| finettibananee a întrebat:

am si eu o problema!

Sunt ortodoxa iar iubitul meu e penticostal.

El vrea sa ma mut la religia lui spund ca e mai usor pentru noi si ca lumea nu o sa ma comenteze. Parintii ma lasa si eu vreau dar, nu inteleg de ce nu se pot casatorii oameni de religi diferite si la casatoarie sa aleaga ei ce religie sa urmeze! Adica de ce trebuie facut pasul asta asa devreme? L-am intrebat si pe el si a spus ca daca nu vreau pot sa nu o fac doar ca intre noi se va termina...il iubesc si ma iubeste dar din cauza religiei nu putem fii impreuna! Pastorul care se ocupa cu Adunare ii va da fam. afara de acolo.Intrebarea mea e " De Ce!? De ce nu mai tarziu!? Nu avem decit 9 luni de relatie.cred ca e prea devreme. Adica am vazut oameni de religii diferite iar la casatorie s-a ales religia nu cu ani inainte! " Nu inteleg cu ce o sa ne fie mai usor si de ce trebuie sa ma mut eu la religia lui! straight face Ajutati-ma! :c
Sunt reglui chiar asa de stricte la penticostali? Trebuie sa treaca ea sau el la religia lor? Daca da, de ce? :c

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu ii va da afara familia de nicaieri. E doar o minciuna nesimtita prin care sa te manipuleze pe tine. Cel mult, repet, cel mult ar putea fi el exclus (dar probabil te-a mintit deja spunandu-ti ca pe el nu-l intereseaza) dar in nici intr-un caz sa-i fie data afara familia.
Nici o secta nu ar pierde, nu ar scapa din mana o familie de platitori de zeciuiala. Este vorba de bani si manipulare. Secta nu renunta la peste o suta de milioane anual, doar asa, dintr-un moft.

E o minciuna grosolana pe care tu nu o ezi pentru ca tii la el. Dar se pare ca e prim inselare din partea lui... el tine mai mult la secta lui sau la parerile celorlalti decat la tine. Nu te iubeste.
Sau mai bine zis, renunta total la manipularea pe care el o exercita asupra ta pentru a-ti da seama cat tine la tine...

37 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Când te gândeşti că de faptele tale depinde însăşi sufletul tău, nimeni nu poate fi nepăsător. Nu se poate ca Fiul lui Dumnezeu să fi minţit atunci cand a confirmat o singură Biserica, dar si faptul că ea nu va fi biruită niciodată.

Este datoria ta sa descoperi (nu doar alimentându-te într-o singură direcţie, ci interesându-te în mod sincer) de ce există o singură Scriptură şi 40000 de grupări sectante (apărute toate intr-o sută de ani) ce se contrazic? Câte adevăruri există? Cine părăseşte Biserica părăseşte adevărul.
Nu asta se întâmplă oare fără excepţie cu zeci de mii de grupări în care membrii ce trăiesc în confuzie şi-ar da poate şi viaţa doar ca să confirme că ei au dreptate? sad

| milan9 a răspuns:

Câte mii de filme "bune" n-au fost făcute de-a lungul timpului, cu scenografii atrăgătoare, credibile, care au stors lacrimi… dar care poate în afara actorilor n-au avut nimic real, ci totul ficţiune, detalii instrumentate (uneori chiar neglijent, dar se pare c-a fost suficient să prindă la public).

Acesta este cruntul adevăr redus la o scară mai mică: un film te aduce în depresie sau te ridică "pe aripile vântului", te face să plângi sau să divinizezi personaje… Totul prin talentul "manipulator" al unui regizor, al unui scenarist, al unui "producător".

Adevărul este unul singur şi nu 40000 de variante de "adevăruri" şi secte ce SE CONTRAZIC între ele! Şi atunci, care este vârful Everestului şi unde se află "fundul gropii"?

| finettibananee explică (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Eu am 20 de ani si el 22! Conteaza?

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns (pentru finettibananee):

Scuze,datorita numarului de la numele tau(1997) am crezut ca ai alta varsta.
Pai conteaza, adica...nu vad cum la 22 de ani le mai permite parintilor sa se bage atat in viata lor.
Adica ok, trebuie si ei sa isi dea acordul, dar pana la ai mai interzice sa se vada cu tine pe motiv religios...e cale lungaaaa.
Spune-i ca tu consideri ca sunteti tineri si religia in viata voastra nu ar trebui sa joace un rol asa important, si ca fiecare isi spune rugaciunea lui inainte de culcare si in rest va traiti viata ca toti oamenii normali.
Si ii mai spui ca doar oamenii handicapati si fara viata sociala critica si va barfesc pentru relatia pe care o aveti.
Vrea sa te schimbe pentru acei oameni? Sa te necajeasca si sa va certati pe un subiect precum religia? Sau vrea sa te vada zambind si sa fiti fericiti?
Daca pana acum totul a mers perfect intre voi, de ce incercati sa schimbati asta?
Spune-i ca nu iti convine sa dai 10% din salariu bisericii si nici sa mergi la Adunare.Ca nu te simti pregatita pentru regulile religiei lui si decat sa fii in religia aia doar cu numele mai bine nu.Plus ca am auzit niste povesti cam creepy despre ce se intampla la ei in Biserica...

| Aparece_Futachi_1988 a răspuns:

Penticostali astia sunt prosti ca bota rolling on the floor du-te ia-ti alt iubit Ortodox :* ca penticostali au niste reguli de balegar de vaca happy

| Daniel_Radvan_1990 a răspuns:

Este frustranta situatia!
O cunosc destul de bine, nu e usor deloc daca Mai e si orgoliu la mijloc... E vorba de principii diferite, trairi diferite, obiceiuri diferite si ASA Mai departe ( chiar daca la inceput amandoi spun ca iubirea rezolva tot ) Mai PE urma SE VA dovedi a fi foarte dificil. Si amanarea nu e buna, iti VA face viata Mai grea.

| Tau_Visul_1982 a răspuns:

Eu sunt penticostal si gindesc astfel nu te grabi barbati in general sunt mai grabiti iar apoi realizeaza ca au gresit cv un amanunt mic cu insemnatate mare. In timp daca vei simti ca intr-adevar la Penticostali iti vorbeste Dumnezeu pocaestete dar nu te pocai doar ca sa te casatoresti cu el daca il iubesti e minunat dar nu-i frumos din partea lui sa te pistoneze cu pocainta si cu lucruri cai da cv familia afara ca nu eu da nimenea el este liber sa aleaga ori ce cale ca si fiul risipitor. Dz nu obliga pe nimeni sa fie prieten cu El si nici nu cerseste prietenia si nici nu santajeaza. Sfatul meu e sa gindesti bine la tine Dz si el