| anonim_4396 a întrebat:

Bună, în cele ce urmează, vreau s-ă împărtășesc cu voi foarte pe scurt, experiența pe care am avut-o intrând într-o biserică nondenominațională!
Aproape de locul unde locuiesc, există o biserică fără nici o denominațiune, de mult înființată pe care am descoperit-o întâmplător!
De-și știam de ea!
Numai că nu avusesem îndrăzneala s-ă intru în ea!
Însă odată, am decis s-ă intru s-ă văd cum e la ei!
Deoarece fusesem și pe la alte culte și denominațiuni religioase!
Prima oară când am intrat acolo, am găsit o oarecare agitație aș putea spune, ca un fel de pauză a unei echipe de corporatiști din IT!
M-au primit cu căldură și cu zâmbetul pe buze!
Toți de acolo socializau și beau cafea sau ceai, cu fursecuri pe lângă, înainte de a începe slujba / serviciul divin, dacă pot s-ă spun așa!
Oamenii de acolo sunt primitori și foarte degajați în ceea ce privește Scriptura și mesajul ei!
A-ș putea spune un pic cam caterincoși, dar în sensul bun al cuvântului!
Tot locul acela pare mai mult ca un fel de club de socializare, în ciuda faptului că oamenii sunt calzi și binevoitori!
Ce m-a surprins cel mai mult, e ținuta femeilor din adunare!
Toate arată îmbrăcate ca niște regine, cu multă spoială!
Toate arată sexi!
Chiar și mame îmbrăcate sexi am văzut!
(Inițial nici nu mi-am dat seama că erau mame; ci ulterior când le-am văzut cu prunci în brațe și pe lângă)
De cele câteva mai tinere nu prea are rost să mai zic, pentru că și ele arată la fel de sexi și provocatoare!
Marea * majoritate, dar nu chiar toate, vin în colanți și fuste strâmte, cu unghii roșii și buze sângerii!
Vopsite și bine aranjate!
Eu unul neputând să-mi dezlipesc ochii de la ele fără a mă holba!
Bărbații pot spune că îs ok!
Există un fel de degajare ușuratică în predici!
Când începe a cânta, toți închid ochii și ridică mâinile sus!
Mai puțin cei cu instrumente!
Muzica aceea parcă te face s-ă țopăi!
Î-mi amintește de serbările de la grădiniță!
Un aspect de menționat, atunci când trebuie făcut colecta, că ei nu zic zeciuială, deoarece zeciuaiala s-e făcea numai in Vechiul Testament; ei zic că dacă arunci un ban în coș, dai un ban lui Dumnezeu!
Ceea ce * mie personal mi-se pare un pic camp pueril și naiv această afirmație!
Oamenii de-acolo nu sunt foarte mulți!
Ci în jur de 50 maxim, când sunt toți adunați!
Au și un program de perfecționare în învățătura biblică, unde e o atmosferă ca la școală!
Recent * am participat la o întâlnire de astfel de program!
Pastorii explicau la tablă în baza învățăturilor biblice, iar restul ascultau și luau notițe!
Dar pe lângă Biblie, studiau și din altă carte creștină reformată! Acolo se predă învățătura biblică și se pun întrebări urmate de răspunsuri!
Oamenii de acolo vorbeau învățand și luând notițe, dar cu o caterincă acompaniată de râsete și cafele și sucuri pe masă!
Nu prea păreau acolo să i-eie învățătura în serios, deoarece totul părea distractiv, sau cel puțin așa se lăsa de înțeles!
Mai erau și momente de seriozitate, nu pot să zic că nu!
Femeile erau cele mai multe care râdeau la orice!
(Am surprins cum unele î-și verificau telefonul!
Am surprins ceva mai nou, ce nu mai văzusem acolo, câteva își făceau poze împreună!
Iar una rujându-se!)
Și un pic am rămas surprins de acest fapt!
Cam asta a fost experiența mea de la nondinominaționiști!
Voi ce părere aveți, a-ți fost careva pe la ei?

44 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea ta pare ca nu ai intrat intr-o biserica, ci intr-o casa de toleranta (prostitutie), odata ce mentionezi ca erau acolo femei imbracate sexy, machiate, faceau poze impreuna, se rujau, se distrau.

| minrest a răspuns:

Biserica de care vorbesti nu este de fapt o biserica nondenominationala, si oricine poate vedea ca pastorul raspunde mai sus, de unde primeste si sprijin, si ordine, iar asta inseamna denominatie; poti vedea de asemenea ca au o gramada de literatura tradusa, exact pe conceptia lor, iar asta inseamna tot denominatie. Este o biserica carismatica. Carismaticii sunt niste penticostali, care cauta sa para mai deschisi, moderni si lejeri decat alti fundamentalisti, dar care de fapt sunt exact invers, un cult opresiv, bazat pe minciuna si manipulare, si extrem de rigid. Bisericile astea de regula se pretind nondenominationale. Dai un ban lui Dumnezeu, da, pare amuzant, dar cand te prinde flama si iti lasi toti banii, nu te mai amuzi asa de bine. Ma rog, nu banii sunt principala problema.

| ania a răspuns (pentru minrest):

In Biblie scrie sa nu judeci robii altuia(, de unde stii ca sunt opresivi?

| minrest a răspuns (pentru ania):

Din experienta directa, ania; am facut parte ditre ei cam 20 de ani.

| Mayhem666 a răspuns:

Suna destul de interesant. Mi se pare mult mai fun decat atmosfera deprimanta din bisericile obisnuite.

| doctorandus a răspuns (pentru Mayhem666):

Nondenominationalii=protestanti fundamentalisti.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

Aoleuuu... dar ai lacune mari nenicule! https://ro.wikipedia.org/wiki/Fundamentalism_religios

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Biserica non-denominațională

Creștinismul non-confesional constă în biserici care, de obicei, se distanțează de confesionalismul sau credalismul altor comunități creștine, prin nealinierea formală cu o anumită denominație creștină. -Wikipedia (Engleză)

| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Ei isi zic non-denominationali, dar sunt crestini care interpreteaza literal Biblia. Interpretarea literala a Bibliei=fundamentalism, mai exact fundamentalism protestant.

| minrest a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Articolul pe care il citezi, iti da doar explicarea termenului, explicarea cuvintelor. Sigur, stie oricine ca o biserica non-denominatinala nu face parte din denominatii, nu se asociaza... formal. In practica, sunt non-denominationale tocmai bisericile carismatice, fundamentaliste, care desi capitalizeaza pe independenta, au propriile lor denominatii, care le dirijeaza de la distanta, atata ca nu se numesc denominatii. Ei atrag multi membri ai altor denominatii fundamentaliste, baptisti, penticostali si altii, asa ca prefera sa se numeasca non-denominationale.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Biserici nondenominaţionale sunt multe, variate,și există de la începutul Creștinismului. În unele e cam așa cum ai descris tu, dar în majoritatea,nu. Așa că la care „ei" te referi, mai exact?! Îmbrăcăminte sexi am întâlnit și în unele biserici Penticostale, Adventiste, Carismatice, dar mai sexi ca în biserica Romano-Catolică din Focșani, la împărtășanie, nu am întâlnit :(file:///C:/Users/Emil/Desktop/screenshot-www.youtube.com-2022-01-29-23-03-47-625.png ).
Sunt curios (dar nu tare), cum ai dedus că acea carte din care studiau, era "carte creștin reformată"? Eu știu o Biserică Reformată unde mai au program religios alte două biserici diferite, în zile diferite (cu contract de închiriere). Deci unele par denominaționale, dar nu sunt.

| doctorandus a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Daca te gandesti bine: este posibil logic ca o biserica crestina sa fie nondenominationala?

Răspuns utilizator avertizat
| Crestinii a răspuns:

Și eu am fost in mai multe culte dar am găsit adevărul din Biblie unde se făceau vindecări și eliberări de demoni. Am văzut câteva vindecări prin mâinile mele in numele lui Yeshuah Hristos.

| doctorandus a răspuns (pentru Crestinii):

Dap, ca vindecările pastorului Popov, cu radio-n ureche bineînțeles că știa ce boală are fiecare.

| Crestinii a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt și falsuri, dar mie chiar mi-a trecut o durere puternica.

| doctorandus a răspuns (pentru Crestinii):

Ai zbarcit-o foarte grav. Iata de ce: http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Eliberari de demoni, da? Nu prea e bine sa convingi o parte din membrii unui grup mic ca sunt demonizati; nu e sanatos pentru psihicul lor, si este o metoda puternica de manipulare. Ai vazut oameni care s-au simtit mai bine prin sugestie, pe moment. Ai vazut mult antren, entuziasm si fenomene interesante, dar ar fi bine sa judeci tot ce ai vazut, caci esti, din pacate, in gura unui monstru.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Pai de ce ar fi nevoie de falsuri, daca ar fi si vindecari autentice? Ti-a trecut o durere, nu o boala diagnosticata care sa nu mai apara la analize. De la entuziasm, atmosfera, si prin sugestie si autosugestie, nu e de mirare sa iti treaca o durere. De nu a scos nimeni acte medicale care sa ateste o boala grava, sa va rugati, sa se vindece si sa scoata acte medicale care sa ateste disparitia bolii? Nu e problema ca nu a facut asta nimeni din cult-ul vostru sinistru. Nu a facut asta nici o biserica carismatica, penticostala sau de orice tip. Nicaieri in lume.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Serios? Il invata sa nu bea, sa nu fumeze, sa nu fure, sa nu utilizeze droguri. Astea sunt lucruri care prind bine in viata, chiar daca da ceva la schimb.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Nu fumez, desi am fumat, nu beau mult, nu fur si nu utilizez droguri nici eu, si nu (mai) sunt sclavul unui cult, sunt cult survivor. Sa fii victima unui cult, ca sa scapi de cateva vicii (dar sa cazi in altele) este ca si cum te-ai lasa de tigari, care nu sunt sanatoase... apucandu-te de heroina.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Intelepciunea nu vine pe gratis.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Asta da. Adesea nu vine nici contra cost.

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

O să vezi orbi care incep sa vadă și paralizați care incep să umble în propria ta viață.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Am facut parte din biserica carismatica mai mult de 20 de ani, am vazut ce a fost de vazut in privinta carismaticilor si penticostalilor.

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

Poate nu ai văzut o vindecare dovedită. Un orb care să vadă sau paralizați mergând sau morții învie.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Ce se intampla daca un paralizat incepe sa umble, ca urmare a unei minuni? Crezi ca isi incaseaza pensia de invaliditate in continuare? Se constata oficial ca starea de invaliditate a incetat; iar acum trebuie demonstrat ca a fost intr-adevar paralizat. Altfel, a fost beneficiarul unei fraude medicale. Ceva de amploarea asta ar apare in toate ziarele. Despre persoanele disparute, grsit identificate si care reapar la domiciliu, scrie in toata presa. Cu atat mai mult ar scrie daca un om mort, cu certificat de deces, ar invia si ar mai fi vindecat si de boala terminala de care a murit. Dar, nici un astfel de caz nu a aparut in presa, nicaieri in lume. Pentru ca nu a avut loc.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Da, nu am vazut, tocmai pentru ca nu a avut loc, desi am facut parte din biserica pastorului cel mai reputat, in Romania (mai degraba in Europa, dar, pentru siguranta, sa ne limitam la Romania), pentru vindecari miraculoase, numit Michael Fackerell. Deasemenea, cunosteam bine scena carismatica si penticostala din Bucuresti; as fi aflat repede si cu lux de amanunte de orice vindecare miraculoasa... reala.

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

Poate ne auzim când vei avea o durere care se va vindeca.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Am avut nenumarate. Endorfine generate de entuziasm religios+autosugestie+sugestie. Am fost un apropiat al celui mai reputat pastor pentru vindecari miraculoase din Romania. Daca exista vreo minune reala, eu as fi stiut printre primii.

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

Endorfină sau nu îmi place că se vindeca, dar poate sa revină daca păcătuiești iar.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Revine pentru ca se duce efectul endorfinelor, dar ramane cauza durerii. Nu poate fi cauza trecerii durerii chimica, iar cauza revenirii spirituala. Da, iti poate trece temporar o durere marunta, dar in schimb devi victima unui cult, nu mai ai independenta de gandire, si nu mai esti stapan nici macar pe viata ta. Merita?

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

Sunt fericit acum și merită. Nu merită să am o viață se păcat care mă duce in iad.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Nu asta este alternativa, intre a fi victima unui cult care te manipuleaza si a duce o viata de pacat. Gandeste-te putin. Daca urmezi o biserica care are nevoie de atata manipulare, care iti promite vindecari, din care nu a avut loc niciuna, care vorbeste in limbi ingeresti, si de fapt bolboroseste, in care ti se prooroceste ca sa faci ce vor ei, nu poti sa fi placut lui Dumnezeu. Iar toate astea, sunt pacate, ce libertat de pacat visezi, cand esti partas la inselaciune, proorocie mincinoasa, etc? Eu vad ca nu esti chiar complet prins in cursa. Cauta sa scapi.

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

Și durerile care au trecut? Nu sunt de la Dumnezeu? Sunt doar endorfină? Înseamnă că o să cer mai mult adică orbii incep sa vadă, paralizații incep să umble.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Da, sunt doar de la endorfine. Cere ce vrei, dar endorfinele nu pot duce la vindecari reale. Nu exista nici un caz demonstrat de orb sau paralizat vindecat. Asta nu te pune pe ganduri? Dumnezeu nu ar face vindecari in sprijinul escrocheriei carismatice. Doar nu crezi ca El ar fi amestecat in escrocherii? Durerile astea care ti-au trecut prin sugestie au fost luate in calcul de pastori. Totul e gandit ca sa te prinda in cursa.

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

Chestia e că eu mi-am pus mâinile pe dureri și au dispărut în numele lui Isus Cristos, înseamnă că m-am autohipnotizat? Și am hipnotizat și pe alții?

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Fenomenul asta, care cuprinde si hipnoza, se numeste sugestie. 1. Entuziasmul religios, impartasit cu restul grupului si exacerbat intentionat, a dus secretia unor endorfine care pot usor sa faca sa dispara o durere, dar nu pot inlatura cauza fizica, chimica sau biologica a unei boli. 2. Ti s-a sugerat, de catre toti cei din jur, ca durerea va trece. Sugestia este un instrument puternic, si este perfect natural. 3. Te-ai autosugestionat. Te-ai comportat ca si cum durerea ar trece. 4. Desigur, fiind de fata, i-ai sugestionat pe toti cei din jur, iar sugestia isi face efectul si fara sa crezi, ajunge sa te porti ca si cum ai crede.

| Crestinii a răspuns (pentru minrest):

Mă și văd că merg cu tine pe strada să îți arăt vindecări de orbire și de paralizie chiar în orașul tău.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Orasul meu e Bucuresti, am facut parte din scena carismatica 20 ani, si nu am vazut vindecari reale pentru ca nu ma tineai tu de mana? Ciudat!

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Vin eu in orasul tau, prezinta-mi cazurile de vindecare din biserica ta. Du-ma sa vorbesc cu pastorii tai.

| minrest a răspuns (pentru Crestinii):

Vezi tu, Crestinii, asta este un confidence trick; cand ar trebui sa spui ce s-a intamplat, spui ce se va intampla. Ce s-a intamplat e verificabil, dar ce se va intampla, nu. Cel care inseala obtine avantajele acum, pe baza a ceea ce se va intampla in viitor, la Sfantu-Asteapta. De mai multe ori mi-ai spus ca voi vedea vindecari in viitor. Vorbeste-mi de ce s-a intamplat pana acum.

| Matarella a răspuns:

A-ți fost vreau s-ă
Poate te invata si gramatica pe langa Biblia aia expirata.