| anonim_4396 a întrebat:

Bună, astăzi am găsit/ văzut o postare pe pagina principală a unei biserici nondinominaționiste, unde un păstor a publicat un anunț, dacă pot să îi zic așa, în care își îndemna oamenii care frecventează acea biserică să meargă Duminică la vot; și să voteze cu partidul PMP; unde sa înscris și fiul său mai mare la alegerile pentru camera deputaților!
Deoarece susține el, are valori creștine(partidul)!
postarea e mai veche cei drept!
Eu am descoperito mai târziu!
Acuma, nu vreau să atac pe nimeni, dar mă întreb, și vă întreb și pe voi: ce treabă are religia cu politica?
Normal consider că nu ar trebui să se implice în treburile politice!
Pentru că ori facem politică, ori ne vedem de cele sfinte!
Nu zic însă că nu ar trebui să fie interesați!
Mie unul mi se pare că influențează credincioșii/ creștinii, întrun mod direct sau indirect!
Am rămas profund uimit și dezamăgit tot odată!
Deoarece îl cunosc de ceva vreme, și pare un om de treabă, cum se cade, bun cred eu!
Îmi aduc aminte că odată întro Duminică, cu 1 lună înainte de alegeri, a pomenit de ele, și de faptul că fiul său mai mare dorește să candideze la alegeri!
A zis că vrea să fie parlamentar!
Dar nu mai știu exact ce anume, deputat parcă, sau!
Oricum eu știu un lucru, și aci mă refer în general, nu la teorie propriu zisă!
Și anume că: toții cei care au fost să zicem de bună credință, care au dorit să schimbe țara în bine/mai bine: ori au fost dați la oparte, ori au devenit coruptibili ca ei!
E o utopie să crezi că poți schimba țara în bine, în ceea ce se întâmplă în momentul de față!
Un filosof spunea că dacă voturile voastre ar conta, nu ați mai avea dreptul la vot!
Altcineva zicea : nu contează cine, și cu cine votează!
Ci, cine numără voturile!
Altădată cineva îl întreabă retoric pe o "cunoștință", de ce a intrat în parlament?
Vrea să se îmbogățească cumva?
La care respectivul a răs mirat!
Așa că degeaba, ne spune una, că altfel stau lucrurile de fapt!
Și nu trebuie neapărat să fi un analist politic, ca să îți dai seama de lucrul ăsta!
se poate vedea cum au decurs lucrurile de la ultimii ani încoace!
În concluzie, voi ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E greu sa separi polititica de religie pentru ca in general se sprijina reciproc pentru a putea controla mai bine masele de oameni, fiecare in felul sau si mai eficient impreuna.

| Irinel15123532 a răspuns:

Valorile crestine ar trebui promovate si in institutiile statului.
''Sa nu furi, sa nu minti, sa nu injuri, etc''
Cum ar arata tara cu aceste norme respectate de catre parlamentari? Mai ales ''sa nu furi''.

| Clytia a răspuns:

"Mie unul mi se pare că influențează credincioșii/ creștinii, întrun mod direct sau indirect!" - oamenii sunt ușor influențabili când nu au o bază formată, n-au cunoștințe în domeniu și astfel au tendința ca pe primul lucru pe care-l aud (fie sau nu prezentat cu argumente pertinente) să-l perceapă ca pe un adevăr absolut. Aici nu se pune problema de religie sau de biserică, cât de acel preot. Și vina nu e a preotului, ci a naivității enoriașilor, ce sunt cu ușurință manipulați.

| bettybetty a răspuns:

Cred ca politică ar trebui să ne privească pe noi creștinii. Dacă toți politicienii ar fi creștini, ce bine era!
E greu să mergi sa votezi un rau mai mic. Mai ca nu mai ai chef de niciun vot... nu ai cu cine.
Însă de asemenea cred ca, Casa Lui este locul unde trebuie vestit El, nu politica. În timpul dedicat Lui, sa fie numai El.
După dacă vrei sa spui și ceva politic, dacă stii ca exista o valoare creștină acolo care merită susținută prin vot n-ai decât sa spui