| Atim a întrebat:

Bună! Am o nelămurire legată de obiceiurile de la botez (ortodox). Am auzit recent pentru prima dată de acea băiță care se face a doua zi după botez. Ăsta este un obicei religios sau ceva tradițional?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Cred ca e doar o traditie, nu cred ca are o baza religioasa.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cred că e ceva tradițional, n-am auzit până acum de așa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

Sunt obiceiuri tradiționale făcute în timpurile trecute, când normele de igienă erau scăzute față de ziua de azi.
Pur și simplu, superstiții!
NU vă obligă nimeni să faceți așa ceva!