| PentruMine a întrebat:

"Biblia nestiutorilor de carte", "Fereastra spre ceruri", "Refugiu al privirii pentru orice inima indurerata " - acestea sunt denumiri puse icoanei. Voi cum le explicati?

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Una dintre cele mai frumoase definitii pentru icoana este aceasta metafora: fereastra spre cer. O definitie cu adevarat inspirata.

Elementul comun al tuturor icoanelor este sfintenia persoanelor reprezentate in ele. Tocmai de aceea icoana are aceasta calitate: de a ne facilita legatura cu Dumnezeu si cu Sfintii Sai.
Fundamentul dogmatic al cinstirii Sfintelor icoane este întruparea Fiului lui Dumnezeu, despre care Sf. Ioan Damaschin scrie următoarele:

„De n-ar fi venit Hristos în trup nu ne-am fi închinat la icoane. Dar pentru că Hristos, venind pe pământ, ni s-a arătat ca icoană a Tatălui, şi cu chipul ipostasului lui Dumnezeu în El, aşa îl pictăm şi noi în icoană".
A fost o perioada cand evreii din cauza orbirii lor se inchinau la sculpturi din lemn, piatra, etc. crezand ca ele sunt insufletite (vietuite) ceea ce este total gresit (animism).
Prima icoană a fost pictată de Sf. Evanghelist Luca, deoarece el avea atât cunoştinţe medicale, cât şi cunoştinţe de pictură.
Cand ne rugam si in fata noastra este o icoana, in fata il vedem pe Dumnezeu, incercam sa depasim acest material lumesc.
Biserica Ortodoxa imbina foarte bine "materialul cu imaterialul" in cadrul cultului.

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu cred ca seamana foarte bine cu cele ORIGINALE, cele din Babilon. De exemplu la inceput erau venerate Zeita Istar cu Zeul Tammuz in BRATE pe cand era pruncul ei apoi devenind amantul ei. Dupa crestinarea FORTATA facuta de Constantin cei doi au fost REBOTEZATI in Fecioara Maria cu Pruncul Isus. Nu este nevoie de explicatii deoarece DUMNEZEU a PREVAZUT asemenea situatii prin PORUNCA a DOUA.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Biblia nestiutorilor de carte-Daca nu stii sa citesti, iti poti da seama ce eveniment Biblic este ilustrat.
Refugiu al privirii pentru orice inima indurerata-Daca un om este indurerat, poate privi la icoana pentru liniste.Adica,in loc sa se uita la Tv,mai bine se uita la icoana, caci e mai linistitor (un exemplu cam ciudat, dar mergelaughing )

Atentie!
Icoana este doar o ilustratie, ea nu este Dumnezeu! Nu va inchinati icoanelor, ci lui Dumnezeu prin ele.
O zi buna!

| unbaiatanonim a răspuns:

No sense.