| CorinaVladau95 a întrebat:

Buna! Am gasit la un moment dat in bordul masinii tatalui meu o carte de tarot banuiesc (ca nu ma pricep la lucrurile legate de magie si chestii de genul si nici pana in ziua de azi nu stiu cum a ajuns acolo) si as vrea sa ma ajute cineva sa imi spuna mai exact ce reprezenta acea carte... avea un arlechin stand pe un scaun, era o imagine foarte trista, parea secatuit de puteri din cate imi amintesc si o maimuta pe capul lui care il manevra cu niste sfori din acelea, ca pe o papusa. In momentul cand am pus mana pe acea carte si m-am uitat la ea am inceput sa plang puternic instant. A fost foarte ciudat... Va rog, daca cineva poate sa imi explice. Multumesc!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îți poate nimeni explica, ce te-a apucat. Este o carte de divinație. Unii spun că cu ajutorul ei și a unor cărți e joc speciale, pot să ghicească viitorul unei persoane.

| carevaescu a răspuns:

În primul rând cărțile de tarot se interpretează contextual. Așa cartea arlechin nu are nicio semnificație de una singură. Doar un tarotist o interpretează într o sesiune.

Toată această lume a tarotului este absolutmente absurdă. E o escrocherie. Nu știu de ce nu există pedeapsă legală.

Pe de altă parte, trebuie să consider posibilitatea că motivul pentru care tatăl tău are acea carte este unul estetic și nu un simbolic. I-a plăcut cum arată, nu înseamnă neapărat că ar crede în ceea ce ar reprezenta in lumea tarotului.

Dacă vrei să te lămurești mai bine l ai întreba direct.

În orice caz nu ai motive să îți faci griji. În cel mai rău caz cred într o minciună, o fantezie. În sine este destul de harmless. Bineînțeles că el poate să își schimbe comportamentul și deciziile în funcție de ceea ce crede, dar iarăși nu vei afla decât dacă vorbești cu el.

| KovacsB a răspuns:

Eu am gasit in bord un gandac.Sa fie oare un dac care gandeste?