| anonim_4396 a întrebat:

cum pot ști dacă am hulit împotriva Domnului? Tot timpul am anxietate și mă simt pierdut pentru că simt că am comis păcatul de ne iertat. Astăzi eram concentrat făcând ceva și am vrut sa zic că îl iubesc pe Dumnezeu, dar deoarece aveam gânduri urâte și eram concentrat pe ce făceam nu știu exact ce am spus și îmi e frica ca nu cumva sa fi zis din greșeală ceva urat de Dumnezeu. Nu cred că am zis ceva urat, dar faptul că nu știu fix ce am zis mă neliniștește. Și până acum am avut gânduri de hula împotriva lui Dumnezeu fără să vreau, dar tot timpul le am ignorat deoarece ziceam că sunt numai niște gânduri pe care mi le baga diavolul in cap, dar de data asta îmi e frica că nu cumva sa fi zis ceva chiar cu gura mea.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cere trimitere la psihiatrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anxietatea se trateaza la psiholog cel mai corect sa stii

| Holiday a răspuns:

Ce spui tu e ca atunci cand ai fantezii cu Alba ca Zapada, apoi nu mai poti dormi de teama ca ai lasat-o gravida.
Cum zice cineva mai sus, un control psihiatric ti-ar fi necesar...

| Panamax a răspuns:

Cumva ai avut fantezii cu Domnul?

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, nu ai comis pacatul de neiertat.
Lasa-ma sa iti explic inainte de a ma contrazice.
Pacatul de neiertat il gasim in biblie in Matei 12, este vital sa nu scoti un verset din contextul lui pentru ca asa ii poti da orice interpretare ai dori.
Era vorba de un context aparte, Domnul Iisus vindeca un om in prezenta fariseilor, ei spun ca este lucrarea lui satana prin Iisus, Iisus acorda raspunsuri imbatabile care dovedesc fara indoiala contrariul.
Si adauga ''Oricine va vorbi impotriva fiului omului va fi iertat, dar oricine va vorbi impotriva Duhului Sfant nu va fi iertat''
Iisus spune practic ''In ceea ce Ma priveste sunt gata sa suport orice insulta, dar nu va jucati cu planul de mantuire al Lui Dumnezeu, pe Mine nu Ma cunoasteti, dar pe Duhul Sfant Il cunoasteti bine, de ce mintiti ca oamenii sa nu vada adevarul?''

Nu era prima ''abatere'' ei s-au impotrivit continuu Duhului Sfant care voia sa ii mantuiasca si pe ei, pilda fiului rirsipitor, poate cea mai frumoasa pilda din biblie spusa de Domnul Iisus a fost spusa in prezenta lor, a fariseilor, dar ei iar si-au impietrit inimile, si-au impietrit inimile si au inchis obloanele ca si ceilalti oameni sa nu vada pe Dumnezeu, Hula impotriva Duhului Sfant este o impotrivire constanta si continua, cand un om alege in mod deliberat sa il alunge pe Dumnezeu din viata lui, cand se impotriveste total Lui Dumnezeu, constant si continuu, Dumnezeu i-a dat vointa libera acelui om si nu ii poate forta mana, in acel moment omul comite pacatul de neiertat, nu pentru ca Dumnezeu nu mai vrea sa-l ierte, ci pentru ca omul nu mai vrea iertare, a ales sa plece definitiv, exact ca lucifer.
Nu ai comis acel pacat, de unde stiu asta?
Inca te framanta, inca iti pasa ''oare am comis acel pacat? oare am pacatuit?'' cand iti pui asemenea intrebari, este dovada clara ca nu ai ajuns in acel punct.
Daca ai asa numitele ''ganduri de hula'' adica ai fara vointa ta, ignora-le, daca a fost o greseala facuta de tine, marturiseste-ti Domnului pacatul in rugaciune, cere-ti iertare prin jertfa Domnului Iisus la cruce, singura cale de iertare si mantuire, asuma-ti responsabilitatea pentru pacatul comis, accepta iertarea, si mergi mai departe cu Dumnezeu. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| sanboss a răspuns:

Avand in vedere ca vb de Fiul iti pot spune doar atat : CITESTE CU ATENTIE
MATEI 12 De aceea vă spun: Orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată. Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat, dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.
1IOAN 2 Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem* la Tatăl un Mijlocitor1, pe Isus Hristos, Cel neprihănit.

Cu siguranta daca vi cu o inima sincerea si cu dorinta de a fi iertat sau eliberat de anumite lucruri care te apasa, DOMNUL se va indura de tine, stii de ce? Pentru ca ii pasa de tine si te iubeste.