| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Dacă voi credeți în Dumnezeu cum de nu credeți în paranormal?

Mă refer ca voi credeți într-un duh sau spirit care a creat "lumea " și nu puteți crede în paranormal? happy

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Paranormal = SPIRITISM sau forma de manifestare a SATANEI fata de oameni.
Adventistii (asta pentru uni f.f. "initiati") cred in Spirtitism (SATANISM sau paranormal) dar resping cu putere aceasta forma de manifastare a Dracului.

| doctorandus a răspuns:

Adventistii, de ex., sunt crestini materialisti (Dumnezeu exista, paranormalul e fie inselatorie, fie de la Diavol).

| DeathIncarnate a răspuns:

Am invatat o chestie in viata, biserica are nevoie de existenta dracilor pentru a exista si ea la randul sau.

Asa ca cine spune ca nu crede in demoni/paranormal, de fapt nu stie in ce crede.

| RAY a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Crestinismul in lipsa lui satana nu are sens de asta crestini au inventat satanismul

| danbnz a răspuns:

De ce generalizezi?
Eu cred si in D-zeu si in paranormal si in viata de apoi!

| RAY a răspuns:

Pentru ca au credinte indoctrinate,daca cresteau cu credinta ca exista fantome,varcolaci,vampiri credeau asta,societatea romaneasca este una superstițioasa, credula,credinta = a crede orbeste in ceva de care nu poti dovedi, stiinta =cunoastere, a putea dovedi, astept dovada cum ca exista ceva pananormal hai sa vad si eu

| Goete a răspuns:

Daca creziin Dumnezeu, paranormalul e normal

| Mircea08 a răspuns:

Eu nu cred in paranormal deoarece nu exista, asa cum nu exista paraadevar, parahotie, paracinstit, leu paraleu, etc. Exista normalul iar ce este in afara normalului este anormal.
Exista lucruri normale pe care lumea, din nestiinta le numesc paranormale, cum ar fi mutarea obiectelor cu ajutorul credintei (si nu cu ajutorul gandului cum se spune). In Evanghelie Iisus a spus ca daca am avea putina credinta am putea muta si muntii din loc. Mersul pe apa - Iisus si apostolii au mers pe apa si era un lucru nemaintalnit dar perfect normal. Cand apostolul Pavel (daca nu gresesc) s-a indoit ca poate merge pe apa a cazut in apa, deci tot cu ajutorul credintei facea si asta.
Tu crezi in paranormal, de ce nu poti muta obiecte de ex? Pentru ca nu crezi ca acest lucru este normal, deci posibil, tu crezi ca e paranormal si asta o poate face numai un om paranormal.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Insasi faptul ca oamenii se duc la biserica si se baga mult mai multi bani in biserica decat in orice altceva (autostrazi, poduri, spitale, etc.) este o dovada categorica, ca oamenii isi doresc minuni
probelma cu paranormalul in schimb e ca nu vine de la biserica/D-zeu, asa ca oamenii nu cred in ele, eu de exemplu sunt sigur ca exista (paranormalul), insa nu o sa imi petrec viata cautand-ul

| IubitoareaDePisici a răspuns:

Eu cred in paranormal.chiar am trait aceata experienta

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru IubitoareaDePisici):

Bună, și eu

| Octavian199 a răspuns (pentru IubitoareaDePisici):

Ia uimeste-ma.