| finettibananee a întrebat:

am si eu o problema!

Sunt ortodoxa iar iubitul meu e penticostal.

El vrea sa ma mut la religia lui spund ca e mai usor pentru noi si ca lumea nu o sa ma comenteze. Parintii ma lasa si eu vreau dar, nu inteleg de ce nu se pot casatorii oameni de religi diferite si la casatoarie sa aleaga ei ce religie sa urmeze! Adica de ce trebuie facut pasul asta asa devreme? L-am intrebat si pe el si a spus ca daca nu vreau pot sa nu o fac doar ca intre noi se va termina...il iubesc si ma iubeste dar din cauza religiei nu putem fii impreuna! Pastorul care se ocupa cu Adunare ii va da fam. afara de acolo.Intrebarea mea e " De Ce!? De ce nu mai tarziu!? Nu avem decit 9 luni de relatie.cred ca e prea devreme. Adica am vazut oameni de religii diferite iar la casatorie s-a ales religia nu cu ani inainte! " Nu inteleg cu ce o sa ne fie mai usor si de ce trebuie sa ma mut eu la religia lui! straight face Ajutati-ma! :c
Sunt reglui chiar asa de stricte la penticostali? Trebuie sa treaca ea sau el la religia lor? Daca da, de ce? :c

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu ii va da afara familia de nicaieri. E doar o minciuna nesimtita prin care sa te manipuleze pe tine. Cel mult, repet, cel mult ar putea fi el exclus (dar probabil te-a mintit deja spunandu-ti ca pe el nu-l intereseaza) dar in nici intr-un caz sa-i fie data afara familia.
Nici o secta nu ar pierde, nu ar scapa din mana o familie de platitori de zeciuiala. Este vorba de bani si manipulare. Secta nu renunta la peste o suta de milioane anual, doar asa, dintr-un moft.

E o minciuna grosolana pe care tu nu o ezi pentru ca tii la el. Dar se pare ca e prim inselare din partea lui... el tine mai mult la secta lui sau la parerile celorlalti decat la tine. Nu te iubeste.
Sau mai bine zis, renunta total la manipularea pe care el o exercita asupra ta pentru a-ti da seama cat tine la tine...

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

Foarte bun raspunsul!

Cat despre cea care a pus intrebarea, ITIR ECOMAND SA NU O FACI! Exista un Dumnezeu, deci O CREDINTA si UN SINGUR BOTEZ.

"Numai credinţa creştin-ortodoxă cu modelul său patristic şi de viaţă duhovnicească şi cu învăţăturile sale îndelung verificate despre discernământul duhovnicesc, este în măsură să recunoască şi să înlăture toate înşelăciunile vremurilor noastre. Tocmai de aceea satana vede în Ortodoxie duşmanul lui cel mai de temut, şi face tot ceea ce îi stă în putere pentru a o submina. Şi din aceleaşi motive trebuie şi noi să ne ţinem de dreapta credinţă aşa cum ne îndeamnă sfinţii părinţi."

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/ortodoxi

Dar de ce trebuie sa te transferi tu la religia lui si el sa nu vina la religia noastra?
Nu este obligata, dar NICI SA FII MANIPULATA nu este bine deloc.

"Atâta vreme cât vezi prunci botezându-se în apa sfinţită, primind har şi sănătate… Ortodoxia are puritate! Şi inocenţă!
Atâta vreme cât vezi copile cu fustiţe lungi, până peste genunchi, îmbrobodite cu băsmăluţe, făcând închinăciuni curate în faţa icoanelor… Ortodoxia are moştenitori!
Atâta vreme cât în biserică sunt foarte mulţi copii, dar nu se aude totuşi glas de copil… Ortodoxia este ascultată! Cu inima! Şi respectată!
Atâta vreme cât în timpul Sf. Liturghii creştinii ascultă cu solemnitate rugăciunile… Ortodoxia este ocrotită! Şi venerată!
Atâta vreme cât se mai văd prin biserici şi mănăstiri, copii, tineri, bătrâni – noaptea, la privegheri de mare taină dumnezeiască… Ortodoxia are speranţe!
Atâta vreme cât vezi tineri care leapădă tot ce e lumesc şi urmează cu trezvie şi hotărâre pe Hristos… Ortodoxia are discernământ! Şi fermitate!
Atâta vreme cât mai vezi tineri care îşi păzesc fecioria până la cununie… Ortodoxia este respectată! Şi păzită!
Atâta vreme cât se mai văd tineri, bărbaţi adevăraţi, care îngenuncheză în faţa sfintelor icoane şi stau acolo clipe lungi, cu capul lipit de picioarele Sfinte… Ortodoxia are tinereţe! Şi putere!
Atâta vreme cât vezi fete tinere, frumoase, fragile, îmbrăcate cuviincios, stând smerite în faţa icoanelor, cu capul plecat, conturând siluete de viitoare mame creştine… Ortodoxia are viitor!
Atâta vreme cât vezi brazi de bărbaţi, cu bărbi frumoase, cu fruntea plecată, închinându-se smerit într-o evlavie care îi înnobilează până la cer… Ortodoxia are forţă!
Atâta vreme cât vezi bătrâni istoviţi de puteri, dar nelipsiţi de la biserică… Ortodoxia are trăinicie!
Atâta vreme cât vezi tineri dornici să moară pentru Dumnezeu, patrie şi crezul lor… Ortodoxia are vitejie!
Atâta vreme cât vezi icoane făcătoare de minuni, sfinte moaşte, vindecări de boli… Ortodoxia este biruitoare!
Atâta vreme cât vezi altarele împodobite cu icoane, flori şi busuioc… Ortodoxia are frumuseţe!

Ortodoxia se îndreaptă spre Golgota, dar urcuşul ei trece prin inimile copilaşilor noştri, prin sufletul mamelor, prin braţele taţilor, prin frumuseţea tinerilor noştri! Şi nu doar trece, ci se încrustează: în carnea lor, în viitorul lor, în moartea şi învierea lor!

Al nostru, pentru că ei sunt carnea şi viitorul şi Învierea noastră! Ei sunt adevărata faţă a Ortodoxiei! Ei sunt, sau dintre ei vor fi cei aleşi, puşi deoparte, pentru că nu-şi vor pleca genunchii înaintea lui Baal! Cu siguranţă, dintre ei vor fi! De ce-am fi trişti?!?"

| finettibananee explică (pentru Exilee):

Asta i-am spus si eu.
Dar nu vreau sa renunte el la ceva.mi-e cumva, mila sau ceva sa-i cer asta.
Fam. lui e foarte importanta in Adunare si nu vreau sa ii fac de rusine!

37 răspunsuri:
| William a răspuns:

Esti credincioasa ce nu s-a mai vazut. Cati oameni au murit oentru ca nu au vrut sa se lepede de Ortodoxie si tu pentru un baiat de care sigur te vei desparti, esti gata sa renunti la ea.

| Zenithf a răspuns:

Religia nu are absolut nicio importanta, decat pentru cei care profita din asta. Du-te la ce biserica vrei, pentru ca asa simti tu, nu pentru ca altcineva te trage de maneca.
Si nu te incurca cu cineva care pune biserica mai presus de orice, ca si asta poate fii o boala grea, ca alcolismul sau alte metehne.

| finettibananee explică (pentru Zenithf):

Nu pune el religie pe primul loc.
Pun altii accent.sad

| Zenithf a răspuns (pentru finettibananee):

Atunci eu zic ca prietenul tau ar face un bine si i-ar usura munca acelui pastor daca ar cere sa iasa singur din biserica. Nu are rost ca cineva sa iasa din cultul lui doar pentru a se casatori, dar daca cineva vine cu chestii din astea, mai bine fac in contra lui decat sa-l ascult.

| Mădă0611 a răspuns (pentru finettibananee):

Si tu vrei sa traiesti/te casatoresti cu altii sau cu el? Eu cred ca el e problema si daca pune religia inaintea ta, e clar cum sta situatia. Penticostalii sunt pocaiti, adica crestini fanatici, pentru ei "salvarea sufletului" e mai importanta decat iubirea pentru un om. Esti tanara, nu te baga in lucruri pe care o sa le regreti.

| finettibananee explică (pentru Zenithf):

Nu se poate.
Familia lui e prea importanta acolo.thinking
I-am spus ca nu are cum sa ii dea afara, nu au de ce. Nu au morive. Dar tot continua sa bage motive sad! Ca o sa ne fie noua mai usor, altii nu o sa comenteze si chestii de genul doar ca sa vin la religia lui.

| finettibananee explică (pentru Mădă0611):

Am observat!
Deja imi zice ca e mai bine pentru mine sa-l cunosc pe D-zeu. laughing
De parca el il cunoaste sau oamnenii il cunosc de-a binele. Nu ca am ceva cu religia penticostala doar ca si mie mi se par fanatici..adica pretind ca au puteri vindecatoare si vorbesc cu D-zeu. Mie una mi se pare ciudat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In general religia indoctrineaza si indobitoceste. la ortodocsi mai e cum mai e, dar la penticostali e nasol tare. Eu personal iti sugerez sa nu faci pasul asta pentru nimic in lume, decat daca vrei sa iti traiesti toata viata dupa reguli stricte si tampite

| finettibananee explică (pentru suntserios):

Deja prietenii imi spun ca fac greseli ca m-am schimbat si ca nu merita. laughing
Stiu cum e acolo, cand eram mica mergeam cu rudele pent. la Adunare..nu puteam sta mai mult de o ora pentru ca ma plictiseam si adormeam. laughing

| NGheorghe a răspuns (pentru finettibananee):

"La Adunare..nu puteam sta mai mult de o ora pentru ca ma plictiseam si adormeam."... Acolo, printre altele, trebuie sa inveti sa dormi cu ochii deschisi!

Daca penticostalii au scopul de a aduce pe cati mai multi la religia aia a lor, atunci ar fi in stare sa faca orice pentru asta. Daca este necesar atunci chiar se va insura ca sa te duca acolo.

Ce esti tu? Câine? sa iti puna conditii.
Cea mai tare faza ar fi sa te mariti tot cu un pesticostal, dar care NU iti pune aceasta conditie.

| anonimg a răspuns:

Ma tem ca esti pe un drum gresit. Tu sari din lac in put schimbandu-ti religia. Sa stii ca e mai bine in lac, deoarece din put nu se poate iesi asa usor. Nu ca te-ar ameninta; ci vorbesc de faptul ca totul in viata ta se va invarti in jurul lui Dumnezeu -si de asemenea si tu. Si nu stiu daca iti va placea lucrul acesta.
Asa cum spune apostolul Pavel, multi se strapung cu o multime de chinuri din pricina hotararilor gresite pe care le fac. Sa nu crezi ca mai tarziu daca ceva nu iti va place, alergi la ajutorul numit "divort". Nu sunt nici penticostal si nici ortodox, dar stiu un lucru: Dumnezeu uraste despartirile in casatorie. Deci daca vrei sa te desparti, atunci fa-o acum -si Dumnezeu va fi cu tine; mai tarziu vei avea de suferit; si pe langa tine multi oameni nevinovati.
In orice domeniu al vietii, regulile sunt in natura lor stricte, si asa trebuiesc sa ramana. Chiar si cand intr-un joc nu se respecta regulile, s-a terminat cu jocul. Deci cu cat mai mult sunt reguli in casatorie; si cu cat mai mult in ce priveste relatia om si Dumnezeu! Nu iti spun sa te faci penticostala; ci iti spun ca daca el s-a rupt de biserica penticostala, s-a rupt de Dumnezeu. El isi calca constiinta pentru tine. El isi pierde mantuirea pentru tine. Si ceea ce face el este vatamator pentru sufletul lui. Iar un om care isi calca pe constiinta, nu mai este om. Ceea ce poate face vreodata un om pentru semenul sau este sa il ajute sa nu isi calce constiinta -deoarece aceasta este glasul lui Dumnezeu in om. Si tu esti singura care il poate ajuta. Si il poti ajuta spunandu-i ca sa nu te grabeasca, ci sa mai astepte pana cand tu insuti vrei sa aflii adevarul in toate aceste lucruri. Si asa sa si faci.

| milan9 a răspuns:

Dacă ar ţine cât de cat la tine nu te-ar ameninţa "subtil" si nesimtit cu despartirea, ci, ar încerca şi el un alt tip de manipulare (ca oricum cei dintr-o secta - oricare ar fi ea nu renunţa niciodata la manipulare).

| finettibananee explică (pentru milan9):

Ai foarte mare dreptate! Stiu ca e o minciuna...nu are cum sa-i dea fam. afara din Adunare pentru un nimic de relatie de 9 luni. Ar inseamna ca daca x ar avea chef sa-l dea pe y afara de la scoala fara motive ar putea face asta oricand! straight face
Tine la mine, imi demostreaza zi de zi. Doar ca faza e ca religia e problema..la noi in oras multi comenteaza din cauza ei si nu daca ne vad impreuna pe strada sau oriunde fac tam-tam! straight face Nu ne pasa doar ca ne-am saturat sa faca tam--tam din cauza unui lucru minor! straight face

| milan9 a răspuns (pentru finettibananee):

Cu toată bunăvoinţa, îţi spun că vei greşi dacă cei face pasul acesta.
Imi pare rău că îl consideri un lucru minor, dar sufletul tău nu este un lucru minor. De asta te vei convinge intrand in sfera de influenta a oricarei religii si grupări din lumea asta, dar de ce trebuie preţul acesta, să renunţi la Biserica autentica în care te situezi doar pentru a ţi se confirma încă o dată că da, există un suflet şi că e cel mai mare bun pe care îl avem?

| milan9 a răspuns:

Când te gândeşti că de faptele tale depinde însăşi sufletul tău, nimeni nu poate fi nepăsător. Nu se poate ca Fiul lui Dumnezeu să fi minţit atunci cand a confirmat o singură Biserica, dar si faptul că ea nu va fi biruită niciodată.

Este datoria ta sa descoperi (nu doar alimentându-te într-o singură direcţie, ci interesându-te în mod sincer) de ce există o singură Scriptură şi 40000 de grupări sectante (apărute toate intr-o sută de ani) ce se contrazic? Câte adevăruri există? Cine părăseşte Biserica părăseşte adevărul.
Nu asta se întâmplă oare fără excepţie cu zeci de mii de grupări în care membrii ce trăiesc în confuzie şi-ar da poate şi viaţa doar ca să confirme că ei au dreptate? sad

| milan9 a răspuns:

Câte mii de filme "bune" n-au fost făcute de-a lungul timpului, cu scenografii atrăgătoare, credibile, care au stors lacrimi… dar care poate în afara actorilor n-au avut nimic real, ci totul ficţiune, detalii instrumentate (uneori chiar neglijent, dar se pare c-a fost suficient să prindă la public).

Acesta este cruntul adevăr redus la o scară mai mică: un film te aduce în depresie sau te ridică "pe aripile vântului", te face să plângi sau să divinizezi personaje… Totul prin talentul "manipulator" al unui regizor, al unui scenarist, al unui "producător".

Adevărul este unul singur şi nu 40000 de variante de "adevăruri" şi secte ce SE CONTRAZIC între ele! Şi atunci, care este vârful Everestului şi unde se află "fundul gropii"?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E mai comod d.p.d.v. religios pentru el, dar nu stiu cu ce te incalzeste, la noi Dumnezeu zice daca vrea cineva, dar dracul de acolo te obliga sa treci la el; fa cum vrei daca treci la penticostali n-o sa mai ai nici-o grija, nici-o lipsa, nici-o suparare, doar liniste sufleteasca, glumesc bineinteles, dar iadul e mai aproape de tine; daca nu stii de ce religia ta e cea mai buna cam degeaba traiesti; iubitul tau trebuie sa faca prozelitism sa se inmulteasca ratacitii pe pamant. alegerea e a ta!

| sublime89 a răspuns:

E clar ca pentru el religia e mai improtanta decat tine. Se pare ca el te vede doar ca pe o alta persoana pe care o poate converti la religia lui. O religie cam fanatica, fie vorba intre noi. Eu nu te-as sfatui sa iti legi viata de un om care ia religia asa in serios. Plus ca la penticostali, femeia e un fel de sclava a familiei. Ea trebuie sa fie total supusa barbatului, si sa nu indrazneasca vreodata sa-l contrazica cu ceva, pentru ca el stie mai bine, si asa scrie in biblie. Deci ar fi riscant pentru tine.

| Jardelin a răspuns:

Mai este un aspect pe care tu nu-l cunosti si pentru care prietenul tau penticostal insista sa te inscrii in cultul lor. Exista credinta la ei, ca daca aduc oameni din alte credinte in cultul lor, li se iarta din pacate! Cu alte cuvinte in ciuda sinceritatii si iubirii pe care ti le declara, substratul este altul si anume o forma de satisfacere a egoismului propriu care il face de fapt sa fie ipocrit cu tine.

Eu stiu un cuplu, ea ortodoxa, el penticostal. Sint casatoriti de vreo 22 de ani, au doi copii insa relatia lor ca sot si sotie este rece. Tocmai pentru ca el nu a reusit s-o determine pe ea sa treaca la penticostali, desi el a sperat ca dupa casatorie o va convinge, a resimtit acest esec in plan personal iar frustrarile sau revarsat asupra propriei sale sotii care este o tipa foarte simpatica si de treba, dar care a avut un mare defect: nu a acceptat nicicum sa se faca penticostala!

Mai stiu un caz, de data asta al unei fete penticostale care s-a casatorit cu un baiat ortodox si a trecut ea la Ortodoxie. Se inteleg foarte bine, sint o familie foarte frumoasa si mi se pare ca au acum au doi copii. Dar ghici, ce? Familia fetei s-a racit foarte mult de ea, aproape ca a renegat-o, de parca ar fi avut ciuma! Pe mine m-a scirbit foarte mult aceasta atitudine a lor. Este incredibil cit de mult te dispretuiesc daca esti ortodox!

In concluzie, parerea mea este sa te linistesti. Schimbarea religiei este o chestiune foarte sensibila pentru sufletul unui om si s-ar putea ca niciodata in adincul sufletului tau sa nu fii fericita ca ai facut pasul asta. Iar daca nu il faci, si ramii in continuare ortodoxa iar el penticostal dupa casatorie, s-ar putea ca acest lucru sa fie ca un ghimpe in casnicia voastra.

Sa stii ca sint o gramada de baieti buni la noi la ortodocsi, numai ca nu trebuie sa-i cauti la discoteca! Trebuie sa ai incredere in Dumnezeu ca intr-o zi iti va da un astfel de baiat, cu care ai sa ai o relatie foarte frumoasa bazata pe respect si iubire, si cu care nu o sa ai niciodata probleme atit de sensibile cum sint cele de natura religioasa. Trebuie sa stii foarte mult cum sa-ti alegi baiatul, viitorul sot si tata al copiilor tai, si pe ce calitati de baza sa pui accent pentru ca acel baiat sa merite inima ta si dragostea ta.

P.S. Ai sa primesti in particular o multime de mesaje de la penticostali care sint inscrisi aici pe forum si care te vor incuraja sa te pocaiesti zicindu-ti ca numai asa iti va fi bine. Fii tare, esti ortodoxa, apartii celei mai frumoase credinte din lume, care iti ofera tot ce ai nevoie pentru a te mintui. Nu merita sa parasesti credinta ortodoxa pentru nici un penticostal din lumea asta! Sa fii mindra de credinta ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu daca l-ai iubi cu adevarat ai renunta fara ezitare la religia ta.
La fel si el.
Dumnezeu este iubire pura.
Deci nici macar nu va iubiti cu adevarat.
Asa ca lasati-o balta ca oricum divortati dupa 7 luni.

| finettibananee explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa renunt la religia mea pentru el.
Eu v-am intrebat " De ce as renunta eu!? De ce nu puteam decide asta dupa casatorie... daca va fi una. thinking Si ce reguli mai au ei in afara de asta! "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu va duceti amindoi la musulmani ca tot aceeasi prostie e. El este un las daca nu te apara fata de patron sau pastor cum isi zice ala, tu o lasa ca te lasi condusa la o religie noua de unul care nici macar nu iti este tata ori barbat, ori el este smecher si te preseaza destept si tu esti ca aia care nu fuge ci se inpiedica pentru ca ii place. Mergeti la musulmani unde el sa plece la jihad in siria si tu ramai acasa cu camilele si te gindesti mah de ce nu am ascultat cind mi-au zic cei destepti ca religia este cea mai desteapta excrocherie, cea mai subtila tortura hahahahha. Suna prosteste sa mergeti la musulmani? suna la fel de aiurea sa ramai ortodoxa ori sa te duci la nebunii aia de penticostali ca aia vorbsc in limbi hahahaha aia au darul lui dumenzeu ceva de speriat, in maxim 10 ani te-a prostit ala de nu te mai cunoaste nimeni. Daca vrei sa fi vita mergi la penticostali, daca vrei sa fi capra ramai la ortodoxi, daca vrei sa intelegi cit de umilitoare este religia de fapt mergi la musulmani sau fi desteapat si mergi la mare si daca boul ala vine, bine, daca nu, nu.

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci lucrul asta pentru nimic in lume!
Acum esti capabila sa fac orice sacrificiu din iubire, insa mai tarziu vei regreta foarte mult, iti garantez.
Tu te-ai nascut cu religia asta si ai crescut dupa regulile ei iti va fi greu sa te adaptezi la cu totul altceva si in plus de asta de ce trebuie sa fi tu cea care isi schimba religia, de ce nu o face el?
Iti spun eu ca am cunoscut cateva persoane de genul asta, sunt foarte ciudati si au anumite reguli si obiceiuri care pentru noi nu sunt ok, scopul lor este sa aduca cat mai multi oameni de partea lor.
Eu zic sa te gandesti foarte bine!

| godge a răspuns:

De ce e religia te incurca? Simplu religia cauta orice mod de a gasi noi adepti.Ce patesti tu e nimic in comparatie cu ce a facut religia in trecut. Sfatul meu:penicostal ortodox tot acelais (Dumne)zeu este.

| Therraex a răspuns:

Da de ce sa treci tu la penticostali? Sa treaca el la ortodocsi daca te iubeste atat de mult. Ortodoxismul este mai vechi decat religia penticostala. Plus ca penticostalii se pot boteza dupa 18 ani la alta religie.

| finettibananee explică (pentru Therraex):

Cica el si-ar vinde sufletul.
Si eu nu i-am cerut si nici nu ii voi cere sa faca un lucru asa de important pentru o relatie de 9 luni care la orice minut s-ar putea sa se termine...partea I.
Partea a-II-a e ca fam. lui e importnata acolo, nu i-as putea cere sa renunte la pozitia lor in societate pentru mine.

| Therraex a răspuns (pentru finettibananee):

Dar drept este ca nici el sa nu iti ceara sa renunte la pozitia ta ''sociala'' daca el nu poate, nu?
Uita-te la egalitate... nu fi orbita de ''iubire''.
Plus ca daca ar fi sa alegi intre ortodoxism si penticostali, uita-te in primul rand la care e cea mai veche religie si cea mai traditionala apoi o sa vezi care e cea mai buna alegere. Old but Gold...

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns:

Pai fiti fairplay.
Tu renunti la religia ta, el la a lui, deveniti atei si va puteti iubi fara probleme si fara sa va pese de ceea ce spune lumea.

Ai 16-17 ani fata, iti arde de casatorie? Cine sa comenteze si de ce?

Penticostalii nu au voie sa danseze.Deci ce spui de o nunta fara dans? Nu au voie sa asculte ori ce fel de muzica.In loc sa mergeti duminica prin parc o sa mergeti la biserica la el unde o sa te plictisesti.

Sincer, de ce conteaza religia? Nu puteti si voi sa credeti doar ca o entitate magica a coordonat intr-un fel sau altul facerea lumii si sa traiti dupa propriile voastre principii?

De ce iti cere sa te schimbi pentru ce spune lumea? Daca va iubiti treceti peste toate si in timp ce aia isi racesc gura barfind voi va traiti viata va distrati si va iubiti.

| finettibananee explică (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Eu am 20 de ani si el 22! Conteaza?

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns (pentru finettibananee):

Scuze,datorita numarului de la numele tau(1997) am crezut ca ai alta varsta.
Pai conteaza, adica...nu vad cum la 22 de ani le mai permite parintilor sa se bage atat in viata lor.
Adica ok, trebuie si ei sa isi dea acordul, dar pana la ai mai interzice sa se vada cu tine pe motiv religios...e cale lungaaaa.
Spune-i ca tu consideri ca sunteti tineri si religia in viata voastra nu ar trebui sa joace un rol asa important, si ca fiecare isi spune rugaciunea lui inainte de culcare si in rest va traiti viata ca toti oamenii normali.
Si ii mai spui ca doar oamenii handicapati si fara viata sociala critica si va barfesc pentru relatia pe care o aveti.
Vrea sa te schimbe pentru acei oameni? Sa te necajeasca si sa va certati pe un subiect precum religia? Sau vrea sa te vada zambind si sa fiti fericiti?
Daca pana acum totul a mers perfect intre voi, de ce incercati sa schimbati asta?
Spune-i ca nu iti convine sa dai 10% din salariu bisericii si nici sa mergi la Adunare.Ca nu te simti pregatita pentru regulile religiei lui si decat sa fii in religia aia doar cu numele mai bine nu.Plus ca am auzit niste povesti cam creepy despre ce se intampla la ei in Biserica...

| AdelaD a răspuns:

Nu e bine sa iti schimbi religia, stii asta? Sunt reguli la penticostali, dar ciudate, gen sa nu asculti uzica, sa nu iesi in cluburi etc. Esti sigura ca vrei sa faci asta? Aveti abia 9 luni! Ai rabdare si cere-i si lui asta! Da, daca vreti sa va casatoriti trebuie sa treci la religia lui, se spune ca asa e bine! Desi sunt multe cupluri de diferite religii si le merge bine! Acum depinde si de tine, daca te iubeste, te va accepta si asa.

| Aparece_Futachi_1988 a răspuns:

Penticostali astia sunt prosti ca bota rolling on the floor du-te ia-ti alt iubit Ortodox :* ca penticostali au niste reguli de balegar de vaca happy

| Daniel_Radvan_1990 a răspuns:

Este frustranta situatia!
O cunosc destul de bine, nu e usor deloc daca Mai e si orgoliu la mijloc... E vorba de principii diferite, trairi diferite, obiceiuri diferite si ASA Mai departe ( chiar daca la inceput amandoi spun ca iubirea rezolva tot ) Mai PE urma SE VA dovedi a fi foarte dificil. Si amanarea nu e buna, iti VA face viata Mai grea.

| Tau_Visul_1982 a răspuns:

Eu sunt penticostal si gindesc astfel nu te grabi barbati in general sunt mai grabiti iar apoi realizeaza ca au gresit cv un amanunt mic cu insemnatate mare. In timp daca vei simti ca intr-adevar la Penticostali iti vorbeste Dumnezeu pocaestete dar nu te pocai doar ca sa te casatoresti cu el daca il iubesti e minunat dar nu-i frumos din partea lui sa te pistoneze cu pocainta si cu lucruri cai da cv familia afara ca nu eu da nimenea el este liber sa aleaga ori ce cale ca si fiul risipitor. Dz nu obliga pe nimeni sa fie prieten cu El si nici nu cerseste prietenia si nici nu santajeaza. Sfatul meu e sa gindesti bine la tine Dz si el