| micutsa19 a întrebat:

Buna colegii!
problema mea e cam asa: eu sunt catolica,iar el este ortodox si avem un copil pe care eu il vreau la catolici,iar el evident la ortodoxi,insa eu nu sunt prea impresionata de aceasta religie si obiceiurile ei (ps:nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta e parerea mea) cum ar fi invataturile si sacramentele la noi se i-au pe rand astfel incat acel copil sa poate fi capabil de acestea.Prima oara se i-a botezul apoi cand copilul creste si este capabil sa memoreze si sa invete la varsta de 9 ani i-a Sf.Impartasanie,apoi cand mai creste un pic pe la 14-15-16 ani i se administreaza Sf.Mir insa pentru a fi pregatit pentru aceste sacramente trebuie sa inveti anumite chestii,sa stii anumite raspunsuri si rugaciuni pe cand daca se i-au toate gramada cand copilul e mic acesta nu va mai fi nevoit sa invete si sa stie toate acestea, mai e Preotia si Casatoria la noi sunt 2 sacramente total diferite ori alegi una ori alta pe cand la ortodoxi daca alegi Preotia trebuie neaparat sa te si casatoresti,sau in legatura cu casatoria:la noi nu ai voie sa te casatoresti decat o singura daca cu exceptia decesului unuia dintre miri, pe cand la ei te poti casatori de mai multe ori si atunci unde se respecta juramintele facute? mie mi se pare ca biserica sprijina juramintele false ceea ce mi se pare total incorect...si ar mai fi alte chestii care nu imi plac la ei, dar ramanem asa.
Si acum intrebarea mea: daca copilul meu va fi botezat la ortodoxi ar putea sa mai primeasca Sf.Impartasanie si Sf.Mir la catolici?(banuiesc ca nu, dar totusi mai sper sa fie vreo solutie) si mai e o chestie la ortodoxi mama copilului nu poate participa la botez pe motiv ca cica e lehuza sau ceva de genu...pe cand la noi la catolici mama are chiar un rol important si trebuie neaparat sa fie prezenta deoarece trebuie sa depuna un juramant si sa ajute la fel ca nasa la botezul copilului,eu acum as vrea sa particip evident la botezul copilului meu si ma gandesc ca fiind catolica nu mi se aplica aceeasi regula ca la ei,zic si eu,,, imi doresc foarte mult sa fiu prezenta as face un lucru chiar atat de grav?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Da, dacă copilul va fi botezat la ortodocsi va putea primi ulterior Sf.Impartasanie si Sf.Mir la catolici (daca vei tine neaparat sa fie la fel ca si tine, catolic).
Botezul nu se mai repeta. Primul ramane valabil.

| micutsa19 explică (pentru milan9):

In sfarsit cineva care a inteles adevaratul sens al intrebarii mele si nu comenteaza motivele, merci mult asta voiam sa aflu...

36 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

O persoana se poate preoti chiar si daca nu se casatoreste. Este exemplul unora dintre calugarii din manastiri.
Biserica din primele secole administra taina miruilor imediat dupa botez. Catolicii insa au schimbat insa acest lucru.

| micutsa19 explică (pentru milan9):

Eu cunosc un caz foarte de aproape in care aceea persoana ortodoxa fiind vroia sa se faca preot insa nu putea deoarece trebuia sa se casatoreasa si nu putea accepta acest lucru astfel ca a trecut la catolici unde nu era o problema,iar calugarii sunt calugari si preotii preoti, sunt oarecum diferiti, eu mai sus am incercat sa fac diferenta la noi ori e alba ori e neagra, ori preot ori casatorit ceea ce mi se pare normal, acum fiecare gandeste cum vrea daca eu asa am fost invatata de mica mi se pare normal sa judec astfel asa cum tu ai fost invatat dupa propria ta religie...

| Vektor a răspuns (pentru micutsa19):

Tie iti convine bine mersi sa-i iei dreptul de a-si intemeia o familie?
tu esti maritat ai si copil, dar de ce altu' sa aiba si el?
de ce crezi tu ca un preot sa nu aiba familie? ti se pare corect?

| milan9 a răspuns:

Dar mai bine il botezati ortodox

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca botezul este peste 40 de zile cat dureaza lehuzia, ca n-o sa fii lehuza toata viata; daca tot esti asa pornita vezi ce separa aceste religii, apoi pronunta-te

| micutsa19 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Uite inca o diferenta la noi poti boteza un copil si dupa 2 saptamani cu cat e mai repede cu atat mai bine, de asta chiar nu stiam...iar eu iti spun ce mi s-a spus "mama nu poate participa la botezul copilului" si nu vad de ce

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru micutsa19):

Poate participa, si sotia mea a participat la botezul copiilor nostri - am doar 3

| sublime89 a răspuns:

Eu v-as sfatui sa nu-i bagati pe gat copilului nicio religie, ci sa-l lasati sa creasca ferit de indoctrinare, ca atunci cand va fi mare sa isi faca el singur o parere in legatura cu lumea in care traieste.

| micutsa19 explică (pentru sublime89):

Totusi un copil trebuie botezat

| sublime89 a răspuns (pentru micutsa19):

De ce trebuie botezat? Pentru ca asa spun unii care nu stiu pe ce planeta traiesc? Fii serioasa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu zic sa-l faci popa, direct. Da popa ortodox, ca e mult mai cautat. Fara niciun misto, daca as lua-o de la inceput m-as face popa, nu vezi ce bine o duc majoritatea?

| micutsa19 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai de ce o duc bine majoritatea pentru ca Preotia a devenit o afacere si nu vorbesc aiurea chiar cunosc destule cazuri in care s-a depasit de mult scopul destinat celor ce se fac preoti

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru micutsa19):

Pai si eu de ce crezi ca ti-am zis sa-l faci popa pe fi-tu? Religia nu-ti da de mancare, nu-ti plateste intretinerea sau lumina si nici nu te imbraca iarna... Meseria de popa in schimb, da.

| micutsa19 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Inca nu stiu daca va fi baiat si pot fi si alte moduri prin care sa iti castigi existenta, iar eu inca tind sa cred ca aceasta nu e trecuta in categoria "MESERII"

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca-i fata o faci preoteasa.

| Alphawolf a răspuns:

Eu ma indoiesc ca te ajuta la ceva asfel de superstitii si prejudecati, ele doar te indeparteaza de adevaratele valori, de ceea ce este necesar si constructiv cu adevarat. Sunt multe alte lucruri care ar trebui sa va preocupe...

| suffarstar a răspuns:

De ce nu lasi copilu' sa aleaga el unde vrea?

| micutsa19 explică (pentru suffarstar):

Cum poate alege un nou nascut unde vrea? si din cate stiu eu toate religiile sustin ca un copil trebuie botezat dupa nastere

| suffarstar a răspuns (pentru micutsa19):

Pai tocmai,daca nu poate sa decida,de ce ii turnati tipare in cap? Implementati-i norme morale,invataturi sanatoase,invatati-l sa aleaga,sa stie cand sa zica Nu si cand sa zica Da. Familia nu va fi niciodata unita,tu il vrei la catolici,el la ortodocsi, unde e unitate in asta? Mai bine ajungeti la un numitor comun, calcati peste prejudecati, peste interpretri si peste detalii nesimnificative. Iubeste-ti barbatul si copilul si elimina toate barierele care ar putea ameninta casnicia voastra. Eu zic ca cel mai bine unu dintre voi adopta religia celuilalt.

"Religia ne desparte, credinta ne uneste. "

| NGheorghe a răspuns:

Si tu ai fost botezata de mica, apoi la 9 ani ai avut Sfanta impartasanie, la 14-15-16 ani ti s-a administrat Sf.Mir... si la ce ti-au folosit? La ce buget financiar au bisericile, isi permit sa faca aceste spectacole ce sunt foarte impresionante, dar la urma urmei aceste biserici s-ar descurca mii de ani si fara credinciosi si contributiile lor. Acolo este o lume ierarhica care are puterea de la "ei putere" sa stabileasca chestii si legi". Ce legatura are spectecolele alea cu responsabilitatile voastre de parinti? Daca crezi ca copilul tau va va avea vreun avantaj daca, pe de o paerte, i se baga teorii in cap despre ingeri si draci, iar pe de alta parte nu il inveti tu singura chesti banale despre moralitate (furt, crima, depravare cat si chestii banale despre cum sa ii identifici pe talhari, criminali, depravati... chestii fara de care are mici sanse sa reusasca in viata) atunci as zice ca esti foarte credincioasa. La biserica ar trebui sa se invete avantajele unei conduite morale dar nu se invata asa ceva; acolo este obligat si speriat daca se poate si pana ar face caca pe el/ea; cand am zis ca esti credincioasa am vrut sa zic ca esti credula. Cand esti credincioasa nu ai superiori care sa faca reguli in familia ta si pe bani, la botez sau orice altceva, toti popi fac tot ceea ce vrei tu.

| micutsa19 explică (pentru NGheorghe):

Din ce cunosc eu nu toti popi fac ceea ce vrei tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca crestina fiind, cunosti foarte bine rolul barbatului si al femeii in casnicie dar de dastepta ce esti nu vrei sa te supui nici sotului nici domnului.atunci mergi la biblie si vezi ce religie are bunul Dumnezeu si faceti ca el.lasati prostiile omenesti, gandurile de curvie si celelalte prostii ale voastre din cauza carora poate suferi copilul vostru fiindca undeva, vina este doar a unuia singur; ori tu ai dat de scula catolica,.ori el de curva ortodoxa si va place mult de tot.succes si sa dea Domnul bine.ca nu el v-a adus aici.a-ti ajuns singuri.da copilu nu are nici o vina iar cand v-ati luat facut-ati juraminte in biserica.ori ma insel eu? pana moartea va va desparti? iaca ca contrar poruncii; ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta, voi ajungeti despartiti de satan prin curvie si ganduri murdare.succes.

| micutsa19 explică (pentru anonim_4396):

Draga ai cam incurcat total ceea ce am spus eu cu raspunsul tau in primul rand ca eu sunt cea catolica si nu el si in al2lea rand nu are nici o treaba curvia cu ceea ce am intrebat eu si te rog frumos sa nu ma jignesti daca am un copil cu un barbat de o alta religie nu inseamna ca sunt curva da? ar fi cazul sa te controlezi si la mine eu stiu ca barbatul si femeia sunt egali...pacat ca ai alturat cuvintele "scula","curva" si "Domnul" din cate stiu eu sunt total opuse, dar...in fine nu asta ma interesa stii tu daca nu stii sa dai un raspun calumea mai bine te abtii si poate mai citesti odata ceea ce ma interesa pe mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru micutsa19):

Mai fata? am vazut atatea si am trecut prin multe, si intr-o casnicie motivele invocate de tine acilisea, nu au legatura cu realitatea cea nespusa.noi romanii spunem asa, intr-o relatie, este un bou si o belea.intr-o casnicie cu un copil, neintelegerile nu sant din cauza religiei.sant din cauze cunoscute si de tine si mai ales din cauze nespuse,de genul,taticu,mamica,prietenul,prietena binevoitoare,gaina vecinului care pare curca, plecatu in delegatii, etc, etc.ti-am raspuns tie, dar scula si curva, se refera la toate si la toti cei ce ajung la neintelegeri si divort in ultima instanta.si o spun cu durere, fiindca totul incepe frumos si cu juraminte vesnice, in fata societatii si a Domnului si se termina la tribunal ca vreti sa fie copilul ortodox ori catolic? am o casnicie frumoasa si ma doare cand vad ca doi oameni care se iubeau ajung in sala pasilor pierdutimdin motiveeeee....stii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"insa eu nu sunt prea impresionata de aceasta religie", ca religia ta e mai breaza ca oricare alta. pff, daca taceai filosof ramaneai.

| micutsa19 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos da sa stii ca e mai breaza si in caz ca nu ai observat am specificat ca e parerea mea cumva nu am dreptul la parerea proprie? ti-am enumerat si cateva dintre motive care pentru mine inseamna destul de mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru micutsa19):

Nu am zis nimic rau, cum tu ai dreptul la parerea ta asa am avut si eu si am ziso.

"Cum poate alege un nou nascut unde vrea? si din cate stiu eu toate religiile sustin ca un copil trebuie botezat dupa nastere", pai asa au facut nenorocitii aia, sa le bage la copii imdiat dupa nastere prostii din astea, si "despteptii" de parinti ca tine, ca fara dzeu nu pot ajunge la baie, sa le bage pe gat numai minciuni. Daca fiecare om dupa o varrsta de 14 sau 16 ani si.ar putea alege singurii religia nu ar mai exista asa multi "credinciosi".
o zi buna, si ai grija de copilul ala ca deja saracul e pe drumul gresit, cu mamica ca tine. nu am zis ca esti rea, dar ii bagi prostii in cap si e rau si asta

| micutsa19 explică (pentru anonim_4396):

Merci draga bine ca esti tu destept

| anonim_4396 a răspuns (pentru micutsa19):

Aici nu e vorba de a fi desptept sau prost, e sa vezi peste minciunile altora.
si mai e faptul ca iti vei invata de mic copilul sa ii bage preotului 5 lei in buzunar ca sa ii ierte "pacatele".

| Vektor a răspuns:

Ce probleme existentiala ai si tu...

"mai e Preotia si Casatoria la noi sunt 2 sacramente total diferite ori alegi una ori alta pe cand la ortodoxi daca alegi Preotia trebuie neaparat sa te si casatoresti, sau in legatura cu casatoria:la noi nu ai voie sa te casatoresti decat o singura daca cu exceptia decesului unuia dintre miri, pe cand la ei te poti casatori de mai multe ori si atunci unde se respecta juramintele facute? mie mi se pare ca biserica sprijina juramintele false ceea ce mi se pare total incorect...si ar mai fi alte chestii care nu imi plac la ei, dar ramanem asa."

1.sa-ti aduca cineva aminte cate cazuri de preoti pedofili s-au descoperit la catolici.

2. daca nu te mai intelegi cu sotul sau sotia dupa 1-2-3 ani, cumva esti obligat/a sa-ti petreci toata viata nefericit/a? de ce? pentru ca religia ta iti impune sa ai doar un singur sot/sotie?

ba voi ganditi macar asa cat de cat la ce va baga astia pe gat?

solutia paciuitoare ar fi sa-i faceti botezul in ambele biserici sau sa asteptati decizia copilului.

| micutsa19 explică (pentru Vektor):

Ca sunt preoti care au calcat stramb asta nu e problema mea pe mine ma intereseaza in general nu anumite cazuri si daca nu e corecta religia mea in legatura cu casatoria atunci de ce mai trebuie sa jurati "pana cand moartea va va desparti"? sau de ce mai jurati? nu inteleg, dar cum am mai zis nu jignesc pe nimeni e pur si simplu parerea mea

| HowdidIgethere a răspuns:

Trebuia sa va ganditi la asta mai demult.

| micutsa19 explică (pentru HowdidIgethere):

Pai cand mai demult? am 4 luni si ceva de sarcina

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns:

Mda...Eu zic sa ii prezentati copilului dvs. ambele religii (si nu numai) in mod obiectiv, la o varsta la care sa poate judeca rational; sa il incurajati sa se informeze despre toate religiile si istoria acestora si sa isi aleaga singur daca doreste sa adere sau nu la o religie.
Eu va recomand sa discutati cu sotul dumneavoastra de ceea ce e mai bine pentru fiul/fiica dvs..Religia catolica si cea ortodoxa au aceeasi baza, deci nu sunt asa multe diferente.Nu trebuie creat un conflict familial pe aceasta tema.

*Copilul are dreptul sa isi aleaga singur religia, daca doreste sa aiba una.

| micutsa19 explică (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Tocmai ca am avut aceasta discutie in familie, dar nici unul nu vrea sa cedeze si am luat in calcul ca, copilul trebuie sa decida singur, dar pana va ajunge la aceea varsta trebuie botezat nu?