| KM3 a întrebat:

Se zice ca trebuie sa ai nadejde in Dumnezeu daca vrei ca El sa te ajute. Daca crezi in El si speri, te ajuta. Iar daca nu ai nadejdea si increderea ca Dumnezeu te va ajuta, este pacat. Intrebarea mea este: cum sa ai nadejde in Dumnezeu cand stii ca esti pacatos si ca nu meriti sa fii ajutat? Cand stii cu ce ai gresit si cu ce L-ai suparat si stii ca nu meriti ca Dumnezeu sa iti indeplineasca dorinta/dorintele. Cum mai poti avea nadejde si speranta in astfel de cazuri?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Încrederea în Dumnezeu devine din ce în ce mai puternică, în urma studierii și aplicării normelor biblice. Când înțelegi ce anume cere Dumnezeu, ști cum sa îndrepți greșelile făcute și cum sa faci ca sa fii aprobat de El. Totul pleacă de la cunoștința biblică. Proverbe 3:5, 6

| RAY a răspuns:

De ce te-ai astepta sa te ajute cineva si nu sa te ajuti singur? cu ce te ajuta dumnezeu practic? ca omul face totul nu vine dumnezeu sa faca miracole la propiu asa ca lasa cerseala divinia si ajutate singur numai te ruga ca pierzi timpul

| TrăieşteClipa a răspuns:

Notiunea de pacat este inventata de biserica.
Asa-zisul dumnezeu biblic nu avea nimic de divin, doar putina tehnologie mai avansata pentru acele vremuri.
Era razbunator, nervos, gelos, nemilos etc.
L-au divinizat niste ignoranti si ma distrez sa observ ca farsa tine de cateva mii de ani.

| drutzix a răspuns:

Care-i diferenta dintre dumnezeu si o sticla cu lapte in contextul asta?
Te rogi la sticla sa te ajute. Daca nu te ajuta atunci nu ai crezut in sticla destul daca se intampla chestia la care te-ai rugat inseamna ca sticla cu lapte e o zeitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

KM3? Si deznadejdea este un pacat. Daca ai incredere prea multa si dai cu pacatuiala in fiecare zi, nadajduind in iertare, e pacat, dar si deznadejdea este pacat, curajul nebunesc, nu e asa bun, dar si frica si lasitatea sunt pacate, deci in tot si toate este buna DREAPTA MASURA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea vad unii prosti iti spun sa te ajuti singur. Cand pleci la o treaba, bazeaza-te pe credinta ca poti. Ia-ti un ajutor de nadejde si spune; Doamne-ajuta, fiindca este singurul care o va face fara sa-ti ceara plata, fara sa te paraseasca la greu si fara sa te lase balta. Fiindca caca semeni un bob de grau, tu aranjezi ogorul, bobul isi face treaba lui, iar Dumnezeu partea lui din parteneriat, caldura ploaie la timp etc. si vei manca paine atunci cand va veni vremea.

| 6684464 a răspuns:

Tu pocaiestete, ca are El grija de restul. Matei 6:8, Luca 12:30. Totusi trebuie sa ai credinta 17:20.

| 熊Panda熊 a răspuns:

"Iesi de la mine, Doamne, ca sunt om pacatos! iar Iisus, i-a zis : Nu te teme Simone! " spune Ev. Luca.
"Au zis Lui: Învăţătorule, această femeie a fost prinsă asupra faptului de adulter; Iar Moise ne-a poruncit în Lege ca pe unele ca acestea să le ucidem cu pietre. Dar Tu ce zici? Şi stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat şi le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei. Iarăşi plecându-Se, scria pe pământ. Iar ei auzind aceasta şi mustraţi fiind de cuget, ieşeau unul câte unul, începând de la cei mai bătrâni şi până la cel din urmă, şi a rămas Iisus singur şi femeia, stând în mijloc. Şi ridicându-Se Iisus şi nevăzând pe nimeni decât pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt pârâşii tăi? Nu te-a osândit nici unul? Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Şi Iisus i-a zis: Nu te osândesc nici Eu. Mergi; dar de acum să nu mai păcătuieşti." (Ioan 8)

Sfantul Grigore Teologul spunea : "Ne bucuram noi cand primim ceva de la Dumnezeu, dar Dumnezeu ne da cu mai mare bucurie decat bucuria noastra cand primim. "
Asta a fost scopul pentru care Iisus s-a intrupat, sa redea omului cazut si pacatos sansa de a se mantui. Talharul de pe cruce, fiindca a avut smerenie in ultimele clipe ale vietii lui, s-a mantuit in al 11-lea ceas.
Nu exista om desavarit. Daca Dumnezeu ar da darurile sale doar desavarsitilor, am muri cu totii. Chiar si marii sfinti au avut pacate, unele grele, dar au reusit sa le infranga.
In crestinism conteaza vointa de a infrange pacatul si iubirea, pentru a te apropia de Dumnezeu. Pe pamant, niciodata n-o sa fii desavarsit. Dar daca incerci sa te aproprii de Dumnezeu, El se va apropia mai mult de tine.
Dumnezeu nu e un fel de Zeus, sa te trasneasca la orice fapta minuscula. El nu judeca ca si noi, ca acela-i pacatos si trebuie izolat, nu! Ci El vrea intoarcerea pacatosului, ca sa fie viu!

Iisus a iertat atatia pacatosi in viata, pacatosi cu pacate foarte grave : prostituate, pagani, hoti, vamesi,... Pentru ca acestia aveau smerenie, si au incercat sa lase viata pacatoasa.
Si, pentru final : "Dumnezeu da ploaie si peste cei buni, si peste cei rai " (Ev. Matei ), Dumnezeu vrea binele si celor buni si celor rai.

| Dan200014 a răspuns:

Daca ai incredere si te ajuta el te iubeste.Da tot ai incredere si nu te ajuta vor fi de obicei 2 raspunsuri:
-Dumnezeu te testeaza.
-Dumnezeu e misterios.

Cel putin asa zic crestini, musulmanii, iudaicii etc.