| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog și mie mai clar care sunt toți pașii ca să ma pocaiesc și eu și sa îmi predau viata cu adevărat in mana lui Dumnezeu? Dorința mea cea mai mare e sa îmi găsesc echilibrul și pacea/liniștea sufleteasca in viata aceasta.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La manastire!

| Răzvănykă a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce ne-am irosi singura viata pentru o stafie imaginara? rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Fiindca fiecare este liber sa aleaga in ce crede si ce vrea sa faca in viata lui.

| EestiSodalane a răspuns:

Taci în puii mei odată că tot ai pus întrebarea asta de un miliard de ori până acum DA' TACI ÎN PUII MEI ODATĂ

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Sincer, incep sa cred ca doar isi bate joc. Numai eu i am raspuns de cateva ori si tot intreaba de parca ar fi mai multe cai spre Dumnezeu

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru T0Teu):

Numai eu nu pot intra la profilul lui? Am citit undeva pe TPU ca dacă la un profil apare numele anonim însemna că profilul a fost șters și rămâne întrebarea. Daca e șters profilul automat nu mai poate pune întrebări, nici sa răspundă la alți

| T0Teu a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Din ce stiam, nu mai apare profilul si daca a sters intrebarea. Deci posibil sa fi sters intrebarea dar intrebarea in sine nu s-a sters pentru ca deja avea um raspuns, ci s-a sters doar numele utilizatorului.

| Torrpi a răspuns:

Asta nu e greu. Te duci la o secta si spui ce vrei. Te voe primi imediat, ca ei cauta mereu noi adepti.
Insa, asta nu garanteaza ca iti vei gasi pacea si echilibrul. Asta nu tine de religie ci de impacarea cu tine. Daca te bazazi pe altii, fie el si o entitate inchipuita, nu vei realiza nimic. Nici pace nu gasesti. Tu trebuie sa lupti pentru tine.

| T0Teu a răspuns (pentru Torrpi):

Gresit. Nu cauta noi adepti. Nu ne pasa de nr membrilor bisericii. Si la noi nu se procedeaza oricum. Atunci cand un om vrea sa se boteze la noi i se analizeaza viata, au loc mai multe discuții cu el si nu il boteaza pana nu apare in viata lui o schimbare in bine, o schimbare conform Bibliei. Nimeni nu se grabeste la noi sa ii faca botezul pentru a adauga membri la nr bisericii. De asta au fost oameni care au renuntat, ptc nu au putut sa isi scbimbe viata, si nimeni n a tras de ei sa se intoarca, e alegerea lor.

| Torrpi a răspuns (pentru T0Teu):

Serios? De mine au tras bine. Toata ziua erau la usa mea. Apoi au inceput sicanele si vorbele rele pentru ca nu au reusit sa ma convinga. Vecin, evident. Cu care am si acum probleme din cauza refuzului.

| T0Teu a răspuns (pentru Torrpi):

Foarte ciudat. La biserica mea nu se procedeaza asa. Cine vrea se boteaza, cine nu, nu. Si nici nu sunt barfiti cei care aleg sa nu se boteze pentru ca:
1. e pacat sa barfesti
2. nu e problema noastra, fiecare e liber sa aleagă

Din cate pare, biserica de care vorbesti tu este doar cu numele "penticostala " sau cel puțin unii membri din ea...

| Torrpi a răspuns (pentru T0Teu):

Adventista

| T0Teu a răspuns (pentru Torrpi):

Aa, poate la ei asa se procedează, nu stiu

| georgcyc a răspuns:

Versetele sunt relatate în Noul Testament în discuția dintre Nicodim și Domnul Isus: citește Ioan 3:1-21

Citește și Apocalipsa versetul 3:20