| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineaţa!
Ca să intru direct în subiect,fără alte detalii.
În Biblie spune:,, Nu există cale de mijloc. Eşti cu Dumnezeu sau cu Satan." La un alt paragraf, spune că Dumnezeu ne-a lăsat liberul arbitru. Să alegem ce vrem. Nu se poate alege, în consecinţă, calea de mijloc?

34 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu ai cum sa fi neutru, pentru ca prin ce faci vrei nu vrei esti ori sub influenta lui Dumnezeu, ori a lui Satan. De exemplu Satan e cel care vrea sa-i faca pe oameni sa creada ca e o cale de mijloc si se foloseste de idei precum,, fii independent, fa ce-ti place'', pentru a ne induce in eroare. 1Ioan5:19

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu exista e doar in imaginatia oameniilor

| Vărsătoarea a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau să pornesc polemici, fiecare cu părerea lui.

| RAY a răspuns:

Calea de mijloc e ateismul, i respinge pe ambii, e cea mai logica forma de gandire negarea zeiilor in lipsa de dovezii

| Vărsătoarea a răspuns (pentru RAY):

Probabil că aşa e. Eu nu sunt atee. Nu sunt...nimic.

| martzian a răspuns (pentru Vărsătoarea):

"Nu sunt...nimic." - Sa nu mai spui asta! Esti valoroasa in ochii lui Dumnezeu, indiferent ce ar spune X si Y. Hristos si-a dat viata pentru ca te iubeste si pe tine.

| RAY a răspuns (pentru Vărsătoarea):

A fi atee nu inseamna sa afirmi ca nu exista dumnezeu, e doar o negare in lipsa de dovezii intelegeti, nu pornim nimic pur si simplu mi-am spus parerea calea de mijloc e negarea lor nu?

| RAY a răspuns:

Ce dovada?

| RAY a răspuns:

Dovedeste tu ca exista

| RAY a răspuns:

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.

| RAY a răspuns:

Dovedeste tu ca nu exista zeus atunci isi dovedesc si eu ca nu exista dumnezeu

| RAY a răspuns:

Ti-am spus sa nu vii cu ocolisuri! Daca nu vii cu demonstratia inseamna ca nu esti in stare! Atunci de ce mai zici ca nu exista zeus?

| martzian a răspuns:

Raspunsul e atat de simplu ca si cel la intrebarea: "Cum poti fi si mort si viu in acelasi timp?"

"La un alt paragraf, spune că Dumnezeu ne-a lăsat liberul arbitru." Ala e un termen ales de noi pentru a descrie libertatea de a alege intre "bine si rau, binecuvantare si blestem, viata si moarte".

"Nu se poate alege, în consecinţă, calea de mijloc?" Poti trai cu iluzia ca este asa, amagindu-te singura. Dar in cer nu exista dubla cetatenie.

| Apokales a răspuns:

Poi calea de mijloc este ateismul in care tu nu ti nici cu D-zeu, nici cu Satana.Dar aici e problema tu Ii lasi in pace, dar Ei nu te lasa te judeca oricum fie ca tu crezi intr-unul fie ca nu.In concluzie nu exista calea de mijloc orice ar fi...

| DyNo a răspuns:

Deci...eu nu cred in satan, duhuri, spirite etc... Insa cred intr-un Dumnezeu, dar nu il vad asa cum il vedeti voi. Poate ca unii din voi stiti sau ati auzit de ''legea atractiei'', care spune ca toate lucrurile asemanatoare se atrag, chiar si gandurile, ei bine trimitand ganduri pozitive in Univers atrage-ti lucruri bune asupra voastra, daca aveti ganduri rele atrage-ti ganduri rele, logic. Ei bine cel ce ne da aceste lucruri este Universul, el ne asculta gandurile trimise chiar in acest moment si ne da in viata intamplari, si alte lucruri pe masura gandurilor. Universul nu intelege un anumit limbaj, ci intelege doar ''frecventa'' gandurilor, daca sunt negative sau pozitive. Ei bine avand in vedere ca Universul este infinit, etern, necreat, asa cum este descris in Biblie Dumnezeu ajungem la concluzia ca Dumnezeu si Universul sunt unul si acelasi care ne dau tot ce ne dorim, ma rog tot ce se intelege prin gandurile noastre ca ne dorim noi. Sper ca am fost cat mai explicit si sper sa ma inteleaga cat mai multa lume.

| Vărsătoarea a răspuns (pentru DyNo):

Ai citit cartea,, Secretul"?
Dar, se potriveşte într-o oarecare măsura cu,, Destinul ţi-l faci tu.".

| DyNo a răspuns (pentru Vărsătoarea):

Da, am citit cartea ''Secretul''. Din aceea carte deduci ca destinul chiar ti-l faci cu mana ta. Deci Dumnezeu de care ne este spus in Biblie nu ne ajuta cu nimic deci... ajungem acum la concluzia ca Dumnezeu este unul si acelasi lucru cu Universul. Ma refer aici la Dumnezeu cel adevarat nu cel din Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minti cu nerusinare, fiindca in biblie nu exista scris decat; cale de mijloc nu exista.restul e de la tine.contribui tu la o noua biblie cu scrisul? iti asumi tu modificarea cuvantului lui Dumnezeu cu propria versiune? stii ce se va intampla cu cei care pun de la ei in biblie ceva in plus, sau mint pe tema asta? ia mai uitate si vezi fiindca mie mi-ar fi frica sa-mi asum pedeapsa la scaunul din veac, in plus, fata de ceia ce merit.vezi apocalipsa mai la sfarsit.

| Vărsătoarea a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e versiunea mea. Nu-mi place să dau citate inutile din cartea aia. Asta e ce am înţeles eu din câteva paragrafe.

| 1Mihai1 a răspuns:

Bună dimineaţa şi ţie!
Nu, nu se poate. Ori eşti cu Dumnezeu, ori eşti cu Satan. Dacă n-ai nicio "treabă" cu Dumnezeu şi Satan, cică eşti de partea celui rău.
Numai bine!

| Vărsătoarea a răspuns (pentru 1Mihai1):

Deci chiar dacă sunt neutră, sunt de partea lui Satan?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Vărsătoarea):

Da.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

5 miliarde de persoane sunt sataniste de fapt? persoane care nu cred in yehova

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt sataniste, dar vor ajunge la Satan.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Vor ajunge in iad chiar daca nu au facut rau? dar un crestin criminal ajunge in rai daca se pocaieste?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Exact.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Matei 7,13. Intrati pe poarta cea strâmtã. Cãci largã este poarta, latã este calea care duce la pierzare, si multi sunt cei ce intrã pe ea. 14. Dar strâmtã este poarta, îngustã este calea care duce la viatã, si putini sunt cei ce o aflã.
Cat de bine ai stiut tu raspunsul fara sa fi crestin, foarte bun raspunsul.

| RAY a răspuns (pentru Vărsătoarea):

Deci vei ajunge in iadul crestin daca esti neutra, ma buhneste rasul cand vad pers care cred in iad

Răspuns utilizator avertizat
| ThePathWalker a răspuns:

Exista pere si mere pe Terra. Tu vrei sa alegi prunele. numai ca in cazul caii de mijloc Terra e tot ce exista.

| gabriel31 a răspuns:

Si la ce ti-ar folosi? diavolul este impotriva lui Dumnezeu.cum ai sa-i impaci pe amandoi. daca vrei mantuire, mergi cu Dumnezeu. daca nu ar fi fost liberul arbitru, nici nu ar mai fi trebuit sa ne transmita cu cine sa fim.ti-ai raspuns singura la intrebare.

| RAY a răspuns (pentru gabriel31):

Tu de ce nu crezi in zeus sau set? raul si binele?

| ldhvsaldhvo a răspuns:

Salut..trebuie sa alegi intre acestea doua, adica intre doi stapani. Dumnezeu stapanul binelui,, iar Satan stapanul raului. Nu-i poti sluji pe amandoi,,, stiu ca in ziua de azi daca esti bun esti luat de fraier dar eu iti zic sa fi bun de partea binelui pentru ca binele va triumfa mereu.