| Anonimus203173 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, daca sunt crestin ortodox am voie sa ascult melodii musulmane/nasheed? Va rog spuneti

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad cine ti-ar da voie sau cine ti-ar interzice sa asculti o melodie.

| sierra1 a răspuns:

Crezi că îi pasă cuiva ce muzică asculți? Eventual vecinilor (dacă e prea tare)

| lpavel a răspuns:

Binenteles! Ascultand muzica nu incalci nici o lege doar sa nu fie versuri pe care le si intelegi de altfel si sa te indemne la lucruri rele, atunci da, ar fi pacat lesne iertator!

| Holiday a răspuns:

"Ascultand muzica nu incalci nici o lege doar sa nu fie versuri pe care le si intelegi..."

Cam asta e esenta misticismului. Cat timp nu intelegi nimic, totul e OK.hee hee

| Holiday a răspuns:

"Comportamentul criminal al multor organizatii islamice si indemnurile sefilor lor, imamii!"

Sute de ani, crestinismul a fost la fel, daca nu si mai rau. Nu degeaba Evul Mediu Timpuriu, perioada cand molima crestinismului s-a raspandit in Europa e cunoscuta drept "Evul Mediu Intunecat", si e cea mai neagra perioada din istoria Europei.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cum a spus și Bogdan: dacă îndeamnă la genocid împotriva creștinilor, nu prea e okay să le asculți.
Dar dacă sunt doar versete din Coran cântate (eu am găsit mai demult câteva și erau destul de frumoase) și oricum nu înțelegi ce zice, aș spune că nu e nicio problemă.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Islamul este genocidar; daca melodiile lor indeamna la genocid impotriva crestinilor si a evreilor, nu asculta!

| mODIN a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Ce il face sa fie genocidar?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru mODIN):

Comportamentul criminal al multor organizatii islamice si indemnurile sefilor lor, imamii! Statul islamic, Hamas, turcii, care au exterminat armeni si au invadat si praduit Tarile Romane multe sute de ani si Balcanii in general. Terorismul practicat aproape peste tot in lume de musulmani. Indemnurile la califatul mondial si cucerirea Romei de catre imami prin exterminarea sau subjugarea populatiilor locale.
Indemnurile la uciderea crestinilor si a evreilor din Coranul, manualul de terorism islamic.
Qur'an 8:65: "The unbelievers (non-Muslims) are stupid; urge the Muslims to kill them".
"When the opportunity arises, kill the infidels wherever you catch them" Koran 9:5 "any religion other than Islam is not acceptable" Qur'an 3:85

| EestiSodalane a răspuns:

Întreabă-ți preotul duhovnic

| Zosima123 a răspuns:

Melodii musulmane... Adică melodii cântate de interpreți/artiști musulmani? E ok... Dar nicidecum să asculți sau sa participi la "rugăciunile" și slujbele lor! Nicidecum.