| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata! ce intelegi tu prin fericire? ce fel de fericire cauti? pe aceasta planeta nu va fi nimeni capabil sa raspunda la aceasta intrebare! daca vrei sa afli cu adevarat raspunsul, cauta in adancul inimii tale si acolo vei gasi raspuns la orice intrebare! trebuie doar sa ai curajul sa intrebi si curajul de a accepta raspunsul!

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Caută tu răspunsuri în inimă că eu gândesc cu creierul.

| Raniia a răspuns:

Fericirea este conditionata de imprejurarile in care ne aflam, de sentimentele noastre sau de alte persoane.Totusi,adevarata fericire este independenta de imprejurari.Este o stare a inimii, nu o stare de lucruri.Coroana,,fericirii'' o port in inima mea nu o tin pe cap.Sursa si puterea,, fericirii'' mele este Dumnezeu Insusi.Cum ma ajuta Dumnezeu sa fiu fericita? Prin Cuvintul Sau, El infuza multumirea in mine.Asa cum o ceasca de ceai este cu atit mai concentrata cu cit dam ceaiului mai mult timp de infuzie,si noi putem deveni mai fericiti atunci cind citim si studiem Cuvintul lui Dumnezeu,dindu-i astfel prilejul sa patrunda in vietile noastre, si sa putem spune,, sunt fericit''

| Wehrmacht a răspuns:

Intrebi ce intelegem noi prin fericire,dar tot tu spui ca nimeni nu poate raspunde? Fericire pentru mine:
Bani,sex,masini scumpe, case peste case/apartamente de lux in California, New York si mai prin toate tarile/orasele/statele misto una mai mare ca alta

| DomineRex a răspuns:

Fericire... mi se face greata de la atatea intrebari despre fericire.
Daca imi ascult inima si nu mintea puscarie scrie pe mine.Omul este rau in adancul inimii lui, iar rautatea poate fi tinuta sub control cu ajutorul mintii sau a unui Dumnezeu care te pedepseste pentru o eternitate daca esti "imoral".Nu mai dati astfel de sfaturi, ca daca le-am asculta ar fi o anarhie totala.

| onasis1961 a răspuns:

Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop.
Fericirea nu poate fi cumparata cu bani si dragostea nu poate fi dobandita cu forta.
Fericirea perfecta nu exista pe acest pamant; aceasta s-a zis de mult timp si de oameni foarte invatati; avem insa iluziunea, credinta si speranta. Aceste dauri divine compun pentru noi, aici pe pamanat, ceea ce numim fericire.
Fericirea isi are originea in suferinta, si, oricat de mult am dori sa traim numai in fericire, este absolut imposibil, intrucat fara suferinta, aceasta niciodata nu-si va arata adevarata fata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma,nu stiu ce definitie sa-i dau, dar ma simt fericit chiar si atunci cand sunt trist.

| MaxiMe a răspuns:

Daca intelegi engleza uita-te la acest fragment din "The life of David Gale" : http://www.youtube.com/watch?v=rjPu7W5qrIA

Rezuma foarte bine motivul fericirii!