| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am o nelămurire în legatura cu " pastila de a doua zi ", după administrarea acesteia, cum iti dai seama ca nu ai rămas însărcinată?
Eu știu ca după administrare, teoretic ai anumite stări : grețuri, amețeli etc.
Dar dacă nu ai niciuna din aceste stări?
* am luat pastila si mă așteptam să apară anumite stări, dar nu au apărut, ăsta înseamnă ca nu sunt insarcinata?.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca NU reusesti sa intelegi un lucru extrem de simplu si anume ca SPERMA (nu acel lichid preejeculator inofensiv) poate sa ajunga in vagin in fiecare zi cele 22-23 de zile care sunt situate inaintea si dupa PERIOADA FERTILA. Am incercat sa-ti explic pe intelesul tau ca TU nu poti ramane insarcinata ori de cate ori intretii un act sexual chiar si daca SPERMA iti intra in vagin. O SARCINA se poate naste, forma doar in cazul in care SPERMA ajunge in vaginul tau intr-o zi sau in fiecare zi, dintre cele 3-4 zile care reprezinta PERIOADA FERTILA situata FIX inaintea zilei de OVULATIE. Ti-am spus ca spermatozoizii se pot lua dintr-o singura intromisiune a penisului pentru ca tu sa nu ramai cu impresia ca ar fi fost necesare 10 introduceri. DOAR daca "joaca" voastra a avut loc in PERIOADA FERTILA, numai in acel caz ar fi putut exista sa zicem o sansa de maxim 1% deci nici in acel caz NU se folosea pastila. IAR daca joaca voastra a avut loc intr-una dintre zilele situate in afara PERIOADEI FERTILE atunci formarea unei sarcini ar fi fost/era 100% IMPOSIBILA si folosirea pastilei intr-un astfel de caz reprezinta INCONSTIENTA/ IMBECILITATE. Fiindca eu nu am/nu stiu avand absolut nici un indiciu privind momentul intretinerii sexului nu ma pot pronunta in termeni absoluti.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca pastila de a 2-a zi sa fie cu adevarat "eficienta" aceasta se administreaza doar in cazul in care probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte mare de peste 70-80% si a ramas singura si ultima solutie. Hormonii actioneaza asupra foliculului ovarian prin inhibarea activitatii acestuia si astfel se impiedica atat maturizarea cat si eliberarea ovulului din folicul. Doar medicul ginecolog poate aprecia aceste aspecte si din acest motiv tot el ar trebui sa fie intotdeauna cel intrebat daca este sau nu indicat sa fie folosita pastila. Este gresita/eronata informatia ta privind posibilele stari de rau/greata, etc. de dupa administrare, fiindca fiecare organism reactioneaza intr-un mod specific si propriu. Deregrarile hormonale se vor manifesta in cu totul alt mod fata de cele inchipuite de tine. In acest moment nimeni, dar absolut nimeni nu poate sti/cunoaste sau anticipa ce se intampla in organismul tau. In concluzie singurul indiciu care iti va GARANTA ca folosirea pastilei a fost necesara/utila si a "functionat", sau si posibilitatea de a fi folosit pastila cu totul INUTIL, o vei afla DOAR in momentul in care se va porni...menstruatia. Sanatate!

| Rev3rse a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Înțeleg, faza este ca nu s-a terminat in vagin, ce eu mi am făcut griji de acel lichid pre-ejaculator (de care nu suntem siguri daca a curs sau nu) și de aceea am luat pastila.
Și vreau sa menționez ca a fost prima data, deci eram virgina.
Și mai vreau sa menționez ca nu a fost o " partida " normala de dragoste, ce a fost doar o penetrare doar cu " capul " penisului de aproximativ 10 ori.
Dar eu am luat pastila pentru siguranța.
Ce părere ai?
Mulțumesc!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Rev3rse):

In primul rand am o parere cat se poate de CRITICA fiindca ai procedat absolut LAMENTABIL. Acea pastila nu o poti folosi in scop PREVENTIV mai ales intr-o situatie ca cea descrisa de tine in care PROBABILITATEA de a se putea forma o sarcina a fost 0 (ZERO). Transferarea spermatozoizilor de pe penis in vagin se poate realiza chiar si prin simpla atingere sau introducerea chiar si 1 singura data a glandului (capul penisului) in vagin prin perforatia existenta in himen, deci nu este obligatorie intretinerea unui sex real, in adevaratul sens al cuvantului. SINGURUL lucru care ar fi fost cu adevarat normal sa te preocupe in acel moment ar fi fost cel de a determina daca ciclul tau menstrual ESTE sau NU in acel moment in PERIOADA FERTILA sau in preajma zilei de OVULATIE. Orice alta explicatie este inutila si lipsita de sens, fiindca denota lipsa celor mai elementare informatii cu privire la mecanismul de procreere. Urmarile nefaste ale comportamentului tau IRESPONSABIL le vei simti si "experimenta" pe propria-ti "pasarica" in lunile ce vor urma. Roaga-te sa fie cat mai putin intense si dereglarile sa dureze cat mai putin. Sanatate!

| Rev3rse a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Înțeleg, deci însărcinată nu sunt?
Dar nu înțeleg de ce în prima parte ziceai ca șansele sunt 0, iar în a doua parte din răspunsul tău ziceai ca spermatozoizii se pot lua foarte ușor dacă vaginul este penetrat doar de capul penisului, deci cum este pana la urma? Sunt șanse sa fiu gravida sau nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Rev3rse):

Se pare ca NU reusesti sa intelegi un lucru extrem de simplu si anume ca SPERMA (nu acel lichid preejeculator inofensiv) poate sa ajunga in vagin in fiecare zi cele 22-23 de zile care sunt situate inaintea si dupa PERIOADA FERTILA. Am incercat sa-ti explic pe intelesul tau ca TU nu poti ramane insarcinata ori de cate ori intretii un act sexual chiar si daca SPERMA iti intra in vagin. O SARCINA se poate naste, forma doar in cazul in care SPERMA ajunge in vaginul tau intr-o zi sau in fiecare zi, dintre cele 3-4 zile care reprezinta PERIOADA FERTILA situata FIX inaintea zilei de OVULATIE. Ti-am spus ca spermatozoizii se pot lua dintr-o singura intromisiune a penisului pentru ca tu sa nu ramai cu impresia ca ar fi fost necesare 10 introduceri. DOAR daca "joaca" voastra a avut loc in PERIOADA FERTILA, numai in acel caz ar fi putut exista sa zicem o sansa de maxim 1% deci nici in acel caz NU se folosea pastila. IAR daca joaca voastra a avut loc intr-una dintre zilele situate in afara PERIOADEI FERTILE atunci formarea unei sarcini ar fi fost/era 100% IMPOSIBILA si folosirea pastilei intr-un astfel de caz reprezinta INCONSTIENTA/ IMBECILITATE. Fiindca eu nu am/nu stiu avand absolut nici un indiciu privind momentul intretinerii sexului nu ma pot pronunta in termeni absoluti.

| Withoutnamenoname a răspuns:

Daca citeai prospectul, ai fi vazut ca nu e obligatoriu sa ai acele stari. Sunt mentionate ca Posibile stari si de regula da si procent ( ex : 4 din 10 femei)

| Rev3rse a răspuns (pentru Withoutnamenoname):

Am înțeles, Mulțumesc mult de ajutor, dar nu ști cam cât la % as putea fi însărcinată? Din acea cauza? Și dacă sa zicem ca is, acea pastile rezolva situația sau nu?

| Bianka26 a răspuns:

Nu, nu esti insarcinata

| Rev3rse a răspuns (pentru Bianka26):

Sigur?
Îmi poți da câteva argumente?
Mulțumesc!

| IDarkFighter a răspuns:

Nu, nu esti insarcinata stai linistita.