| Silvia00 a întrebat:

Am și eu o nelămurire..pe data de 17, 19, 20 am avut contact sexual neprotejat... după trei zile de la data de 20 Ian. am avut timp de două zile o scurgere rozalie... după câteva zile au început să apară durerile menstruale, mi-a venit cm cu o zi întârziere dar am avut o menstruației redusă cantitativ.Imi curgeau câteva picături însă a durat că de obicei 7 zile, după ce mi-a terminat am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ. Despre ce ar putea fi vorba? Aștept răspunsuri. Mulțumesc! O zi buna!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele precizate in aceasta intrebare, reprezinta de fapt o posibila dereglare a activitatii hormonale, pe fondul caruia s-a produs si o dereglare a ciclului menstrual a carei urmare fireasca de obicei se manifesta prin sangerare menstruala atipica, chiar anormala. Daca si urmatoarele cicluri se vor desfasura in mod similar, sau foarte apropiat cu prezenta menstruatie, in acel caz ar fi bine sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Daca testul de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a 7 zile de la data de pornire a sangerarii, doar in acel caz rezultatul obtinut poate fi considerat valid, valabil si corect. Daca testul de sarcina a fost efectuat mai devreme, in acel caz este indicat ca dupa 4-5 zile sa fie executat un nou test al carui rezultat va confirma sau infirma rezultatul primului test. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii vorba despre o rana pe colul uterin (cervicita sau displazie de col uterin) care apare in general, din cauza infectiei cu HPV. Te sfatuiesca mergi la un gincolog cat de curand posibil, pentru ca netratata rana, se transforma in cancerul de col uterin.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul menstrual nu poti fi gravida.

| Ivanescucristina a răspuns:

Poate fii o dereglare hormonala
Și testul de sarcina se face după 20 de zile de la contactul sexual