| Elenamaria18elisa a întrebat:

Bună! Poate cineva sa imi explice pe scurt fimul Iisus din Nazaret?

6 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Un spiridus s-a transformat in fiu-su si s-a trimis pe Pamant ca sa fie ucis, pentru a se convinge pe el insusi sa ierte pacatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo este descrisa moarte Domnului Isus și suferința Lui, preluate din Biblie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă trebuie înțeles, nu explicat.

| 199onur7 a răspuns:

Eu am plâns la filmul acela foarte rau si cand ma uit in jur ai vad cum suntem noi si ce facut el pentru noi cum sia sacrificat viața si ce face el pentru noi si in noi zace răutate invide ură prostie

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu l-am mai vizionat de mulți ani (și nici nu prea l-am înțeles profund atunci),dar citind Noul Testament, am înțeles cã filmul prezintã destul de concludent apariția, formarea și esența Creștinismului real, autentic, nu cel instituționalizat (preoțesc), apãrut în secolul IV.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

¹- Nașterea miraculoasã a lui Cristos, și copilãria.
2- Situația politicã, socialã și religioasã a Israelului și Imperiului Roman din acele vremuri.
3- Începutul propovãduirii Creștinismului și alegerea celor 12 ucenici.
5- Îndoctrinarea, corupția și radicalismul religios din parte religiei oficiale ( Iudaismul), resping Creștinismul, prin denigrare și prigoanã continuã, culminând cu rãstignirea Domnului.
6 - Învierea Domnului. Propovãduirea Creștinismului în lume, prin puterea Duhului Sfânt.