| Atim a întrebat:

Bună! Am o nelămurire legată de obiceiurile de la botez (ortodox). Am auzit recent pentru prima dată de acea băiță care se face a doua zi după botez. Ăsta este un obicei religios sau ceva tradițional?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Cred ca e doar o traditie, nu cred ca are o baza religioasa.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cred că e ceva tradițional, n-am auzit până acum de așa ceva.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sunt obiceiuri tradiționale făcute în timpurile trecute, când normele de igienă erau scăzute față de ziua de azi.
Pur și simplu, superstiții!
NU vă obligă nimeni să faceți așa ceva!

Răspuns utilizator avertizat