| Scotianca a întrebat:

Dumnezeu este de fapt Diavolul?

2 Corinteni 4:4

4 Satana, care este dumnezeul acestei lumi, a orbit mințile celor care nu cred. Ei nu pot vedea lumina glorioasă a Veștii bune. Ei nu înțeleg acest mesaj despre slava lui Hristos, care este exact asemănarea lui Dumnezeu.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Răspuns Câştigător
52 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, Dumnezeu e creatorul existentei, satana e dumnezeu acestei lumi cazute in semsul ca ii ghideaza sistemul de valori: rebeliune la adresa Creatorului, egoim, materialism,
Imoralitate etc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu chiar, dar pe aproape.

| T0Teu a răspuns:

Satana e dumnezeul veacului acestuia, adica dumnezeul lumii, cel caruia majoritatea oamenilor i se inchina. Practic, cel caruia ii slujesti e dumnezeul tau. Dar singurul Dumnezeu e Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Atat.

| Scotianca explică (pentru T0Teu):

Cel din icoane e chipu fiarei dar multa lume nu-si da seama.

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

Bata-te focu de prost încălțat, ești din comuna Cracanata si te dai mare inteligent

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

Crestini nu au voie sa blesteme. E pacat. Ce faci tu tine de vrajitorie si Satanism.
Matei 5:44
44 Dar Eu vă spun: iubiţi-vă duşmanii[a] şi rugaţi-vă pentru cei ce vă persecută,
Frumos ar fi ca Crestini sa nu mai minta si sa amageasca oamenii ca si acest lucru e pacat comform Bibliei tale.

Deci mi-ai demonstrat ca nu esti nici Crestin si nici un om bun.

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

Hai gura! Nu-mi vorbește mie un ateu despre credință! Umbriți degeaba pământul! Vedeți-vă de sectele voastre

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

rolling on the floor)))))))))Hai ca asta e buna. De unde ai ajuns la concluzia ca sunt ateu?
Sunt agnostica. Vorbesti tare urat pentru un Crestin se pare ca zvonurile sunt reale ce se aud ca Crestinii sunt extrem de intoleranti si dusmanosi.

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

Intoleranți cu blasfemiatorii. Nu suportăm să auzim asemenea sectari care blasfemiază pe Domnul. Vedeți-vă de ritualurile voastre satanice, păgânilor

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

Cand un om iti arata un adevar care nu-ti convine e blasfemiator?
Nu sunt sectara deoarece nu fac parte din nici un cult religios sa fii sectar inseamna sa faci intai parte dintr-un cult religios si sa crezi in unul sau mai multi zei.
Ce inseamna sectant?
sectant, sectanțisubstantiv masculin
sectantă, sectantesubstantiv feminin
1. Adept al unei secte religioase

==================
Ce inseamna pagan? păgân, păgânăadjectiv
1. Care aparține cultului idolilor sau zeilor.

Ce inseamna agnostic?

agnosticism, agnosticismesubstantiv neutru
1. filozofie Punct de vedere potrivit căruia gândirea umană este incapabilă să ofere suficiente argumente raționale pentru a justifica existența sau neexistența lui Dumnezeu.
diferențiere Concepție filozofică idealistă care neagă, parțial sau total, posibilitatea cunoașterii obiective a lumii, a esenței fenomenelor.

Ritual?
RITUAL, -Ă, (1) rituali, -e, adj., (2) ritualuri, s. n. 1. Adj. Care ține de rituri, privitor la rituri; care se face după anumite rituri; ritualic. 2. S. n. Rânduială a unei slujbe religioase; ceremonial religios. ♦ Ceremonial, desfășurat după reguli tradiționale, cu prilejul nașterii, căsătoriei, morții, cu prilejul semănatului sau al culesului etc. [Pr.: -tu-al] – Din fr. rituel, it. rituale.

Concluzie
iti place sa depui marturii mincinoase impotriva altora si sa sustii minciuna. Deci pocaieste-te si retrageti acuzatiile frauduloase impotriva mea.

Rodul fructelor tale demonstreaza ce ''domn'' servesti tu. happy

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

E adevăr in capul tău de schizofrenică. Imi dai toate citatele din Biblie, da nu imi dai citatul "Crede și nu cerceta" sau nu ai aflat de el încă?
Eu nu sunt Dumnezeu să nu am păcate, eu te pot face cu ou și cu oțet, Dumnezeu însă nu se va pune la mintea ta și te va lăsa singură să alegi: rai sau iad.
Si sa iti zic eu ceva, ca vad ca te dai mare inteligentă, dar la tine in comună probabil nu ai auzit că nu e păcat să iti aperi religia. Nu crezi, marș, ca nu te obliga nimeni sa crezi, da nu Il blasfemia. Daca tu Îl blasfemiezi, eu nu mai pot să îți respect punctul de vedere, atat timp cât nu știi ce e cu tine. Du-te mă fată la Obregia, că ai nevoie de tratament. Ce minciună matracuco? Ai luat toate plele la rand si acum vii sa spui ca Dumnezeu nu exista pentru că tu nu ai destula minte incat sa demonstrezi asta? Cum vrei tu da demonstrezi ca exista Dumnezeu dacă mintea omeneasca nu poate face față la așa ceva? Tu crezi că Dumnezeu e plăcintă ca să poți tu demonstra "rețeta"? Mincinoasa esti tu ca spui ca Dumnezeu e cel rău, satanisto!

| Rafayel a răspuns (pentru Anonim240):

Vorbeste alt sectar care i ofera lu dumnezeus yahweh seth primul nascut sa fie sacrificat. cred ca tu esti mai satanist ca noi toti

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

Nu zice nimeni sa nu-ti aperi religia insa daca Dumnezeul tau e asa puternic cum te lauzi nu cred ca are nevoie sa-l aperi tu.

Esti cel mai prost si mai josnic exemplu de crestin dela fals si dusmanos nu ai absolut nici o treaba cu divinitatea. Asta mi-ai demonstrat aici. Eu cel putin nu ma laud ca sunt mare crestina. Crestini destia cu gura ca tine sunt cam 90% dar foarte putin practica ceea ce predica.

Cu ce am blasfemiat ca mi-am exprimat o posibila ipoteza? Pari foarte intolerant si dusmanos. Traim in secolu 21 nu in epocile intunecate.

Eu ti-am prezentat dovezi plauzibile si rationale, tu? doar citate si parerea ta subiectiva si insulte. Si nu nu am mentionat nicaieri ca sunt super inteligenta asta din nou e parerea ta.
Un Dumnezeu care te creaza iti da si creier sa gandesti si sa nu urmezi ceva orbeste fara sa ai dovezi concrete. Ce rost avea sa-ti dea Dumnezeu un creier daca nu doreste sa til folosesti?

Au mai fost oameni in trecut ca Jim Jones care pretindea ca auzea de la Dumnezeu si a ajuns sa omoare oameni in numele ''domnului''

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

Dacă Dumnezeu nu era așa bun, acum tu nu mai erai suportată pe acest pământ, imbecilo! Prostia din tine dă pe dinafară!
Oamenii care "auzeau" sa ucida in numele Domnului, se numesc schizofrenici, asa cum te numesti si tu. Nici tu nu ai argumente care sa ateste faptul ca Dumnezeu nu exista

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

Daca el ma suporta inseamna ca si tu trebuie sai urmezi exemplu si sa te porti mai civilizat cand deschizi un dialog cu o alta persoana dar la cum te porti nu ai cei 7 ani de acasa.

Eu cred ca exista dar nu e cel prezentat in Biblie.

Nu uita in Biblie Dumnezeu i porunceste lu Avram sa-si omoare copilul pe Isaac. Deci si Avram era schizofrenic dupa parerea ta?

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

Dacă El te suporta nu inseamna ca trebuie sa o fac si eu, mai ales ca Il jignesti. Il jignesti pe El, ma jignesti pe mine. Tu ai zis mai devreme ca Dumnezeu e Satana, nu cred ca ai contact cu realitatea, mai controlează-te. Poate Avram era schizofrenic, da, inainte nu erau doctori sa spuna un diagnostic

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

Ma bucur ca admiti ca exista posibilitatea ca acesta sa fi avut o halucinatie ca si cei care sunt schizofrenici asa cum zici tu pot avea halucinatii.
De aceea eu nu am incredere daca nu am suficiente dovezi concrete care sa-mi demonstreze ca pot avea incredere in aceasta zeitate. Dar avand in vedere atrocitatile comise de acesta in Biblie sunt sceptica in privinta sa.

Ca si aceasta zicala

''Ceea ce poate fi afirmat fără probe poate fi de asemenea respins fără probe".

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

Pai cauta tu dovezile daca te dai atat de inteligentă! Aaa stai, nu ești…Cred ca tu crezi in Teoria Big bangului. Ce sa vezi, nici Big Bang nu a fost vazut de nimeni, dar macar Iisus a fost pe pamant si a facut atatea minuni

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

De fapt savantii spun ca Iisus a fost un om obisnuit care a avut un cult religios dar nu asa spectaculos cum vor sa il faca crestinii sa para care a trait o viata normala si apoi a fost crucificat si a murit. Nu exista dovezi ca acesta a inviat.

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

De fapt ești tu proastă de bubui. Savanții plii mele… ca au si trait ei atunci sa stie exact…niste prosti adunati si tu si ei

| Scotianca explică (pentru Anonim240):

Te oftici ca lumea evolueaza si nu mai crede gogosile bisericii? Nu mai face biserica bani de pe urma oamenilor naivi sau needucati?

| Anonim240 a răspuns (pentru Scotianca):

Nu trebuie sa dai bani la biserică ca să crezi in Dumnezeu, toanto! Ce evoluție visezi? la ce creier ai tu, numai evoluție nu se poate numi, sectanto! Piei din ochii mei, satano

| Rafayel a răspuns (pentru Anonim240):

Mai usor cu insultele astea. Asa te invata Dumnezeul tau misogin sa te porti cu femeile?

| Scotianca explică (pentru Rafayel):

Multumesc. Ma bucur sa vad ca mai exista barbati cu coloana vertebrala si care respecta femeile. day dreaming =">

| T0Teu a răspuns (pentru Scotianca):

Majoritatea romanilor cred ca cei din icoane sunt chiar sfintii sau Dumnezeu... mare înșelătorie

| Scotianca explică (pentru T0Teu):

Am fost la o biserica la noi aici care avea pictata 3 ingeri si astia zicea ca aia e Treimea. E o super erezie si o blasfemie.

| T0Teu a răspuns (pentru Scotianca):

Pai da. Doar Isus are trup ptc a venit pe pamant in chip de Om, dar Duhul Sfant si Dumnezeu Tatal sunt Duh, nu au trup... Picteaza fara sa cunoasca si se inchina la ceea ce nu stiu nici ei măcar

| Scotianca explică (pentru T0Teu):

Am vazut niste video-uri pe Youtube de la niste savanti si arheologi experti in Biblie si zic ca si in Vechiul Testament Dumnezeu avea trup si ca e chiar barbat cu trup masculin iar unii profeti i descrie anumite parti ale corpului in detaliu dar biserica incearca sa mascheze treaba asta.

| T0Teu a răspuns (pentru Scotianca):

Nu stiu la ce te referi. Citesc Biblia a treia oara si nu am gasit asta. Poate Il descriu pe Domnul Isus prin profetiile lor, dar pe Dumnezeu Tatal sigur nu Il pot descrie ptc nu are trup

| Scotianca explică (pentru T0Teu):

Dumnezeu asta pe care voi il numiti Iisus, YHWH, Yahweh, EL, Seth e unu si acelasi. Are trup e complet echipat si cu partea masculina Nu degeaba spune ca l-a creat pe Adam in imaginea sa. Dar biserica nu vrea ca noi sa stim acest lucru.

https://www.youtube.com/watch?v=kb4_PE-GIEY&ab_channel=Bible%26Archaeology

| Pocait01 a răspuns:

Îți răspunde Însuși Dumnezeu, pentru că astfel de lucruri s-au spus împotriva Sa și când a venit pentru noi:

Atunci I-au adus un îndrăcit orb și mut; și Isus l-a tămăduit, așa că mutul vorbea și vedea.
Toate noroadele, mirate, ziceau: „Nu cumva este acesta Fiul lui David?"
Când au auzit fariseii lucrul acesta, au zis: „Omul acesta nu scoate dracii decât cu Beelzebul, domnul dracilor!"
Isus, care le cunoștea gândurile, le-a zis: „Orice împărăție dezbinată împotriva ei înseși este pustiită; și orice cetate sau casă dezbinată împotriva ei înseși nu poate dăinui.
Dacă Satana îl scoate afară pe Satana, este dezbinat; deci cum poate dăinui împărăția lui?
Și dacă Eu scot dracii cu ajutorul lui Beelzebul, fiii voștri cu cine-i scot? De aceea ei vor fi judecătorii voștri.
Dar dacă Eu scot afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Împărăția lui Dumnezeu a venit peste voi.
Sau cum poate cineva să intre în casa celui tare și să-i jefuiască gospodăria dacă nu l-a legat mai întâi pe cel tare? Numai atunci îi va jefui casa.
Cine nu este cu Mine este împotriva Mea, și cine nu strânge cu Mine risipește.
Oricine va vorbi împotriva Fiului Omului va fi iertat, dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt NU VA FI IERTAT nici în veacul acesta, nici în cel viitor.
Ori faceți pomul bun și rodul lui bun, ori faceți pomul rău și rodul lui rău; căci pomul se cunoaște după rodul lui.
Pui de năpârci, cum ați putea voi să spuneți lucruri bune, când voi sunteți răi? Căci din prisosul inimii vorbește gura.
Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui, dar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui.
Vă spun că, în ziua judecății, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor pe care-l vor fi rostit.
Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină și din cuvintele tale vei fi osândit."

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Atrocitati comise de Dumnezeu in Biblie:

Judecători 11:30-40 = Sacrificiu uman a unei fete virgine NEVINOVATE

Levitic 27:27-29 cuvantul ''devotat este tradus din evreiasca ''herem'' Cuvântul ebraic herem este tradus diferit ca „interzis", „devotat distrugerii" și mai târziu ca „excomunicare".

Intructiunile divine date de Dumnezeul Biblic ce includ si sacrificii umane
Exodus 22:29-31=cere sacrificii de orice natura chiar si BEBELUSI

Omul lui Dumnezeu din Iuda
13 Atunci, un om al lui Dumnezeu a venit din Iuda la Betel, după Cuvântul Domnului, în timp ce Ieroboam stătea lângă altar, arzând tămâie.
El a strigat împotriva altarului, potrivit Cuvântului Domnului şi a zis: „Altarule, altarule! Aşa vorbeşte Domnul: «Iată că se va naşte un fiu Casei lui David, al cărui nume va fi Iosia. El îi va înjunghia pe tine pe preoţii înălţimilor care aduc jertfe aici şi oseminte omeneşti se vor arde pe tine!»"

violența, crima, incest și tot felul de perversiuni toate acestea sunt foarte rele!

2 Regi 23:20
A ucis toti preotii si lea ars oasele pe altar. Fiul lui David Iosia ucide toti preotii a vechilor religii si le arde oasele pe altare ce fusese folosite pentru alti zei, toate acestea erau evident bine vazute fata de Dumnezeu.

Ti se pare un zeu iubitor si plin de compasiune? sau ti se pare ca un diavol sangeros si satanic?

2 Cronici 34:1-5
Practic un mare masacru si o mare pierdere de vieti omenesti.
Observatia pe care o fac este că Dumnezeu vrea sânge, se pare că este singurul lucru care îl satură. În cele mai multe cazuri, pare a fi un flux regulat de sânge de animale și război, dar, uneori, cere și oameni, inclusiv copii. Tema este mereu una comună.

Este insetat de sange daca isi creaza un fiu doar ca sa fie torturat si sacrificat lui ca sai multumeasca setea de sange si razbunare.

Daca Iisus este Dumnezeu, s-a sacrificat lui insusi ca sa-si multumeasca pofele si fetisu sadic pentrut sange. Dar crestini vor sa ignoram narativa unui zeu nervos si insetat de sange care cere sacrificii de la animale, copii si chiar si pe el insusi.

Cand vorbim de alti zei care sacrificau oameni ca sa apara ploaia dam din cap in dezacord si zicem cat de primitivi trebuie sa fi fost dar cumva acest zeu scapa nepedepsit si fara sa fie judecat si fiind considerat de milioane ca fiind singurul zeu adevarat.
E o practica Satanica sa zici ca bei sangele lui Hristos si mananci trupul sau.

2 Regi 2:23-24
24 Dumnezeu trimite ursi sa omoare niste copii dupa acestia au ras de Elisha ca era chel.
Rezultatul rautatilor in lume nu este al nostru ci al zeului tribal si insetat de sange si razboaie Yahweh. Zeul Bibliei este considerat iubitor, atotputernic, atotstiitor iar un iubitor atat puternic atat stiitor nu ar comite niciodata nenumeratele atrocitati care sunt inregistrate in Biblie și poți ști cu siguranță că acest zeu nu există pentru ca e o imposibilitate logica un atat iubitor zeu nu ar ineca intreaga lume la potop, nu ar ucide intaii nascuti, nu ar accepta sacricii cu fecioare, nu ar permite poporului sau sa jefuie alte popoare, nu ar permite ca acestia sa fie torturati sau oamenii care se indoiesc de el
Biblic vorbind este imposibil pentru acest zeu sa existe si este imposibil ca un zeu iubitor nu poate face toate aceste lucruri e ca si cum as zice 2+2 =78 acest lucru stii cu siguranta ca este fals deci in aceiasi maniera urmand logica si ratiunea acest zeu bun si iubitor nu are cum sa existe, nu poate exista este o imposibilitate logica ce nu se potrivesc cu atributele lui Dumnezeu dar se potrivesc cu atributele si arhitipului de diavol sau Satana.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Îți pierzi timpul degeaba.
În plus răspunsul l-am dat ca un avertisment care nu vine de la mine.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Nu ma sperie zeul tau deoarece nu cred in el.

| Anonim240 a răspuns:

Se referă la faptul că lumea e rea și ascultă din ce in ce mai mult de satana.

| Rafayel a răspuns (pentru Anonim240):

Esti sigur ca acel satana nu e de fapt Dumnezeu la care va inchinati voi? Ca ceea ce a demonstrat in Biblie se potriveste cu arhitipul de diavol sau satana.

| Anonim240 a răspuns (pentru Rafayel):

Tu ești sigur că nu ești caz de Obregia? Chiar nu ai minte deloc, fara suparare. Nu intelegi ce e aia metaforă

| Anonim240 a răspuns (pentru Rafayel):

Te uiți la toate bazaconiile care te tâmpesc. Vai de tine!

| Rafayel a răspuns (pentru Anonim240):

Ce metafora e?

| Anonim240 a răspuns (pentru Rafayel):

"Satana, care este Dumnezeul acestei lumi, a orbit mințile celor care nu cred" Se referă la faptul că există atât de mulți necredincioși care nu cred în Dumnezeu, încât Satana și-a băgat coada și i-a făcut mai răi decât erau. " Ei nu pot vedea lumina glorioasă a Veștii bune. Ei nu înțeleg acest mesaj despre slava lui Hristos, care este exact asemănarea lui Dumnezeu. " Semnifică faptul că ei nu pot vedea cea de-a doua Inviere(Veste buna), și nu înțeleg ceea ce le transmite Hristos, pentru că au mintea întunecată de Satana, care le-a devenit Dumnezeu, pentru că ei ascultă de Satana făcând lucruri rele și necrezând in Dumnezeu, adica au devenit sclavii lui Satana. Si un copil de grădiniță ar intelege ce scrie aici, numai ateii, așa ca tine, care au minte in minus, dar se dau inteligenți nu înțeleg

| Rafayel a răspuns (pentru Anonim240):

Isaia 45:7

7 Eu întocmesc lumina şi creez întunericul;
Eu aduc bunăstarea şi tot eu creez dezastrul;
Eu, Domnul, fac toate aceste lucruri!

Deci cine face rau? Satana? In acest verset scrie ca Dumnezeu face toate acestea.

Satana este un inger de lumina si intuneric.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Rafayel):

Dacă citiți Biblia ca pe o revistă sau cărți de basme nu veți putea pricepe, ba mai mult uite dovada că gândiți, vorbiți și scrieți aiureli.Se referă la faptul că EL a făcut ZIUA & NOAPTEA și tot în puterea LUI stă să facă din noapte zi și din zi să se facă dintr-o dată noapte,apoi de la EL vine TOT ce-i BUN, răul la care se face referire e doar pentru cei care nu au ascultat, te pomenești că pe voi părinții când faceți rele vă aplaudă și vă încurajează în loc să vă explice, să vă îndrume și voi să-i ascultați căci ei știu cum e viața.Și dau exemplu la ieșirea evreilor din Egipt dacă faraon îi lăsa de bunăvoie nu pățea nimeni absolut nimic, dar Tatăl i-a eliberat de sub stăpânirea faraonului prin cele 10 plăgi.Rugați-vă să vă dăruiască Tatăl înțelepciune ca ceea ce citiți să și înțelegeți, altfel mai bine citiți bancuri decât să luați la mișto și la cercetat Biblia.Mulți nu doar din cei tineri ci și printre cei adulți habar nu aveți să vă decideți soarta,să vă alegeți ce haine să purtați,vă întrebați cu ce să vă hrăniți,nu sunteți capabili să vă alegeți drumul în viață,așteptați sfaturi de la niște străini și pe proprii părinți îi batjocoriți, în absolut orice domeniu nu aveți înțelepciune să discerneți, să evaluați ce-i bun, de folos față de ce este dăunător, nefolositor și aducător de suferință și moarte și voi vă așteptați să înțelegeți Biblia.

| Rafayel a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

''Rugați-vă să vă dăruiască Tatăl înțelepciune ca ceea ce citiți să și înțelegeți ''

Pai, m-am rugat la Dumnezeu sa-mi ofere intelepciune iar eu asta am inteles

Eu aduc bunăstarea şi tot eu creez dezastrul;
Eu, Domnul, fac toate aceste lucruri!

Eu inteleg ca aici nu mai e vorba de nici o zi sau noapte poate cu prima parte a mers insa aici scrie clar motivul pentru care lumea e asa cum e.

Daca teoretic Biblia e inspirata de Dumnezeu si nu de oameni atunci cum se face ca Dumnezeu nu a stiut sa explice pe intelesu tutor de exista atatea dezbateri pe tema Bibliei?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Rafayel):

Https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=13

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=2

Citește acestea și ai să înțelegi sau nu de ce nu oricine care va citii din Biblie are și capacitatea de a o înțelege și de a pricepe ce a dorit să ne spună nouă Tatăl ceresc.

| Rafayel a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu in locul tau as sta departe de tot ce scrie ca e din ortodoxie deoarece sunt cei mai mari eretici.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Rafayel):

Păi Biblia e ADEVĂRUL nu religiile.Citiți Biblia fiindcă religiile vă învață să vă rugați la elefanți, la maimuțe, să pupați icoane, moaște.Așa că dacă doriți să aflați CALEA cea ADEVĂRATĂ citiți Biblia și lăsați religiile deoparte.

| Scotianca explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Biblia e o carte horror sau de necromantie menita sa te controleze prin FRICA

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Scotianca):

Păi DA trebuie să avem FRICĂ, TEAMĂ doar să gândim lucruri rele d-apoi să le și facem și de aceea avem nevoie de Biblie pentru a fi cu toții DREPȚI, CINSTIȚI, CORECȚI ȘI CU IUBIRE FAȚĂ DE CEI DIN JURUL NOSTRU

| Scotianca explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Dumnezeul tau doreste sa bage copii in spital de tineri cu boli mentale si traume pe baza fricii?

| Rafayel a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Deci concluzie ca sa fie bine trebuie sa ne imbolnavim psihic ca sa fim pe placu lu Dumnezeu si sa suferim de PTSD.

| Goodspeed89 a răspuns:

Daca te uiți la toate bazaconiile pe YouTube e clar ești pierdută

| Scotianca explică (pentru Goodspeed89):

Traiesti in mare ignoranta.