who practice homosexuality,[b] 10 nor thieves, nor the greedy, nor drunkards, nor revilers, nor swindlers will inherit the kingdom of God.

| T0Teu a răspuns (pentru Holiday):

Poate fix traducerea englezească nu e buna. Asta nu e argument. Biblia nu se contrazice nicaieri iar sa spui ca mastur barea nu e păcat avand in vedere toate celelalte versete din Biblie e gresit

| Holiday a răspuns (pentru T0Teu):

De fapt, nicio traducere, si nici macar originalul, nu sunt "bune". Biblia e doar un bullshit de care se folosesc unii pentru a muta banii din buzunarele si/sau conturile credulilor in ale lor.

Referitor la contrazis, povestea se contrazice in sute de locuri. Si asta chiar si dupa ce au fost facute zeci de modificari, au fost scoase bucati din ea, doar pentru a-i da cat de cat o logica. Dar degeaba. Tot defecta a ramas.

| T0Teu a răspuns (pentru Holiday):

Defecta e Biblia martorilor lui Iehova care a fost modifocata ptc in ea apareau contraziceri. Daca tot zici ca Biblia nu e buna, de cate ori ai citit o ca sa ajungi la concluzia asta? Iar cat despre povestea cu banii... ce bani sa aduca Biblia? La mine la biserica cel putin nu e asa. La ortodocși si catolici poate

| Holiday a răspuns (pentru T0Teu):

Deci, catolicii si ortodocsii sunt niste imbecili, iehovistii la fel, numai secta ta a descoperit miezul din caisa...laughing Tipic misticului, vede foarte bine ca toti ceilalti care cred in aceeasi poveste cu a lui sunt dusi cu pluta, dar are impresia ca el nu e, pentru ca, gruparea lui mistica ar fi dat de miezul problemei...laughing Apropo, din ce grupare mistica faci parte?
Referitor la modificari, absolut toate variantele le au. Ai macar idee cand, si de catre cine, a fost aprobata varianta asta pe care o stii tu a Bibliei? Este ca habar n-ai si ca ai impresia ca asa e de la inceput?hee hee

| T0Teu a răspuns (pentru Holiday):

Am spus ca sunt imbecili? De cand?
In plus, e clar sa imi dau seama ca ortodocsii si catolicii nu au dreptate ptc practicile lor NU sunt biblice, iar martorii lui Iehova sunt departe de adevăr, au schimbat Biblia in asa fel incat sa nu mai aiba contraziceri in ea.

Cat despre persoanna care a aprobat varianta Bibliei pe care o citesc eu... ei bine nu stiu si nici nu mi pasa :*

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

In Biblie nu scrie nicaieri ca asta ar fi pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

Englezii au tradus corect. Romanasii (in afara de NTLR) au tradus din neogreaca, in timp ce scrisoarea nu era scrisa in neogreaca, ci in greaca koine.

| T0Teu a răspuns (pentru Simpatic):

Eu inteleg, dar chiar nu sunt dispusa sa ma cert, nu imi place sa ma cert. Dar as vrea sa clarific faptul ca Biblia e pentru toti oamenii si da, Dumnezeu ne a dat liberul arbitru, dar nu putem pacatui in ideea ca El oricum ne va ierta, ptc nu asa funcționează

| Holiday a răspuns:

"Pacatul" e doar un concept mistic, fara nicio relevanta etica. Oricum, lista pacatelor s-a modificat constant, si este adaptata dupa capul fiecarei grupari mistice.

| Seba2013 a răspuns:

Da ca incalci PRINCIPIUL CONTINENTEI. Acrasia inseamna slabiciunea intentiei (teoría actiunii).

Iti slabeste continenta iar tu ajungi in voia receptorilor sensibili. Aia se transforma in obicei batut. Atunci tu iti pierzi speranta si ajungi la depresie (Learned helplessness). Constientul tau se leaga de cunoastetea sensibila si respinge rationamentul matematic. Doar noesis iti permite sa fii inteligent, restul este doar formarea unui obicei mecanic (viciu).

Omul are nevoie de virtutea continentei (enkrateia, autodominare) altfel sa fragmenteaza. Ajuge neurotic unde se razboieste carnea cu spiritul. Ca sa crucifici ceva este nevoie de o atitidinende razboi. Crucea inseamna violenta si puterea spiritului peste materie. Din dialéctica stapan-sclav, ca sa ai stapanire este mai bine decat sa fii sclav in lupta neurótica. Neuroza inseamna RAZBOI nu resemnare. Doar dupa razboi apare linistea.

Societatea capitalista este o masinarie pentru libido. Deleuze si Freud vad o productie Sociala in care EU va intra intr-o dialéctica (confruntare) cu masinaria capitalista. De aceea Freud incepe sa dea remedii contra anxietatii.

Ai grija la capitalisti. La mine au venit cu toate ochelaristele lor bine documéntate si destepte la minte. Clasa burgheza continua cu tiranía peste popor.

| KovacsB a răspuns:

Doar daca o faci la biserica in timpul slujbei.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, este pacat! Masturbarea este o forma de desfranare si o deviatie sexuala. Fireasca e numai relatia dintre un barbat si o femeie.

| T0Teu a răspuns:

Da. Cei ce fac asta ajung in iad, scrie in Biblie.

| Pocait01 a răspuns:

Matei 5:27, 28 "Ați auzit că s-a zis celor din vechime: ‘Să nu preacurvești.’
Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui."

Dacă o faci evitând gândul păcătos nu este păcat, dar nici ceva sfânt. 1Cor. 10:23 "Toate lucrurile sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos. Toate lucrurile sunt îngăduite, dar nu toate zidesc."

Mi-e greu totuși să cred că o face cineva de plăcere fără să se gândească la păcate.

| T0Teu a răspuns (pentru Pocait01):

Toti care fac acest act o fac din placere si pacatuiesc mult cu mintea... in plus, tin sa te contrazic. Oricare ar fi motivul pentru care cineva practica acest act tot in iad ajunge, ptc scrie asa in Biblie:

‭1 Corinteni 6:9-10: "Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiții, nici hoții, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu."

| Pocait01 a răspuns (pentru T0Teu):

N-ai să găsești în Biblie că masturbarea în sine este păcat. Este un eveniment menționat ca negativ în Geneza 38. După cum vezi și aici, s-a pus accentul pe motivul cu care a făcut ce a făcut și nu pe actul în sine.
Malahii sunt bărbații ce se dau femei, iar sodomiții sunt persoanele gay.

Uite alt exemplu cu impact mai mare: uciderea. În scrierea ebraică este clar scris cuvântul ce menționează uciderea premeditată, în Lege. Asta pentru că Dumnezeu nu pedepsește pe cineva care vrând să taie ceva cu flexul, a omorât un om că s-a rupt discul.
Alt exemplu: dacă cineva a fost violat nu înseamnă că s-a făcut vinovat de păcatul sodomiei.

Păcatul este strict legat de mintea("inima") persoanei, de aceea poate fi iertat pentru că aceasta se poate schimba(metanoia ce s-a tradus, din păcate, la noi în pocăință).

Dar, repet, mi-e greu să cred că cineva se masturbează de plăcere fără ca motivul să fie păcătos(curvie sau mai știu eu ce). Mai sunt și alți factori, având în vedere că este catalogată ca o necurăție contează unde și când o face. Pentru că una este să o facă la clinică la cererea medicului și alta este să o facă într-o clasă la ora de matematică.

| T0Teu a răspuns (pentru Pocait01):

Cum adica nu gasesc in Biblie ca mas turbarea in sine e pacat? Daca cei ce o fac nu pot ajunge in rai nu inseamna ca nu e păcat?
Scrie clar in Biblie (am dat mai sus de 2 ori aceste versete) ca malahii nu ajung in rai iar pe net scrie clar ca "malahie" inseamna "mas turbare".

| Pocait01 a răspuns (pentru T0Teu):

Ți-am spus ce sunt malahii. Cuvântul în greacă este μaλaκοὶ (malakoí) înseamnă moale sau efeminat. Se referă la bărbații ce se dădeau femei, un fel de travestiți.
https://biblehub.com/greek/3120.htm

| filin a răspuns:

Nu, nu este păcat.
De fapt păcatul nici măcar nu există, e un concept inventat de religie.