| Aidutz a întrebat:

Poate sa-mi spuna si mie cineva:daca incalci una din cele 10 porunci,mai precis daca ai jurat parintilor ceva si ai mintit)ce se intampla? Noi nu am facut prea multa religie la scoala si acum,recunosc, am citit cele 10 porunci.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu e adevarat. Uciderea este incalcarea poruncii lui Dumnezeu si un pacat capital, de moarte si strigator la cer.Nu va fi iertat. Oricat se pocaieste un om viata celui ce i-a fost luata nu mai revine, nu mai revine omul la viata pamanteasca.De aceea e pacat capital.Crede-ma ca stiu.Am citit despre asta.

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai vedea singur/a. oricum ceva bun, nu cred, minciuna este doar o amanare a adevarului.nu o rezolvare.

| Anonim5566 a răspuns:

Inseamna ca pacatuiesti si va trebui sa iti indrepti pacatul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca te indrepti si te caiesti nu se intampla nimic mai ales ca e un pacat mediu
De aceea exista Sf. Taina a Pocaintei(Spovedaniei)Acesta este un pacat mediu sa zicem care se poate ierta prin Sf. Taina a Spovedaniei la Biserica.Doamne ajuta!

| HueyFreeman a răspuns:

Inseamna ca ai sa arzi in iad o vesnicie.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce nesimtire...Sa cataloghezi pacatele in pacate mici medii si mari... Urat, arata-mi unde scrie in biblie de pacate mici medii si mari.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te spovedesti si le ceri iertare parintilor

Răspuns utilizator avertizat
| SageKid a răspuns (pentru andreidu):

Foarte buna observatia

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Trebuie sa te marturisesti duhovnicului, duhovnicul urmand sa iti dea un Canon, spre indreptare si spre mantuire, pe viitor incercand sa le respecti.

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns (pentru andreidu):

Stii foarte bine ca Biserica clasifica pacatele in pacate de moarte, capitale, strigatoare la cer si pacate iertabile prin Sf. Taina a Pocaintei.ISi cea ortodoxa si cea catolica.Imi cunosc foarte bine religia. Oricat s-ar pocai un om care a ucis, cel care i-a fost luata viata nu mai revine la viata si isi traieste viata pamanteasca, nu mai invie pe acest pamant.Deci te rog, nu vorbi in necunostinta de cauza. Daca toate pacatele ar fi iertabile toti ar fi macel pe acest pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns (pentru andreidu):

Stiu multe despre religie credema.Credinta adevarata este din dragoste pentru Dumnezeu.Dar eu atat am zis, ce stiu :Biserica Ortodoxa si Catolica clasifica pacatele in pacate iertabile prin Sf. Taina a pocaintei si pacate capitale, strigatoare la cer, de moarte etc.Sa nu uitam de cele 10 porunci prin care una dintre ele e asa:sa nu ucizi(pe langa sa nu furi etc)Porunci pe care le-a dat chiar Mantuitorul Iisus Hristos!

Răspuns utilizator avertizat
| Aidutz explică:

Va multumesc tuturor!

| danay72 a răspuns:

Nu se intampla nimic din partea lui Dumnezeu, dar suportam consecintele actiunilor noastre.Adica, daca parinti afla ca ai mintit nu mai au atat de multa incredere.