| mrman a întrebat:

Buna am o intrebare
Masturbarea este un pacat sau o necesitate?

Răspuns Câştigător
| Ager a răspuns:

Masturbarea este un obicei nesănătos din punct de vedere spiritual, întrucât duce la atitudini care încurajează egocentrismul şi care corup mintea. De asemenea, cel ce se masturbează poate ajunge să-i considere pe alţii simple obiecte sexuale, sau instrumente pentru obţinerea plăcerii sexuale. Sexul ajunge să nu mai fie o manifestare a iubirii dintre un bărbat şi o femeie, ci un simplu act fizic, care produce o plăcere de moment, şi o modalitate de eliberare a tensiunii sexuale. Dar această eliberare nu este decât temporară. În realitate, în loc să omoare mădularele corpului „în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală" nepotrivită, masturbarea le stârneşte (Coloseni 3:5).

61 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde din ce pdv privesti: pentru tine poate fi o necesitate, dar pentru Biserica e un pacat.

| Esperança a răspuns:

Sta scris "Cine se va uita la o femeie si o va pofti in inima sa a si preacurvit cu ea" deci cu alte cuvinte masturbarea este un preludiu inaintea actului sexual, creat prin diferite imagini, memorate in mintea omului. De altfel este un pacat si de asemenea sta scris "Mai bine decat sa ardeti, sa va casatoriti" asa ca daca cineva va cauta o femeie, sa se casatoreasca. Si o va avea, o va putea intrebuinta si nu va mai avea nevoie de a se masturba.

1 Corinteni 6 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici MALEAHII, nici sodomiţii.
MALAHÍE s. v. masturbare, masturbație, onanie, onanism.

Răspuns utilizator avertizat
| Hash001 a răspuns:

Ce zice "bibilia" e pacat, desi nu cred. Daca o faci nu faci violuri, femei insarcinate si te relaxezi.

| Parintele a răspuns:

Tot ce scrie in biblie e o porcarie. Masturbarea nu este un lucru nesanatos sau pacatos si uneori poate fi si o necesitate.

| Allrc24 a răspuns (pentru lolosaurus):

Te pune cineva sa cotizei? spovedania costa? nu prea cred. nu am dat un leu de cand sunt la spovedanie... spui de cotizatie. dar despre calugarii pustnici care au vandut tot si au dat SARACILOR SI NU BISERICII ce spui? si ei tot pentru bani propavaduiesc evanghelia? pacaliciule

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Este o necesitate, dar eu prefer violul.

| barbattttt a răspuns:

Daca iti doresti cu adevarat sa afli, nu ne intreba pe noi, si noi suntem oameni si putem gresi, nu te baza pe intelepciunea oamenilor bazeazate pe intelepciunea lui Dumnezeu care este infinita. intreba-l pe El si iti va raspunde! cum sa faci asta!? prin rugaciune iar Duhul Sau cel Sfant iti va vorbi.
Domnul Dumnezeu sa te conduca in tot adevarul!

| Inferno a răspuns:

La d***u cu omul asta, plin de greseli si erori. Am evoluat pe d***u, eu vad doar o involutie. Acum sexul a ajuns o filozofie si s-a pierdut adevaratul scop al lui(perpetuarea speciei). Iar Pamantul nu este infinit si nu are loc pentru toti.

| Inferno a răspuns:

Dupa mine masturbarea este o eroare. Ceva ce trebuie inlaturat. Chiar placerea de a face sex o consider o eroare, sexul trebuie facut doar ca sa perpetuam specia si atat, nu ca sa ne inmultim ca iepurii si dupa sa ne omoram intre noi ca nu mai avem loc.
Sentimentele astea treg umanitatea in jos.

| mrman explică (pentru Ager):

Eu nu cred ca exista un om care sa nu o fi facut niciodata deci concluzia este ca ajungem in iad sau ce?

| mrman explică (pentru lolosaurus):

Cred ca ai dreptate laughing

| Ager a răspuns (pentru Hash001):

și ce crezi că dacă nu o faci, vei viola pe cineva? de fapt in era filmelor porno si a prostitutiei infantile cum să reușești să te abții?
problema trebuie tăiată de la rădăcină, adică de la ochi. Depinde de ceea ce privești!

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Metoda de protectie? S-a inventat asa ceva? laughing
Singura problema e ca nu este prea folosita si asta se vede.

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu încerc să mă abțin și reușesc (deși câteodată se mai întâmplă). Și, nu e chiar cum spui tu. Cu cât mă pot abține mai mult cu atât mai mult nu am gânduri ce duc la acest obicei (că devine un obicei în timp). (nu știu cine îți spun poveștile alea cu depresia și irascibil, dar asupra mea nu a avut nici un efect).
De fapt, cine oare știe cel mai bine cum funcționează o mașină? mașina în sine ori constructorul?

| Ager a răspuns (pentru barbattttt):

Ai înnebunit? ce crezi că Dumnezeu îți vorbește personal?laughinglaughinglaughing adică tu crezi că vei auzi pe cineva care îți va răspunde? hahaha
ai dreptate că înțelepciunea divină e infinit superioară celei umane, dar Dumnezeu nu-ți răspunde la rugăciuni "vorbind".

| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Sa fim seriosi, asa zisa protectie nu face fata. Trebuie sa se ia masuri rapide si eficiente, prezervativul nu e bun de nimic momentan. Ce stiu negrii aia din africa de asa ceva? Cat va dura pana vor fi educati? Intai trebuie sa educam populatia si dupa sa venim cu metodele ingenioase. Din pacate nu mai avem timp sa educam populatia, pentru ca ne inmultim ca iepurii si nu mai este mult timp pana cand or sa apara probleme majore. Controlul populatiei este singura solutie.

| Ager a răspuns (pentru Inferno):

Dumnezeu ne-a creat așa: să avem și să ne bucurăm de plăcerile acestea, DAR în cadrul căsătoriei. Nu e o eroare, ci dimpotrivă, e o binecuvântare.
Și nu te îngrijora, pe Terra încă este loc pentru zeci de miliarde de oameni happy

| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu stiu ce spui tu, dar eu prevad un viitor stralucit, daca aceasta placere nu ar mai fi.

| Inferno a răspuns (pentru Ager):

Zeci de miliarde de oameni? Doamne fereste. De unde le scoti. Imagineazati ca suntem in prezent 7 miliarde. Poate daca am putea respira sub apa si ne-am construii orase acolo da, dar asa?
Sa lasam placerile, care este singurul scop al sexului?
Perpetuarea speciei si atat. Dupa cum vezi specia umana este mai mult ca sigur in siguranta, pentru ca avem 7 miliarde de exemplare si nu va disparea prea curand. Atunci de ce ne mai inmultim? Nu suntem diferiti de iepurii aia care se inmultesc in prostie pana cand trebuie sa ii impuscam noi.

| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

Si asta cu filmele porno, nu este o aberatie. Si in nici-un caz religioasa. Nu tot ce e pe lumea asta are legatura cu religia.

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns (pentru Inferno):

Ai rămas la stadiul de animal de neanderthal?
Dumnezeu a creat Pământul și le-a spus primilor oameni: Înmulțiți-vă și umpleți Pământul!
scopul organelor sexuale (implicit al sexului) nu este doar acela de a ajuta la "perpetuarea speciei ", ci și acela de a avea plăceri.
sumtem 7 miliarde de oameni, dar Planeta este ocupată foarte puțin; sunt zone întinse de pe Terra unde nu există picior de om pe zeci de km2.(de exemplu prin Rusia, Canada, Sua, Africa)

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru lolosaurus):

"Ce control al populatiei? La ce incalcare a drepturilor omului te mai gandesti si tu?" Ce este mai important: Niste drepturi prost structurate sau viata? Imagineazati cum ar arata lumea daca populatia ar fi mult mai mica. Nu ar mai foamete, razboaie ar fi raiul pe Pamant. Speranta la viata ar creste.
Placerile si sentimentele sunt lucruri primitive ce ne leaga de origini. Cel mai bine ar fi sa rupem aceasta legatura si sa lasam in urma orice manifestare a sentimentelor.
Placerile si sentimentel sunt adesea in contradictie cu logica si ai vazut si tu ce se intampla cand sentimentele si placerile sunt mai puternice decat logica si ratiunea.
Daca nu eliminarea macar diminuarea lor.
Ar fi mult mai bine daca omul ar gandi si nu simtii.