| Corynna13 a întrebat:

Daca barbatul este de alta religie (penticostal, adventist etc.), iar femeia este de religie ortodoxa, ea trebuie sa treaca la religia lui in momentul casatoriei? Sau cum se procedeaza? happy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vezi ca stii? Cel care are o credinta autentica nu va renunta la ea pentru nimic in lume.

| EmaS a răspuns:

Adica tu spui ca un om credincios nu este normal?

| EmaS a răspuns:

Defineste cuvantul crestin.

| EmaS a răspuns:

Creștín, -ă, creștini, -e s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Adept al creștinismului; nume dat celui care s-a botezat și crede în Iisus Hristos și în învățătura Lui, cuprinsă în Evanghelii și propovăduită de Biserică. Prima dată s-au numit creștini credincioșii din Antiohia, înainte de anul 50 d. Hr., spre a se deosebi de iudei. Deci crestini sunt cei care cred, nu cei care se indoiesc.

| EmaS a răspuns:

Sa zicem...

| RAY a răspuns:

Ce sa vezi cu un pocait sasi petreci tineretea prin biserica dar ce pacate ai tu de meriti asta
ia-ti un ortodocs si distreaza-te, traieste viata asa cum isi doresti tu
sau ia-ti un ateu, agnostic poate isi deschide mintea spre realitate

| relian a răspuns:

Cum se procedeaza? Simplu.Mergeti impreuna la casade casatorii si acolo cineva va casatoreste fara a fi nevoie sa va intrebe ce religie ai.Simplu si rapid.In restca tu esti nu stiu ce si el este altceva pai voi va casatoriti sau cautati enoriasi? Nu trece nimeni la nimic ramai asa cum esti si tu si el si atit. Daca el sau ea merg la biserica sa fie sanatosi fiecare la biserica lui.Insa este de preferat ca sa va vedeti de familie maimult si sa lasati religia deoparte ca nu aia va da de mincare.

| milan9 a răspuns:

Nu ai cum să faci,, un pas în fata" (cum a spus un protestant pentru a-şi face reclamă) dacă ieşi din Biserică, dacă părăseşti acel loc pentru care Mântuitorul Şi-a vărsat sângele, şi pentru care a spus cuvinte sacre:

- "să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- Coloseni 1, 18 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate."

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

"Învăţându-le (neamurile) să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (referindu-se la Biserica- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20

| samy81 a răspuns (pentru milan9):

DA care este BIserica lui Dumnezeu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Oricum nu ai ales ce trebuie sau de unde trebuie

| Lizzu a răspuns:

E de comun acord.
Poate trece el la religia ei sau ea la religia lui.
Depinde cum se inteleg ei sa procedeze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Sau pot ramane fiecare cu religia lui.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da?
Nu stima...atunci cum se casatoresc? La ce preot si la ce biserica, ce tip de biserica?

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

*stiam

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

La ambele.Fiecare respecta credinta celuilalt, fara insa a se lepada de a sa.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aas...e ca si cum s-ar casatori de doua ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Eh aici pot cadea de acord cu o anumita biserica. Nu e problema.

| Miauti a răspuns:

Nimeni nu te obliga sa alegi ce sa alegi. Daca doresti sa te duci la o alta religie, pur si simplu te duci, nu conteaza, nu tr sa i spui unui popa.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Corina -cauta mai intai punctul de vedere a lui Dumnezeu care este intemeietorul sau fondatorul casatoriei, prin intermediul Bibliei gasim raspunsul potrivit. Dddaca ai Biblie poti sa citesti in:Ggeneza1:26-28; 2:18, 21-24..In prezent ne confruntam cu multe necazuri, iar viata noastra nu este nici pe departe asa cum a dorit D-zeu. Totusi putem avea o viata de familie fericita.SA vedem cum. Fiecare membru al familiei poate contribui la fericirea familiei, imitandu-l pe Dumnezeu in manifestarea iubirii(EFESENI5:1,2). INSA cum il putem imita pe D-zeu daca nu-l putem vedea? Acuma gandeste-te daca doi oameni pornesc la un drum si unul v-a trage intr-o parte,iar celalalt in cealalta parte,unde vor ajunge? Dar daca dintre cei doi nici unul nu merge pe drumul adevarului, care ne conduce la o viata de familie fericita, la multe binecuvantari din partea lui D-zeu, caci dupa cum am mai spus El este fondatorul primei casatorii? Biblia ne spune ca, casatoria este ca o franghie inpletita in trei care nu se rupe usor, adica cei doi si a treia persoana este Dumnezeu.Astazi familia umana se confrunta cu multe probleme,lipsuri, neincredere,violenta,bolii,s.a.,multi spun ca s-au luat din dragoste si cand apar probleme,a trecut dragostea, dupa un an divorteaza cu bucurie, ba dau si o multime de bani ca sa-i separe cat de repede, unde a ramas dragostea? Ba daca au nefericirea sa se nasca si un copil sau doi gandeste-te ce greutati implica.Pentru casatorie trebuie sa fii pregatit sub toate aspectele, in primul rand spiritual si moral. Daca D-zeu face parte integranta din viata ta te v-a ajuta unde ai nevoie, nu te grabi, dragostea adevarata inseamna sacrificiu>. Citeste daca vrei in Biblie in Ioan 3:16; Ioan 17:3Evrei13:4; Evrei10:31.; daca doresti mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu e neaparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idea e ca tipul sa fie deschis.Sa nu fie martor aia sunt fanatici rau.

| KateMiddleton a răspuns:

Conteaza constiinta fiecaruia, dar nu ar trebui ca o femeie ortodoxa sa se casatoreasca cu un barbat de alta religie,,
sau invers.

| Corynna13 explică (pentru KateMiddleton):

Dar daca se iubesc si vor sa intemeieze o familie, cu ce sunt vinovati ca s-au nascut in religii diferite? happy

| Lizzu a răspuns (pentru KateMiddleton):

DE CE sa punem credinta inaintea unei fiinte pentru care simtim ceva real si inalt? Nu cred ca ai face asta daca ai fi in situatia descrisa in intrebare.

Doar vorbe. Nimeni nu ar renunta la o persoana de care se simte apropiat doar pentru a nu-si parasi credinta?

Credinta e in suflet daca chiar o ai, nu-ti trebuie oficial!

| Corynna13 explică (pentru SaveOurSouls):

In sfarsit un raspuns cat se poate de corect din punctul meu de vedere. Sunt de aceeasi parere cu tot ce ai spus happy

Răspuns utilizator avertizat
| AwaZoh98 a răspuns:

In cele mai dese cazuri, cel din secta nu renunta niciodata la religia sa.

| samy81 a răspuns:

Bine ar fi nu sa treaca, ci sa inteleaga religia partenerului, si mai ales daca e protestant nu gresesti, ci faci un pas in fata; citeste biblia si intreaba-l pe Dumnezeu in rugaciune