| Delia_Deliutza_1995 a întrebat:

Buna :* De ceva timp ma tot confrunt cu o problema...imi vin in minte numai ganduri urate despre Dumnezeu pur si simplu fara sa vreau chiar si cand ma rog. Oricat incerc sa ma gandesc la altceva nu pot si imi fuge iar gandu numai la prostiile astea. Cred in Dumnezeu si nu vreau sa am astfel de ganduri urate despre el, despre Iisus si toti sfintii chiar nu stiu ce se intampla, am cautat pe net si am aflat ca se numesc ganduri de hula si ca mai sunt persoane in aceeasi situatie ca mine. Chiar nu stiu ce sa fac ma confrunt de ceva timp cu asa ceva plus ca am la fel parca o frica in mine despre absolut orice tot cred ca mi s-ar putea intampla orice rau parca am o stare de panica continuu si imi vin la fel ganduri ca s-ar putea intampla ceva mi-e frica sa nu innebunesc laughing Am 17 ani si toate astea au inceput in urma cu 5 ani dar de 1 an parca e tot mai rau.Ce sa fac crying crying

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

E clar că se dă o bătălie puternică pentru sufletul tău,mai bine roagă-te-Dumnzeul meu,care m-ai creat îți dăruiesc sufletul meu Ție și îți cer iertare pentru toate păcatele mele(mărturisește tot ce îți vine în minte,toate lucrurile pentru care te apasă conștiința) și iert și eu toate personele care mi-au greșit și mi-au produs amărăciune(spune exact pe cine și în ce privință)Primesc iertarea păcatelor mele în numele lui Iisus Hristos care a murit și pentru mine.Te aleg Iisuse ca Stăpân al vieții mele, îți dăruiesc trupul, mintea tot ce sunt eu. Orice demon de hulă, de fircă vă poruncesc să plecați de la mine acolo unde vă trimite Iisus și să nu vă mai întoarceți, eu îi aparțin lui Dumnezeu.Cuvintele noastre au putere și autoritate peste viața noastră.Vei fi liberă.

| Delia_Deliutza_1995 explică (pentru ania):

Multumesc, o sa incerc! crying

20 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti umpli mintea cu altceva. De ex inveti 3 psalmi pe de rost si vreo 3 scurte molifte din psaltirea ortodoxa (rugaciunile de dupa catisme). Din cate stiu exista si o rugaciune a unui Sf Simeon pentru ganduri de hula.

| danay72 a răspuns:

Încearcă sa citești zilnic din Biblie și să te gândești la cele citite.Ai putea citi din Psalmi. Te vei regăsi în gândurile lor. Apoi cere ajutorul lui Dumnezeu, spune-i îndeosebi ce simți și cere-i sa te ajute în acele momente. Vei reuși.

| RAY a răspuns:

Ce ganduri urate ai cu el?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Adevarul te va elibera.
Vechiul Testament este cheia.
Noul este doar o inventie a unui psihopat Saul din Tars.
https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM

| VelaJohnny a răspuns:

Demonii nu citesc gandurile oamenilor si nici nu le pot modifica. In functie de informatia cu care iti hranesti mintea, ai si gandurile. Eu zic sa citesti din Biblie in fiecare zi cat de putin si sa meditezi la acea informatie. Cititul are efect relaxant (in cazul meu cel putin), iar cand meditezi la ceea ce ai citit, pune-ti urmatoarea intrebare: ce invat despre Dumnezeu de aici? In felul acesta, il vei cunoaste mai bine pe Creator si vei gasi lucruri interesante si frumoase despre el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand mintea se umple de ceva incepe sa in afara.e buine sa o glesti de rele,intinaciuni, ocari, invidii, si sa o umpli la loc cu tot ce bun frumos si placut tie si domnului.iar rugaciunea isihasta este intr-adevar buna, fiindca iti alunga acele ganduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă să-ți vină că nu e nimic rău în asta. Doar că este cam ciudat să-și vină gânduri rele despre ceva ce nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exprima-te mai concret. Ce anume este urat, gandul?
Nu poti fi ajutata daca nu te exprimi inteligibil.

| Delia_Deliutza_1995 explică (pentru anonim_4396):

Daca ceilalti au inteles problema mea tu cum de nu poti intelege ce am scris? Dar ca sa iti explic si tie... ma chinui cu diferite ganduri adica imi vin in minte lucruri urate despre Dumnezeu, despre sfinti si uneori despre toata lumea chiar ..imi vine sa injur fara sa vreau lucrul asta nu imi pot controla gandurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti fie frica de gandurile urate care-ti vin, ca nu sunt din suflet, ci apartin diavolului. O metoda eficienta de alungare a gandurilor rele o constituie la început marturisirea lor unui duhovnic cu experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciune la intristari, spaima, ganduri si vise urate care tulbura pe om
Din Psalmii lui David
Dumnezeule, intru numele Tau man­tuieste-ma si intru puterea Ta ma ju­deca. Dumnezeule, asculta ruga­ciunea mea; pleaca urechea Ta la graiurile gurii mele. Ia aminte spre mine si ma asculta, ca m-am mahnit intru ingrijorarea mea si m-am aba­tut. Inima mea s-a tulburat intru mine si frica mortii a cazut asupra mea. Temere si cutremur au venit peste mine si intunericul m-a acoperit.
Doamne, Dumnezeul mantuirii me­le, ziua am strigat si noaptea inaintea Ta. Sa ajunga pana la Tine rugăaciu­nea mea; ca s-a umplut de rele sufletul meu si viata mea de iad s-a apropiat!
Miluieste-ma, Doamne, ca nepu­tin­­­cios sunt! Vindeca-ma, ca s-a tul­bu­rat foarte sufletul meu. Ostenit-am intru suspinarea mea. In toate nop­tile imi stropesc patul cu lacrimile mele si in ele imi scald asternutul.
Pentru ce esti mahnit, suflete al meu, si pentru ce ma tulburi? Nadaj­­duieste spre Dumnezeu si ma voi mar­turisi Lui, mantuirea fetei mele si Dumnezeul meu.
Domnul este luminarea mea si Man­­tuitorul meu, de cine ma voi teme? Domnul este sprijinitorul vietii mele, de cine ma voi infricosa?
Iubi-Te-voi, Doamne, virtutea mea! Domnul este intarirea mea si scapa­rea mea si izbavitorul meu. Dumnezeu este ajutorul meu si voi nadajdui intru Dansul: Aparatorul meu si puterea mantuirii mele si sprijinitorul meu. Amin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună Delia, și eu am aceleași gânduri ca ale tale, ele vin din nemulțumiri din viața personală, la mine e din cauza singurătății, la tine poate fi din pricina relațiilor (de prietenie) false lipsite de încredere. Pentru a te detașa de astfel de gânduri ai nevoie de comunicare și 1-2 prieteni adevărați și de încredere.
Pe lângă asta și anumite melodii au același efect, țin minte că mă uitam într-un timp la Codrin și înjuram încotinuu, fără să vreau, de aceea e absolut necesară schimbarea.
În privința rugăciunii, ea trebuie spusă de 5 ori pe zi (când te trezești, la mese și înainte de culcare). rugăciunea cea mai puternică este Tatăl nostru sau varianta ei scurtă "Dumnezeule milosiv fi mie păcătosului/păcătoasei" doar în cazul în care nu o poți spune.
Dumnezeu să îți ajute și nu uita să iubești cât poți și cum poți happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. esti chinuita pentru ca nu esti informata.
informati-va:
www.bibliapentrusceptici.ro /
www.godisimaginary.com /
http://godisimaginary.com/all-videos.htm /
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://bibliapentrusceptici.ro/......in-biblie/
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts /
https://www.facebook.com/Dumnezeu-343779225706570/?fref=ts&ref=br_tf /
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts /
https://www.facebook.com/......694470774/ /
sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici o parte din lista http://bibliapentrusceptici.ro/lista-sfarsitul-lumii/
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ /
https://www.google.com/search?q=religulous+cu+subtitrare&ie=utf-8&oe=utf-8 al treilea link filmelehd.ro /
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri. /
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri /
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch /

| Eric2006 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Este greșit ceea ce spui.

| Eric2006 a răspuns (pentru Eric2006):

Einstein a demonstrat că Dumnezeu există.Îl putem simți.

| Mihαi a răspuns:

Buna!
Acele ganduri de hula nu-s ale tale, sunt ale diavolului. El incearca sa-ti distraga atentia de la rugaciune prin diverse metode.
Si eu am avut aceeasi problema pe care o ai si tu, si eu am avut momente in care pur si simplu nu puteam sa ma rog din cauza gandurilor spurcate ce-mi invadau mintea.
Citeste aici, poate o sa te ajute sa-ti rezolvi problema: http://www.popasduhovnicesc.ro/links/Par_sfat2.htm
O zi buna!

| Delia_Deliutza_1995 explică (pentru Mihαi):

Si cum ai facut sa scapi de gandurile alea?

| Mihαi a răspuns (pentru Delia_Deliutza_1995):

Pentru mine aceste ganduri necurate au inceput anul trecut in perioada sarbatorilor Pascale.
Nici acum n-am scapat in totalitate de ele.
Incearca sa nu le mai dai importanta acelor ganduri.
De fiecare data cand o sa-ti vina un gand de hula la adresa lui Dumnezeu, spune rugaciunea inimii: 'Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa!'.
Mereu cand spuneam aceasta rugaciune (fie ca o ziceam in gand, fie cu voce tare), sufletul meu se linistea.
Toti oamenii care cred in Dumnezeu primesc aceste 'atacuri' de la diavol.