| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, am cateva nelamuriri.

Cum este logodna, casatoria si botezul copilului daca cei doi parteneri au religii diferite? una catolica, unul agnostic (fost adventist). Se pot face si asa, sau trebuie religie comuna? Daca una dintre familii nu e de-acord cu casatoria?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casatoria civila nu este o problema, indiferent de credinta sau necredinta partenerilor sau ca au credinte diferite ori unul este ateu.
In schimb, la casatoria religioasa, de regula se cere ca ambii sa faca parte din aceeasi denominatiune, cel putin formal.
Botezul se poate face in religia celui credincios.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

1 răspuns: